05 лютого 2020 року м. Рівне №460/23/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковської Л.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання відповідача провести перерахунок страхового стажу роботи, який враховується для призначення пенсії, починаючи з дня призначення пенсії, шляхом зарахування до стажу періоду роботи у Автотранспортному парку ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" з 29.04.1996 по 15.09.1998 включно, як роботи за Списком №2, та з 16.09.1998 по 19.08.2003 включно, як роботи за Списком №1, та виплатити різницю між розміром пенсії, яку буде нараховано за результатами перерахунку страхового стажу та раніше виплаченим розміром.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 23.07.2019 є пенсіонером та отримує пенсію за віком. Вказує про те, що відповідно до рішення про результати розгляду заяви від 27.06.2019 №13 у підтвердженні періоду пільгової робити за Списком №1 з 29.04.1996 по 15.09.1998 та з 16.09.1998 по 19.08.2003 відмовлено, у зв'язку з відсутністю документів про результати атестації. Вважає, що рішення відповідача в частині відмови в зарахуванні пільгового періоду роботи та проведений розрахунок пільгового стажу, зокрема, роботи з Списком №2 (з 29.04.1996 по 15.09.1998 - мідником) та за Списком №1 (з 16.09.1998 по 19.08.2003 - ковалем) є протиправним, в результаті чого зарахований пільговий стаж роботи є меншим. Враховуючи викладене, просить суд позов задовольнити.
Ухвалою суду від 03.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, у встановленні судом строки, подано відзив на позовну заяву. Зі змісту якого вбачається, що відповідач не погоджується з доводами позивача викладеними у позовній заяві та вважає їх безпідставними та необґрунтованими. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що документи, які були надані позивачем для підтвердження пільгової пенсії не можуть бути підставою для зарахування періоду пільгової роботи у Автотранспортному парку ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" з 29.04.1996 по 15.09.1998 та з 16.09.1998 по 19.08.2003 за Списком №1 та Списком №2, у зв'язку з відсутністю документів про результати атестації. Просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с.38-41).
Оскільки, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши адміністративний позов, відзив на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.
Судом встановлено, що 05.08.2019 позивач звернувся до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з заявою про призначення пенсії, в якій просив призначити йому пенсію за віком. До заяви про призначення пенсії позивачем було надано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, документ про місце проживання (реєстрації) особи, заяву про призначення / перерахунок пенсії, паспорт серії НОМЕР_1 , трудову книжку № НОМЕР_2 , військовий квиток № НОМЕР_3 , диплом (свідоцтво, атестат) про навчання №892040, а також довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установленні для окремих категорій працівників (а.с.5-6; 45).
Листом від 03.07.2019 №10092/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило ОСОБА_1 про те, що комісією в складі 10 осіб 27.06.2019 (протокол №13) винесено рішення, зокрема, відмовити у підтвердженні періоду пільгової роботи за Списком №1 з 29.04.1996 по 15.09.1998 та з 16.09.1998 по 19.08.2003, у зв'язку з відсутністю документів про результати атестації (а.с.8-9).
Не погоджуючись з відмовою в зарахуванні пільгового періоду роботи з 29.04.1996 по 15.09.1998 та з 16.09.1998 по 19.08.2003, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно з ст.1 Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закону№1788-XII) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію (ст.7 Закону №1788-XII).
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника (ч.1 ст. 9 Закону №1058-ІV).
Згідно з ч.1 ст. 114 Закону №1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до п.1, 2 ч.2 ст.114 Закону №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок №383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Посада мідника, постійно зайнятого на лудінні і паянні припоями, які містять свинець передбачена позицією 1110400а-14420 розділу 5 Інші професії з металообробки Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 (в редакції, чинній на період роботи позивача).
Посада коваль ручного кування передбачена позицією 1110200а-13227 розділу 2 Ковальсько-пресове виробництво Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 (в редакції, чинній на період роботи позивача).
