справа № 2-а-90/09
категорія 2.11.1
25 січня 2010 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Євпак В.В.,
при секретарі - Халімончук .С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Лугинського комбінату громадського харчування < Текст >
до Державної податкової інспекції у Лугинському районі < Текст >
про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, просить визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Лугинському районі №0000552301/0 від 18.08.2008 року та №0000562301/0 від 18.08.2008 року. Вимоги мотивують тим, що під час проведення перевірки встановлено порушення Закону України "Про податок на додану вартість" та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" а саме: по наданих у 2007-2008 роках послугах по харчуванню дітей, на думку податкових органів, ними неправомірно застосовано пільгу з податку на додану вартість та включено до складу валових витрат ПДВ сплачений в складі ціни придбання товарів, використаних для харчування учнів навчальних закладів. З вказаними порушеннями не погоджуються, оскільки між відділом освіти Лугинської районної державної адміністрації та Лугинським КГХ було укладено договори про спільну організацію безкоштовного харчування 2334 учнів, які навчаються в навчально-освітніх закладах Лугинського району і мають статус потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС. У зв'язку з тим, що переможцями тендеру з харчування учнів навчальних закладів визнано ПП "Зодчий Київ" та КГХ Коростенської райспоживспілки, 12.01.2007 року між ПП "Зодчий Київ" та Лугинським КГХ, а 28.02.2008 року між КГХ Коростенської райспоживспілки та Лугинським КГХ були укладені договори, відповідно до яких безпосередньо Лугинський КГХ надавав послуги з організації харчування дітей. Той факт, що кошти на фінансування операцій з харчування учнів надходили на рахунок Лугинського КГХ не безпосередньо з бюджету, а через ПП "Зодчий Київ", КГХ Коростенської райспоживспілки, не змінює характер та зміст фінансових правовідносин, правову природу зазначених коштів, характеру походження, вартості норм харчування.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує з тих підстав, що в результаті проведення перевірки встановлено, що Лугинський КГХ уклав договори на організацію харчування учнів у загальноосвітніх школах району, розташованих на території радіоактивного забруднення із ПП "Зодчий Київ" та КГХ Коростенської райспоживспілки і надавав послуги по харчуванню дітей за цінами згідно з додатками до договорів та складав акти щодо підтвердження виконання послуг, в яких вказувалася ставка податку без ПДВ. Крім того, Лугинський КГХ не відобразив у складі податкового кредиту суми ПДВ по придбаних продуктах на харчування для дітей, постраждалих від аварії на ЧАЕС в сумі 130984 грн. Перевіркою встановлено, що Лугинський КГХ в порушення Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" занизило оподаткований прибуток на 130984 грн., в результаті чого занизило на 32746 грн. податок на прибуток та в результаті порушення Закону України "Про податок на додану вартість" занизило на 603968 грн. ПДВ. Вважають податкові повідомлення-рішення правомірними, та такими що не підлягають скасуванню.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: з 18.07.2008 року по 31.07.2008 року ДПІ у Лугинському районі була проведена планова виїзна перевірка правильності дотримання вимог податкового та валютного законодавства Лугинським комбінатом громадського харчування за період з 01.01.2007 року по 31.03.2008 року, про що складено акт №8/23-15 від 06.08.2008 року.
В результаті проведення перевірки встановлено порушення п.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" - занижено оподаткований прибуток на 130984,00 грн. і відповідно - податкове зобов"язання по податку на прибуток на 32746,00 грн.; п.п.4.1 ст. 4, п.п.5.1.10 п.5.1 ст. 5, п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" - встановлено заниження податку на додану вартість в розмірі 603968,00 грн., в тому числі: за січень 2007 року на суму 28214 грн., за лютий 2007 року на суму 42155 грн., за березень 2007 року на суму 36274 грн., за квітень 2007 року на суму 50983 грн., за травень 2007 року на суму 48714 грн., за червень 2007 року на суму 16108 грн., за вересень 2007 року на суму 55966 грн., за жовтень 2007 року - 60412 грн., за листопад 2007 року - 59046 грн. за грудень 2007 року - 66000 грн., за січень 2008 року - 48124 грн., за лютий 2008 року - 48158 грн., за березень - 43814 грн.
На підставі акту перевірки ДПІ у Лугинському районі винесено податкові повідомлення-рішення №0000552301/0 від 18.08.2008 року про визначення податку на прибуток підприємств в розмірі 45006,45 грн., а саме: основний платіж - 32746 грн., штрафні (фінансові) санкції - 12260,45 грн. та №0000562301/0 від 18.08.2008 року про визначення податку на додану вартість в розмірі 905952 грн., а саме: основний платіж - 603968 грн., штрафні (фінансові) санкції - 301984 грн.
