справа № 2а-5677/09/0670
категорія 6.6.4
19 лютого 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацький Є.М.,
при секретарі - Вітковській Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції < Текст >
до приватного підприємства "Спайк-плюс" < Текст >
про стягнення 11114,61 грн.,-
встановив:
Бердичівська ОДПІ звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому вказала, що 31.10.2008 року між Бердичівською міською радою та ПП "Спайк-плюс" було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 4253 кв.м. строком на 3 роки. Згідно умов даного договору розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням коєфіціентів індексації і становить 5263 грн. на рік. Відповідач відповідно до поданих декларацій орендної плати за земельну ділянку за 2009 рік повинен був сплатити оренду плату в сумі 8447,65 грн., однак добровільно було сплачено ним 4543,53 грн., а решту суми не сплатив. Також згідно до акту перевірки № 01392/1801/31191428 від 17.06.2009 р. про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати позивачем орендної плати за землю застосовано фінансову санкцію в розмірі 323,98 грн. та 0,42 грн. Згідно до акту перевірки № 255/1801/31191428 від 16.02.2009 р. про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати позивачем орендної плати за землю застосовано фінансову санкцію в розмірі 247,09 грн. та 148,66 грн. таким чином на момент звернення до суду сума заборгованості відповідача по орендній платі становила 4624,27 грн., яка добровільно не була сплачена і внаслідок чого відповідачу були вручені перша та друга податкові вимоги, однак в добровільному порядку борг сплачений не був.
4.02.2010 р. позивач збільшив позовні вимоги і просить стягнути з відповідача 11114,61 грн. заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримав і просив його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день і час розгляду справи належним чином повідомлений. 17.02.2010 р. надіслав відповідач клопотання про відкладення розгляду справи в зв'язку з перебуванням його представника у відпустці. Суд вказану причину визнає неповажною, виходячи з наступного.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.128 КАС України суд відкладає розгляд справи в разі неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
Судом встановлено, що відповідачем до суду надавались клопотання про відкладення розгляду справи : 6.10.2009р. / хвороба представника/, 27.11.2009 р. /перебування у відпустці/, 25.01.2010 р. / хвороба/, 5.02.2010 р. / відрядження/ , внаслідок чого судові засідання відкладались.
Суд вважає, що відповідач навмисно затягує розгляд справи, зловживає своїм правом заявити клопотання про відкладення розгляду справи, а тому суд вважає за можливим розглянути справу без участі представника відповідача.
Суд, дослідив надані сторонами докази, задовольняє позовні вимоги, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ПП "Спайк-плюс" відповідно до договору оренди землі від 31.10.2008 року є землекористувачем земельної ділянки.
Відповідач відповідно до поданих декларацій по орендної плати за земельну ділянку за 2009 рік повинен був сплатити оренду плату в сумі 8447,65 грн., однак добровільно було сплачено ним 4543,53 грн., а решту суми не сплатив. Також згідно до акту перевірки № 01392/1801/31191428 від 17.06.2009 р. про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати позивачем орендної плати за землю застосовано фінансову санкцію в розмірі 323,98 грн. та 0,42 грн. Згідно до акту перевірки № 255/1801/31191428 від 16.02.2009 р. про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати позивачем орендної плати за землю застосовано фінансову санкцію в розмірі 247,09 грн. та 148,66 грн.Таким чином на момент звернення до суду сума заборгованості відповідача по орендній платі становила 4624,27 грн., яка добровільно не була сплачена і внаслідок чого відповідачу були вручені перша та друга податкові вимоги, однак в добровільному порядку борг сплачений не був.
Згідно поданого розрахунку за 2009 рік, а також відповідно до акту перевірки № 3784/1801/31191428 від 21.12.2009 р. про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати орендної плати за землю до відповідача застосовано штрафну санкцію в розмірі 24,15 грн., 1409,10 грн., 1578,67 грн.
Загальна сума заборгованості збільшилась до 11114,61 грн.
Але відповідачем не було сплачено суму заборгованості з земельного податку.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України «Про плату за землю" від 3 липня 1992 року № 2535-XII (із змінами та доповненнями) визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03.07.1992 року, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Частиною першою статті 4 Закону України «Про плату за землю" встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Статтею 5 Закону України «Про плату за землю" встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Статтею 15 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03.07.1992 року встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (стаття 14 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03.07.1992 року).
Стаття 17 Закону України «Про плату за землю" передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно статті 27 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03.07.1992 року, контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III (із змінами та доповненнями) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
В порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" відповідач визначену йому суму податкового зобов'язання по земельному податку у встановлені ст. 17 Закону України «Про плату за землю" терміни й у повному обсязі не сплатив.
Відповідач не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та жодних доказів про сплату узгоджених податкових зобов'язань суду не надав.
Представником позивача надано акт взаємозвірки розрахунків станом на 4.02.2010 р., який підписаний головним бухгалтером ПП "Спайк-плюс", де зазначена узгоджена сума заборгованості з орендної плати за землю 11114,61 грн.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами” встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості з земельного податку у розмірі 11114,61 грн.
Таким чином, позовні вимоги позивача підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 100, 160-163, 167 КАС України, на підставі Законів України " Про плату за землю", "Про оренду землі", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" суд,-
постановив:
Позов Бердичівської ОДПІ до приватного підприємства "Спайк-плюс" про стягнення заборгованості з земельного податку задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Спайк-плюс" на користь держави в особі Бердичівської ОДПІ за рахунок активів 11114,61 грн. заборгованості з орендної плати за землю станом на 4.02.2010 року.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Є.М. Мацький
Повний текст постанови виготовлено: < Дата >
присуджено до стягнення 11114,61 грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.