ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"04" лютого 2020 р. справа № 342/1273/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
28.11.2017 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію.
Ухвалою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 30.11.2017 відкрито провадження в справі 342/1273/17.
Городенківський районний суд Івано-Франківської області ухвалою від 17.01.2018, залучив до участі у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, як співвідповідача - ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області (вул. Академіка Сахарова,15 м. Івано-Франківськ).
Згідно розпорядження голови Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 23.10.2019, на підставі пункту 4 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративну справу №342/1273/17 передано на розгляд до Снятинського районного суду Івано-Франківської області.
Ухвалою Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 04.11.2019 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, передано на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
27.11.2019 адміністративна справа №342/1273/17 супровідним листом Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 25.11.2019 за №2-а/351/83/19/13366 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.11.2019, справу №342/1273/17 розподілено для розгляду судді Микитин Н.М.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 прийнято до провадження Івано-Франківського окружного адміністративного суду та призначено до розгляду адміністративну справу № 342/1273/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії (а.с.92-93).
Позовні вимоги, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 21.12.2017, обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання вимог законодавства, яким установлені підстави для перерахунку пенсійного забезпечення, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 56%, а також зазначено премію в розмірі 0,68% замість 14%. На думку позивача, вказані надбавки та розмір премії повинні бути включенні у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та враховані при перерахунку пенсії, оскільки такі ним отримувались під час проходження військової служби та були зазначені у грошовому атестаті на час його звільнення, а виключення надбавки із довідки та зменшення розміру премії є незаконним, порушує його конституційне право та гарантії на належний соціальний захист. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають враховуватися види грошового забезпечення, визначені постановою КМ України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". При цьому, зазначив, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії обчислюється з видів грошового забезпечення визначених на день звільнення зі служби. Зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області всупереч вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII не здійснено перерахунок пенсії позивачу, з огляду на відсутність виділення з Державного бюджету України додаткових коштів.
Відповідач Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 13.12.2019, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив, просив у задоволенні позову відмовити, з огляду на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено складові грошового забезпечення поліцейських, серед яких відсутня надбавка за виконання особливо важливих завдань. Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 визначено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Крім того, вказав на те, що головним управлінням 27.02.2018 було повернуто довідки про грошове забезпечення до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області для опрацювання її відповідно до постанови КМУ № 103. Як наслідок, Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області було видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за № 605/8-18 від 16.03.2018, на підставі якої з 31.03.2018 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016. Відтак, попередньо видана ОСОБА_1 . довідка від 22.05.2017 № 976/108/05/8-17, на підставі якої позивач звернувся до суду з цим позовом, є нечинною, та не може бути взята до уваги ні пенсійним органом, ані судом(а.с.99-103).
Відповідачем вищенаведений відзив на позовну заяву був надісланий позивачу 11.12.2019, що підтверджується квитанцією про відправлення (а.с.107). Однак, відповіді на відзив у строк, встановлений судом та інших заяв позивач не подав, поважних причин ненадання відповіді на відзив у встановлений судом строк не повідомив.
03.12.2019 Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області отримала копію ухвали суду про призначення до розгляду даної адміністративної справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.71). Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, у десятиденний строк з дня вручення ухвали про в призначення до розгляду, не скористався. Також, відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.
Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зважаючи на вищевикладене, судом здійснено розгляд справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та повідомлення та (або) виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечують проти позову, встановив наступне.
ОСОБА_1 як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 21.05.2005 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується копією пенсійного посвідчення №7667, виданого 22.02.2005 (а.с.7).
Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області направила позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . №076/108/05/8-17 від 22.05.2017 (а.с.13). В довідці зазначено, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМ України від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою старший дільничний інспектор ВДІМ Городенківського РВ УМВС в області прирівняною до посади старший дільничний офіцер поліції включає посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням - майор поліції, надбавку за стаж служби (40%), премії (0,68%).
Позивач 08.11.2017 звернувся до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області із заявою, якою просив провести перерахунок та виплату пенсії (а.с.8).
14.11.2017 на адресу позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направлено лист №1048/К-15, яким повідомлено, що питання проведення перерахунку та виплати пенсії у зв'язку з набранням чинності постановою КМ України №988 від 11.11.2015 буде розглянуто без особистого звернення позивача і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.9).
ОСОБА_1 08.11.2017 звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області із заявою про внесення змін до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.11).
Листом від 15.11.2017 №Г-151/108/05/8-17 Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області повідомила позивача про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , оскільки довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії видана відповідно до норм чинного законодавства.
Вважаючи відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку пенсії позивачу та Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області у внесенні змін до складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправними позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі якого позивачу призначена пенсія, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина 2).
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина 3 статті 51).
Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до частини 1 статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Кабінет Міністрів України постановою "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11.11.2015, яка набрала чинності 02.12.2015, встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за №988 від 11.11.2015 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 2 Порядку №45 від 13.02.2008 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 3 Порядку №45 від 13.02.2008 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У відповідності до пункту 4 даного Порядку №45 від 13.02.2008 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Суд звертає увагу, що зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього набули чинності з 01.01.2016, а отже саме із цієї дати у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.
Пунктом 5 Порядку №45 від 13.02.2008 встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Таким чином, на момент звернення позивача з даним адміністративним позовом до даних правовідносин підлягає застосуванню Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008.
Збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови за №988 згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило позивачу 14.11.2017 у проведенні перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за №988 від 11.11.2015 за відсутності коштів, то такі дії є неправомірними, однак 31.03.2018 пенсійний орган провів перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області за № 605/8-18 від 16.03.2018, чим відновив порушене право позивача.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, оскільки станом на дату розгляду цієї справи такий перерахунок пенсії позивача проведено.
Стосовно позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо не включення до довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56% та премії у розмірі 14%, та зобов'язання видати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області таку довідку про розмір грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою № 988, що набрала чинності 02 грудня 2015 року, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Як уже зазначалось судом, відповідно до частин 3 та 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р., для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом МВС України "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" від 06.04.2016 №260, чинним законодавством України, а саме Постановою №1294 та наказом МВС України "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" від 31.12.2007 №499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Суд звертає увагу на те, що Постановою №988 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5).
Так, з урахуванням встановлених Постановою №988 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить 2500 грн (за посадою старший дільничний інспектор ВДІМ Городенківського РВ УМВС в області прирівняною до посади старший дільничний офіцер поліції); оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції 2000 грн; надбавка за стаж служби (40%) 1800 грн та премія.
Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №076/108/05/8-17 від 22.05.2017 (а.с.13).
Таким чином, враховуючи те, що у відповідності до Постанови №988, надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, то згідно із вимогами абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, правових підстав для її включення до складу грошового забезпечення позивача суд не вбачає.
З'ясовуючи правомірність зменшення розміру премії, яка входить до складу грошового забезпечення позивача, з 14% до 0,68%, суд зважає наступне.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області у виданій позивачу довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №076/108/05/8-17 від 22.05.2017 вказано розмір премії 0,68%, що становить 42,84 грн.
Як уже зазначалось судом, згідно із пунктом 5 Порядку №45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що гарантоване статею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право позивача на перерахунок пенсії за посадою старший дільничний інспектор ВДІМ Городенківського РВ УМВС в області прирівняною до посади старший дільничний офіцер поліції виникло у грудні 2015 року, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, відповідно до Постанови №988.
Листом Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 №5551/05/02-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" встановлено середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.
Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, що входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 0,68%.
Отже, вказаний Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області розмір премії 0,68% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, у зв'язку із чим, підстав для врахування премії у розмірі 14%, яку отримував позивач на момент призначення пенсії - немає.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 за №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо не включення до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56%, та премії у розмірі 14% неправомірними та зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області видати та направити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із врахуванням вказаних складових до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, починаючи з 01.01.2016, є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
З огляду на висновок суду про відсутність підстав для включення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56% та премії у розмірі 14% до складу грошового забезпечення позивача, не підлягає задоволенню і позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки від 22.05.2017 № 976/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням посадового окладу 2500 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням 2000 грн, надбавки за стаж служби (40%) 1800 грн, надбавки за виконання особливо важливих завдань 56%, премії - 14% та виплачувати пенсію з врахуванням виплачених сум, починаючи з 01.01.2016.
Крім того, суд бере до уваги правову позицію Верховного Суду викладену в рішенні від 15.02.2018 № Пз/9901/8/18, де зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.
Як встановлено судом, головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провело позивачу перерахунок пенсії 31.03.2018 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області від 16.03.2018 №605/8-18 з 01.01.2016. Відтак, довідка Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області від 22.05.2017 № 976/108/05/8-17, яка долучена позивачем до позову та повернута пенсійним органом на доопрацювання комісії, станом на дату розгляду справи є не чинною.
Щодо зазначеної позивачем у позовній заяві вимоги про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, то суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право, а не обов'язок суду встановлювати такий вид судового контролю за виконанням рішення суду.
З огляду на вказане, а також враховуючи те, що позивач не надав суду доказів ймовірного уникнення чи зволікання відповідачем у відновленні порушеного права ОСОБА_1 , на переконання суду, відсутні підстави для встановлення вказаного виду судового контролю за виконанням рішення суду в цій адміністративній справі.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, згідно приписів ст.139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб'єкта владних повноважень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
відповідачі: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018);
Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області, адреса: вул. Академіка Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 08592193.
Суддя /підпис/ Микитин Н.М.