Рішення від 04.02.2020 по справі 522/683/20

Справа № 522/683/20

Провадження № 2-а/522/38/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2020 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді Свяченої Ю.Б.

при секретарі судового засіданні Шеян І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Молдови про видворення за межі території України, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Головного управління міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_2 громадянина Молдови про видворення за межі території України.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 29 жовтня 2019 року співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області виявлено особу, яка назвалась громадянином Молдови ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянин Молдови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 порушив правила перебування іноземців в Україні, а саме проживав без документів на право проживання в Україні. Перевіркою встановлено, що громадянин Молдови ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 прибув на територію України у 2004 році за допомогою обставин, з метою проживання.

29 жовтня 2019 року ГУ ДМС України в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МОД № 000904 відносно громадянина Молдови ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 за порушення ч. 1 ст. 203 КУпАП, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання.

Постановою від 29 жовтня 2019 року серії НОМЕР_1 на громадянина громадянина Молдови Чєбану ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 накладено адміністративне стягнення у вигляду штрафу у розмірі 1700 грн.

29 жовтня 2019 року ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Молдови Чєбану ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 02 листопада 2019 року.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 16 січня 2020 року провадження по справі відкрито та призначено судове засідання на 22 січня 2020 року.

У судове засідання 22 січня 2020 року з'явився представник позивача, просив суд відкласти розгляд справи, у зв'язку з неявкою відповідача. Розгляд справи відкладено на 04 лютого 2020 року.

У судове засідання 04 лютого 2020 року з'явився представник позивача позовні вимоги підтримав, при цьому пояснивши, що представниками ГУ ДМС України в Одеській області здійснювався виїзд за фактичним місцем проживання громадянина Молдови ОСОБА_1 , який за словами представника ГУ ДМС України, за місцем фактичного проживання був відсутнім.

У судове засідання 04 січня 2020 року відповідач не з'явився. Працівниками ГУ ДМС України в Одеській області в судове засідання доставлений не був. Підтверджень з приводу здійснення виїзду за фактичним місцем проживання відповідача представником ГУ ДМС України в Одеській області до суду надано не було.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, повно і всебічно з'ясувавши обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ГУ ДМС України в Одеській області не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 р. № 3773-VI (далі - Закон), який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.

Згідно із ч. 8 ст. 18 Закону України «Про національну безпеку України» державна міграційна служба України є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), зокрема протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, зокрема біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

За змістом ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Згідно з п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Пунктом 2 ст.25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

Судом встановлено, що 29 жовтня 2019 року співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області виявлено особу, яка назвалась громадянином Молдови ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянин Молдови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 порушив правила перебування іноземців в Україні, а саме проживав без документів на право проживання в Україні. Перевіркою встановлено, що громадянин Молдови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 прибув на територію України у 2004 році за допомогою обставин, з метою проживання.

29 жовтня 2019 року ГУ ДМС України в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МОД № 000904 відносно громадянина Молдови ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за порушення ч. 1 ст. 203 КУпАП, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання.

Постановою від 29 жовтня 2019 року серії НОМЕР_2 № НОМЕР_3 на громадянина Молдови ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 накладено адміністративне стягнення у вигляду штрафу у розмірі 1700 грн.

29 жовтня 2019 року ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Молдови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 02 листопада 2019 року.

За приписами ч. 1 ст. 26 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» ( далі Законом - №3773-VI) іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5 ст. 26 Закону №3773-VI).

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства ( далі - Інструкція) визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, або за наявності ризику його втечі, а так само у разі відсутності в іноземця, що вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, органи ДМС, орган охорони державного кордону або орган СБУ подають до адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням ПТПІ позовну заяву відповідно до ч. 1 ст. 289 КАСУ.

Частиною 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Іноземцям та особам без громадянства, зазначеним у наведеній статті, забороняється подальший в'їзд в Україну строком на п'ять років. Строк заборони щодо подальшого в'їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення та додається до строку заборони в'їзду в Україну, який особа мала до цього.

Тобто, примусове видворення з України іноземця та особи без громадянства, при умові не виконання ним в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання такого рішення можливе лише за рішенням адміністративного суд.

Частиною 5 ст. 30 Закону №3773-VI встановлено, що рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.

У свою чергу п.27 ч.1 ст.1 Закону №3773-VI визначено, що пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення.

Тобто іноземці та особи без громадянства, які незаконно перебувають в Україні повинні перебувати у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства до моменту винесення судом рішення про примусове видворення до країни походження.

Як вбачається з матеріалів справи, в порушення вимог п. п.27 ч.1 ст.1 Закону №3773-VI , громадянин Молдови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 працівниками ГУ ДМС України в Одеській області затриманий та поміщений в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства не був, станом на теперішній час місце знаходження та місце перебування громадянин Молдови ОСОБА_1 не відоме.

Слід зазначити, що видворення в примусовому порядку це специфічний вид адміністративного стягнення, метою якого є фізичне повернення іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України до країни їхнього походження.

У свою чергу примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України до країни їхнього походження здійснюється на підставі рішення суду.

В порушення вимог ч. 2 ст. 288 КАС України адміністративні справи у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України розглядаються судом за обов'язкової участі сторін відповідач до суду органами ГУ ДМС в Одеській області доставлений не був.

Відповідно до п. 5 ч. 7 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства у рамках процедури примусового видворення органи ДМС, органи охорони державного кордону, органи СБУ: беруть участь у судовому розгляді; забезпечують участь у судовому розгляді іноземців, які затримані; ознайомлюють іноземця з судовим рішенням про його примусове видворення та порядком оскарження цього рішення (якщо це рішення не було вручене іноземцю одразу після його оголошення); забезпечують фактичне виконання рішення суду про примусове видворення іноземця або іншого рішення суду, прийнятого з метою забезпечення примусового видворення, наведений порядок позивачем дотриманий не був.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ГУ ДМС в Одеській області про примусове видворення за межі України громадянина Молдови ОСОБА_2 .

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-9, 77, 241-246 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Республіки Молдови про примусове видворення за межі території України - відмовити.

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.

Повний текст рішення суду складено 04 лютого 2020 року.

Суддя Ю.Б. Свячена