справа № 2а-4893/09/0670
категорія 2.24
28 січня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сичової О.П.,
при секретарі - Лінкевич Я.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 < Текст >
до Житомирського міського центру зайнятості < Текст >
про зобов'язання вчинити дії та стягнення 2212 грн.,-
встановив:
Позивач по справі просить зобов'язати відповідача зробити перерахунок призначеної йому виплати допомоги по безробіттю з врахуванням його дев'ятирічного страхового стажу.
28 січня 2010 року позивач збільшив позовні вимоги та просив стягнути з Житомирського міського центру зайнятості заборгованість з допомоги по безробіттю в сумі 2212 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує п. 4 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у відповідності з яким допомога по безробіттю не може бути вищою за середню заробітну плату, що склалася в галузях національної економіки відповідної області за минулий місяць і нижчою за прожитковий мінімум, встановлений законом.
Зазначає , що за час перебування на обліку в Житомирському міському центрі зайнятості отримував допомогу по безробіттю в розмірі 360 грн. на місяць згідно постанови правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 29.01.2009 р. № 98 «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю у 2009 році» . Загальна сума допомоги отримана з 09.07.09 по 18.01.10 складає 2276 грн.
Зазначає ,що сума виплат допомоги по безробіттю відповідно п. 4 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» на його думку з 09.07.09 по 18.01.10 мала бути в розмірі 4488 грн. Тому вважає , що сума заборгованості Житомирського міського центру зайнятості з допомоги по безробіттю йому складає 2212 грн. (4488 грн. - 2276 грн).
Відповідач по справі проти позову заперечує з мотивів зазначених в запереченні на позов.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши сторони суд відхиляє заявлені вимоги з огляду на наступне.
Даний спір регулюється нормами Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” ,Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової економічної кризи на сферу зайнятості населення”,Закону України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття” та Постановою правління Фонду від 29 січня 2009 року за № 98.
Позивачу по справі 09.07.2009 року було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю відповідно до п.2 ст.22 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"( далі Закон)
У відповідності із п.2 ст.23 вищезазначеного Закону допомога по безробіттю особам, зазначеним у ч.2 ст.22 визначається у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Із матеріалів справи та пояснень відповідача не оспорених позивачем вбачається ,що виплата позивачу призначена, як такому, що протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працював менше 26 календарних тижнів.
Щодо мінімального розміру допомоги по безробіттю слід зазначити, що п. 6 статті 23 Закону визначено, що порядок надання допомоги по безробіттю, встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду.
Ст.3 Закону України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття” - виходячи з можливостей Фонду установити, що виплати, передбачені частинами 2 та 4 статті 23, ч.1 ст.33 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” встановлюються в розмірі не нижче ніж 23 відсотки прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Відповідно до ч.1 ст.11 та з урахуванням норм, передбачених в абзаці п'ятому ч. 3 Прикінцевих положень Закону до стабілізації економічного становища в Україні мінімальний розмір допомоги по безробіттю визначається Верховною радою України щороку одночасно з встановленням розміру страхових внесків виходячи з реальних можливостей Фонду.
Постановою правління Фонду від 29 січня 2009 року за № 98 було встановлено мінімальний розмір допомоги по безробіттю 360 грн.
За таких обставин суд вважає ,що дії відповідача в даному випадку не суперечили діючому законодавству.
Посилання позивача на те ,що згідно його довідки від 07.07.09 року про середньоденне грошове забезпечення військовослужбовців відповідач повинен зробити йому перерахунок призначеної йому виплати допомоги по безробіттю з врахуванням його дев'ятирічного страхового стажу та надати йому допомогу по безробіттю в розмірі не вище середньої заробітної плати, що склалася в галузях національної економіки відповідної області за минулий місяць (1300 грн.)спростовується наступним.
В п. 4 ст. 8 Закону України „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” вказано, що забезпечення зайнятості осіб, звільнених з військової служби без права на пенсію, провадиться відповідно до законодавства України про зайнятість.
Відповідно до п.1 ст. 21 Закону страховий стаж обчислюється як сума періодів, протягом яких особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та сплачувала страхові внески особисто або через рахунки роботодавця. Строк проходження служби військовослужбовцями до запровадження страхування на випадок безробіття прирівнюється до страхового стажу у разі звільнення зі служби за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням штатів або проведення організаційних заходів без права на пенсію за умови реєстрації в установленому порядку4 в державній службі зайнятості протягом місяця- з дня взяття на облік у військкоматі ( п.4 ст.21 Закону). Під жодну із цих категорій позивач не підходить, тому, що звільнений по закінченню терміну дії контракту.
За таких обставин у позові слід відмовити.
Керуючись Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”,Законом України „Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової економічної кризи на сферу зайнятості населення”,Законом України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття” та Постановою правління Фонду від 29 січня 2009 року за № 98, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний суд ,-
постановив:
У позові ОСОБА_1 до Житомирського міського центру зайнятості про зобов'язання вчинити дії та стягнення 2212 грн. відмовити.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 01 лютого 2010 р.
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.