З вказаними порушеннями суд не погоджується, виходячи з наступного:
Рішенням тендерного комітету Міністерства праці та соціальної політики України в 2007 році ПП "Зодчий Київ" та у 2008 році Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки визнано переможцями тендеру на закупівлю послуг з організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
11 січня 2007 року між Міністерством праці та соціальної політики України та ПП "Зодчий Київ" укладений договір №07/26 на організацію безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
28.02.2008 року між Міністерством праці та соціальної політики та Комбінатом громадського харчування Коростенської райспоживспілки укладений договір №08/87 на організацію безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 1.1 вказаних договорів встановлено, що виконавець надає послуги з організації харчування дітей за цінами згідно додатку 1 до цього договору, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити зазначені послуги на умовах та в порядку, визначених Договором.
В п.1.6 договорів визначено, що виконавець має право залучати до виконання умов договору субпідрядників.
Пунктом 5.1 договору визначено, що відшкодування витрат, пов'язаних з харчуванням дітей, проводиться помісячно платіжним дорученням на рахунок виконавця з дотриманням вимог чинного законодавства України. Оплата проводиться за фактично надані послуги згідно рахунку та акту виконаних робіт виконавця по мірі надходження бюджетних коштів.
В додатку до договору №2 наведений перелік навчальних закладів в районах та кількість потерпілих дітей, на харчування яких будуть направлятись кошти з Міністерства праці та соціальної політики України, серед яких школи Лугинського району Житомирської області.
На виконання умов п.1.6. договору від 11.01.2007 року №07/26, 12 січня 2007 року між Лугинським КГХ та ПП "Зодчий Київ" укладено договір на організацію харчування дітей. Відповідно до п.1.1 Лугинський КГХ зобов'язались надавати послуги з організації харчування дітей, а ПП "Зодчий Київ" приймати та оплачувати зазначені послуги.
12.01.2007 року, 01.09.2007 року та 01.01.2008 року відділом освіти Лугинської РДА та Лугинським КГХ укладено договір про спільну організацію безкоштовного харчування учнів, які навчаються у 18 навчально-освітніх закладах та Кремневському МНВК Лугинського району Житомирської області і мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.
28.02.2008 року було укладено договір на організацію харчування дітей між Комбінатом громадського харчування Коростенської райспоживспілки та Лугинським КГХ.
В акті перевірки зазначено, що на виконання умов договору Лугинський КГХ (виконавець) надало послуги по харчуванню дітей за цінами згідно додатку №1 вищевказаного договору, а замовник (ПП "Зодчий Київ") дані послуги прийняв згідно актів здачі - прийняття робіт (надання послуг) та оплатив безпосередньому виконавцю даних послуг (Лугинському КГХ) на що виписані наступні акти виконаних робіт: № АТПК 12 від 31.01.2007 року на суму 205703,00 грн., № АТПК 59 від 28.02.2007 року на суму 258386.65 грн., № АТПК 110 від 30.03.2007 року на суму 217093,14 грн., № АТПК 175 від 30.04.2007 року на суму 303502,23 грн., № АТПК 65 від 31.05.2007 року на суму 292670,53 грн., № АТПК 120 від 30.06.2007 року на суму 80542,17 грн., № АТПК 153 від 28.09.2007 року на суму 321051,27 грн., № АТП 3122 від 31.10.2007 року на суму 351407,68 грн., № АТПК 54 від 30.11.2007 року на суму 344143,18 грн., № АТПК 457 від 31.12.2007 року на суму 406597,54 грн., № АТПК 3140 від 31.01.2008 року на суму 272142,15 грн., № АТПК 3155 від 07.02.2008 року на суму 95629,29 грн., № АТПК 44 від 28.02.2008 року на суму 240429,79 грн.
Надано послуг ПП "Зодчий Київ" на суму 3389298 грн. 62 коп.
На виконання умов договору Лугинський КГХ надав послуги по харчуванню дітей за цінами згідно додатку №1 договору від 28.02.2008 року, а замовник (Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки) дані послуги прийняв згідно актів здачі - прийняття робіт (надання послуг) та оплатив безпосередньому виконавцю даних послуг (Лугинському КГХ) на що виписані наступні акти виконаних робіт: - зведений реєстр видатків від 21.03.2008 року на суму 285466,71 грн.
Загальна сума наданих послуг по ПП "Зодчий Київ" та Комбінату громадського харчування Коростенської райспоживспілки за період 01.01.2007 року по 31.03.2008 року становить 3674765,33 грн. без ПДВ.
Лугинське КГХ самостійно організувало харчування дітей, а в кінці кожного місяця складало акти щодо підтвердження виконання послуг по харчуванню дітей.