Пунктом 4 Порядку №383 передбачено, що згідно з п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пп.4.1. п.4 Порядку №383).
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок №442) та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 №41.
Відповідно до п.1 Порядку №442 атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно з п.4 Порядку №442 атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Згідно з п.8 Порядку №442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку (п.9 Порядку №442).
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (пп.4.2. п.4 Порядку №383).
Відповідно до пп.4.4 п.4 Порядку №442 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
З аналізу наведених норм, судом встановлено, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах - є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1 та у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Статтею 62 Закону №1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж, є трудова книжка.
Відповідно до запису в трудовій книжці позивача ТМ НОМЕР_4 І № НОМЕР_2 з 29.04.1996 останній прийнятий на роботу мідником третього розряду авторемонтних майстерень (запис №11). 04.05.1998 позивачу присвоєно четвертий розряд мідника (запис №13). З 16.09.1998 ОСОБА_1 переведений ковалем четвертого розряду ручного кування (запис №14) та 10.05.2007 звільнений з роботи за угодою сторін згідно п.1 ст.36 КЗпП України (запис №15) (а.с.10-13; 46-52).
Судом встановлено та не заперечувалося сторонами, що з 29.04.1996 по 15.09.1998 та з 16.09.1998 по 19.08.2003 (дата, коли було проведено атестацію робочих місць) позивач працював на посадах, які відносяться до посад передбачених за Списком №1 та Списком №2.
З матеріалів справи вбачається, що перша атестація робочих місць була проведено 20.08.2003, що підтверджується наказом Автотранспортного парку закритого акціонерного товариства Управління будівництва Рівненської АЕС №193 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, інші пільги та компенсації, передбаченні чинним законодавством". Вказаним наказом затвежено перелік робочих місць, професій, посад, працівниками яких підтверджено права на пільгове пенсійне забезпечення за віком згідно Списків №1 та №2. До вказаного переліку належить, зокрема, посада коваль ручного кування (а.с.23-24; 56-57).
При цьому, суд зазначає, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Таким чином, позивач не може нести тягар неналежного виконання обов'язку проведення атестації робочих місць своїм роботодавцем, а несвоєчасне проведення атестації не бути підставою для відмови у зарахуванні позивачу зазначеного судом періоду роботи до спеціального трудового стажу.
Тому, враховуючи викладене суд вважає, що відповідач зобов'язаний врахувати саме інформацію, викладену в трудовій книжці позивача, а в разі непогодження з нею чи сумнівів у її достовірності довести це в порядку, визначеному законодавством України.
У ході розгляду справи, судом встановлено, що дії відповідача щодо не врахування, для призначення пенсії, періоду роботи з 29.04.1996 по 15.09.1998 та з 16.09.1998 по 19.08.2003 є безпідставними та необґрунтованими.
Водночас, з метою повного судового захисту порушених прав позивача слід зобов'язати зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи у Автотранспортному парку ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" з 29.04.1996 по 15.09.1998 включно, як роботи за Списком №2, та з 16.09.1998 по 19.08.2003 включно, як роботи за Списком №1.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованим та підлягають до задоволення повністю.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довела ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.
За правилами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір у розмірі 768,40 грн., сплачений згідно з квитанцією від 30.12.2019, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи (а.с.28).
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ( вул.Короленка, 7, м.Рівне, 33000, ЄДРПОУ 2108407 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не врахування для призначення пенсії ОСОБА_1 періоду роботи з 29.04.1996 по 15.09.1998 та з 16.09.1998 по 19.08.2003.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи у Автотранспортному парку ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" з 29.04.1996 по 15.09.1998 включно, як роботи за Списком №2, та з 16.09.1998 по 19.08.2003 включно, як роботи за Списком №1 та виплатити різницю між розміром пенсії, який нараховано та розміром пенсії, який буде нараховано за результатами перерахунку страхового стажу.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 05 лютого 2020 року.
Суддя Жуковська Л.А.