про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/358/20
05 лютого 2020 рокум. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В.Л., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-10313-17У від 12.03.2018 року, -
У відповідності до вимог частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Разом з тим, вищезазначена позовна заява не відповідає вимогам, дотримання яких - є обов'язковими у разі звернення до суду з позовом.
Так, відповідно до положень пункту 2 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Однак, як видно із позовної заяви, позивачем заявлено вимоги до Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області, при цьому без зазначення його коду ЄДРПОУ.
Поряд з цим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, внаслідок реорганізації Державної фіскальної служби України шляхом поділу.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 19.06.2019 року №537, вирішено реорганізувати територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби згідно відповідного переліку.
Разом з тим, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 682-р "Питання Державної податкової служби" погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Також, відповідно до наказу Державної податкової служби України від 28.08.2019 року №36 "Про початок діяльності Державної податкової служби України", розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
На підставах вищенаведеного, Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийнято наказ №1473 від 01.08.2019 року "Про затвердження персонального складу комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Тернопільській області" .
За розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №682-р "Питання Державної податкової служби" ДПС України видала наказ від 28.08.2019 року №36 "Про початок діяльності Державної податкової служби України".
Наказом Головного управління ДПС у Тернопільській області від 29.08.2019 року №9 розпочало діяльність Головного управління ДПС у Тернопільській області.
Тобто, з 29.08.2019 року - Головне управління ДФС у Тернопільській області - не може бути визначене відповідачем у справах за заявленими до нього позовами, оскільки у межах спірних правовідносин правонаступником Головного управління ДФС у Тернопільській області є Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Враховуючи наведене, позивач, звернувшись до суду із даним позовом повинна була визначити відповідачем саме Головне управління ДПС у Тернопільській області, та відповідно, позовні вимоги заявити саме до нього, як до правонаступника того управління, яке прийняло оскаржувану позивачем вимогу.
Окрім того, частиною 1 статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
З аналізу зазначеної статті, суд зазначає, що законодавцем встановлена відповідна форма щодо волевиявлення позивача на поновлення провадження у справі, а саме: звернення до суду з окремою від позову заявою про поновлення строку звернення до суду.
Суд звертає увагу, що позивач просить суд визнати протиправними та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-10313-17У від 12.03.2018 року.
Тобто, саме з 12.03.2018 року позивач повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Однак, адміністративний позов подано до суду лише - 31.01.2020 року, тобто, після закінчення строків, встановлених положеннями статті 122 КАС України.
Позивач посилається на те, що лише 28.01.2020 року вона отримала документи від державного виконавця, з яких їй стало відомо про те, що щодо неї відкрито виконавче провадження зі сплати боргу.
Поряд з цим, обов'язкової в такому випадку заяви про поновлення строку звернення до суду через наявність обставин, які не залежали від позивача та перешкоджали реалізації його права звернутись до суду у визначений законом строк, - позивачем не подано.
Водночас, не подано позивачем і жодного документального підтвердження, яке б давало суду змогу встановити дату отримання позивачем документів від органу ДВС.
Відсутність вищезазначеної заяви, викладеної окремо, а також доказів на підтвердження відповідних посилань, навіть з наведенням у позові обставин, які, з певних причин, унеможливили подачу певного позову, - в силу вищенаведених положень чинного процесуального законодавства - позбавляє суд можливості вирішити питання про поновлення пропущеного строку, та, відповідно вирішити питання про відкриття провадження у справі.
Відтак, вищезазначене свідчить про недотримання позивачем вимоги частини 6 статті 161 КАС України та неподання обов'язкової в такому випадку заяви про поновлення строку звернення до суду.
З на викладене, вищезазначені недоліки позовної заяви свідчать про її невідповідність вимогам КАС України, дотримання яких є обов'язковими при подачі позовної заяви, а, відтак, - позбавляють суд можливості прийняти таку позовну заяву до розгляду та відкрити за нею провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (пункт 2 частини другої статті 169 КАС України).
Таким чином, позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків шляхом:
- визначення належного відповідача у справі із зазначенням всіх необхідних його реквізитів, визначених пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України, та у зв'язку з цим - належного формулювання позовних вимог, які мають стосуватись належного відповідача;
- подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску,
Крім того, зважаючи на необхідність визначення належного відповідача та формулювання позовних вимог до нього, - позивачу, відповідно, також потрібно подати до суду примірник уточненої позовної заяви та долучених до неї документів, - саме для такого відповідача, як це передбачено положеннями частини 1 статті 161 КАС України.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - залишити без руху.
2. Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали.
3. Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
4. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається.
Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Хрущ В.Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В.Л.