Розрахунки між Лугинським КГХ ПП "Зодчий Київ" та Комбінатом громадського харчування Коростенської райспоживспілки проводились у безготівковій формі. На момент перевірки заборгованість по розрахунках становить 0,0 грн.
Зазначені вище обставини встановлені в акті перевірки, підтверджені матеріалами справи та не заперечуються представниками сторін.
Оплата послуг через рахунок ПП "Зодчий Київ" та Комбінату громадського харчування Коростенської райспоживспілки на розрахунковий рахунок позивача проводилась не змінюючи їх цільове призначення, характеру походження, вартості норм харчування та із зазначенням в платіжних дорученнях, в графі призначення платежу: "Оплата послуг по організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно договорів від 12.01.2007 року та від 28.02.2008 року без ПДВ", що підтверджується банківськими виписками.
Статтею 67 Конституції України встановлено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про податок на додану вартість" визначає платників ПДВ, об'єкти, базу та ставки оподаткування, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Пунктом 4.1. ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).
Відповідно до п.6.1 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" об'єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків. Податок становить 20 відсотків бази оподаткування, визначеної статтею 4 цього Закону, та додається до ціни товарів (робіт, послуг).
Відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" звільняються від оподаткування операції з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Кабінетом Міністрів України, послуг з:
- утримання дітей у дошкільних закладах, школах-інтернатах, кімнатах-розподільниках установ Міністерства внутрішніх справ України,
- утримання осіб у будинках для престарілих та інвалідів,
- харчування та облаштування на нічліг осіб, які не мають житла, у спеціально відведених для цього місцях,
- харчування дітей у школах, професійно-технічних училищах та громадян у закладах охорони здоров'я;
- харчування, забезпечення речовим майном, комунально-побутовими та іншими послугами, що надаються особам, які тримаються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, згідно постанови КМ України від 03.11.1997 року № 1200 "Про порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість" на виконання абз. 5 п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" КМ України затвердив "Порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість".
Як встановлено, ПП "Зодчий Київ" та Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки збирали первинну документацію по наданню послуг по харчування дітей, що постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачем, після безпосереднього надання таких послуг, надавались зведені акти про кількість учнів, які фактично харчувались в їдальнях, де виконавцем зазначено саме Лугинське КГХ, а не ПП "Зодчий Київ" та Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки. Зведені акти ПП "Зодчий Київ" та Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки направляли до Міністерства праці та соціальної політики України, яке проводило оплату даних послуг через розрахунковий рахунок ПП "Зодчий Київ" та Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки на розрахунковий рахунок позивача.
Отже, оскільки саме Лугинське КГХ виконувало обов'язки з організації харчування дітей на виконання вимог Постанови КМУ від 03.11.1997 року №1200, а податком на додану вартість оподатковуються саме здійснені господарські операції, а не підприємства, то суд приходить до висновку про те, що відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" позивач звільнений від оподаткування операцій з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Постановою КМУ. При цьому, ні в акті перевірки, ні в судовому засіданні податкова інспекція не заперечувала факту, що харчування дітей проводилось з дотриманням порядку та в межах норм, які затверджені Постановою КМУ від 03.11.1997 року за №1200, тобто оплата за надані послуги проведена за цінами без додаткового врахування сум ПДВ, відповідно до законодавчих норм харчування.
Крім того, ні в ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість", ні в Постанові КМУ від 03.11.1997 року №1200 не містяться вимоги про те, що даною пільгою може користуватись лише особа, яка отримує бюджетні кошти на свій рахунок.
Посилання відповідача на те, що пільгою по оподаткуванню вказаних операцій податком на додану вартість скористалось ПП "Зодчий Київ" та Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки не знайшли свого підтвердження в ході розгляду адміністративної справи. Так, згідно листа ДПІ у Вишгородському районі Київської області від 12.06.2008 року № 1304/7/23-127/1812, ПП "Зодчий Київ" відображало в податковій декларації по ПДВ в рядку 4 за січень 2007 року податкову пільгу по ПДВ. Однак, як зазначено в тому ж листі, перевірка ПП "Зодчий Київ" не проведена, а отже, не встановлено за які операції, здійснені ПП "Зодчий Київ" в січні 2007 року, підприємство скористалось податкової пільгою.
Згідно до вимог п.п. 4.4.1. п.4.4. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності спірних податкових повідомлень-рішень, що є підставою для визнання їх недійсними та скасування.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Лугинському районі №0000552301/0 від 18.08.2008 року та №0000562301/0 від 18.08.2008 року є нечинними.
Керуючись Законом України "Про податок на додану вартість", Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", ст. ст. 86, 158-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Лугинському районі №0000552301/0 від 18.08.2008 року та №0000562301/0 від 18.08.2008 року.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: В.В. Євпак
Повний текст постанови виготовлено: 29 січня 2010 р.
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.