Україна
18 березня 2010 р. справа № 2а-2627/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретарі Могілевський А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Мітасьової О.В. (Дов. №03-ДО від 11.01.2010р.)
відповідача: Потапова С.В. (Дов. від 18.01.2010р.)
прокурор: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Прокурора м. Маріуполя в інтересах Держави в особі Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Закритого акціонерного товариства «СП Укренергочормет»
про стягнення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів
Прокурор м. Маріуполя в інтересах Держави в особі Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Закритого акціонерного товариства «СП Укренергочормет» (надалі - відповідач, ЗАТ «СП Укренергочормет») про стягнення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17 000,00 грн.
Позов мотивовано несплатою відповідачем штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів, винесеного на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів.
У судовому засіданні від 23.02.2010р. оголошено про відкладення розгляду справи до 18.03.2010р. у зв'язку із неявкою представника відповідача.
В судовому засіданні від 18.03.2010р. представник позивача позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач надав письмові заперечення на вказану позовну заяву.
Представник відповідача у судовому засіданні від 18.03.2010р. проти задоволення позовних вимог заперечував.
Прокурор в судове засідання від 18.03.2010р. не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, не повідомив суд про причину неявки в судове засідання.
Суд, заслухавши пояснення сторін, що з'явились, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
13 травня 2009 року заступник начальника Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача прийняв розпорядження № 210-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери з терміном виконання до 12.06.2009 р.
Згідно зазначеного розпорядження відповідачем порушено вимоги ст.41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», а саме: відповідачем не розкрита інформація про інші посади, які обіймали призначені посадові особи протягом діяльності.
29 липня 2009 року начальник Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі акту № 459-ДО про правопорушення на ринку цінних паперів від 22.07.2009 р. прийняв постанову № 459-ДО про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за невиконаня розпорядження № 210-ДО від 13.05.2009 р.
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до п. п 10, 14 ст. 8 зазначеного Закону, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів
Відповідно до ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», начальники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, та працівники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - за письмовим дорученням начальника відповідного територіального органу Комісії є уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно ч. 1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», штрафи, передбачені статтею 11 зазначеного Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення. Про вчинення правопорушення уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Відповідно змісту ст. 25 Закону України, від 19.09.1991, № 1576-XII «Про господарські товариства» до акціонерних товариств належать: відкрите акціонерне товариство, акції якого можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах; закрите акціонерне товариство, акції якого розподіляються між засновниками і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі.
Закрите акціонерне товариство може бути реорганізовано у відкрите шляхом реєстрації його акцій у порядку, передбаченому законодавством про цінні папери і фондову біржу, і внесенням змін до статуту товариства.
Частиною 8 ст.8 Закону України, «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996, № 448/96-ВР, із врахуванням змін та доповнень, передбачено, що державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.
Відповідно до розділу V «Розкриття інформації на фондовому ринку» Закону України від 23.02.2006, № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачено вимоги та обсяг інформації, яка має розміщуватись емітентом, що здійснив відкрите (публічне) розміщення цінних паперів.
Так, зокрема за змістом ст. 41 вказаного закону передбачено обсяг особливої інформації інформації, що має розміщуватись емітентом що здійснив відкрите (публічне) розміщення цінних паперів.
Статтею 28 Закону України від 23.02.2006, № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок», зокрема надається визначення поняття публічне (відкрите) розміщення цінних паперів - а саме їх відчуження на підставі опублікування в засобах масової інформації або оголошення будь-яким іншим способом повідомлення про продаж цінних паперів, зверненого до заздалегідь не визначеної кількості осіб.
За змістом ст. 1-2 Положення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, від 19.12.2006, № 1591 «Про затвердження Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» (із врахуванням змін та доповнень, в редакції, чинній на момент винесення спірної постанови про накладення штрафних (фінансових) санкцій) передбачено, що дане положення регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія).
Дія цього Положення поширюється на всіх емітентів цінних паперів, крім емітентів державних цінних паперів, інвестиційних сертифікатів.
На емітентів облігацій місцевих позик вимоги розділів II, III, IV та VI цього Положення не поширюються.
Емітенти - закриті акціонерні товариства, які не здійснювали відкрите розміщення цінних паперів, розкривають регулярну інформацію відповідно до розділу VI цього Положення.
Стаття 1 глави І розділу ІІ «Розкриття інформації емітентами цінних паперів» вказаного Положення встановлює обов'язок емітентів цінних паперів щодо розкриття особливої інформації, передбаченої цим Положенням, з дати, наступної за датою реєстрації Комісією першого випуску цінних паперів.
Стаття 2 глави І розділу ІІ «Розкриття інформації емітентами цінних паперів» містить визначення необхідного обсягу особливої інформації, що має розміщуватись емітентами.
Однак суд вбачає за необхідне звернути увагу, що названий обов'язок поширюється щодо емітентів, які здійснили відкрите розміщення цінних паперів на фондовому ринку, названому висновку кореспондує визначення даної глави, а саме «Загальні положення про розкриття особливої інформації емітентами цінних паперів на фондовому ринку».
Як вбачається із постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 29.07.2009р. № 459-ДО, підставою для нарахування суми штрафних (фінансових) санкцій було встановлення позивачем невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 210-ДО від 13.05.2009р., а саме п. 6 гл. 2 Розділу ІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», так відповідачем не надано особливу інформацію про зміну складу посадових осіб із розкриттям інформації про інші посади, які обіймали призначені посадові особи протягом діяльності.
У ході розгляду справи судом встановлено, що відповідач є закритим акціонерим товариством, не є професійним учасником ринку цінних паперів та не здійснював відкритого (публічного) розміщення цінних паперів.
Тобто, судом встановлено, що відповідач не належить до кола суб'єктів на які поширюється дія ст. 41 Закону України від 23.02.2006, № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» та названого вище положення в частині зобов'язання закритого акціонерного товариства розкривати на фондовому ринку встановлений законодавством обсяг особливої інформації.
Крім того, суд звертає увагу, що Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» від 19.12.2006, № 1591 ( у відповідній редакції) містило Розділ VI. «Склад та порядок подання річної інформації емітентами - закритими акціонерними товариствами».
Вказаний розділ регламентував порядок та встановлював обсяг інформації, яка має розміщуватись закритим акціонерним товариством, яке не здійснювало відкрите розміщення цінних паперів.
Так, зокрема, статтями 4-5 даного розділу передбачено, що річна інформація емітентів - закритих акціонерних товариств, які не здійснювали відкрите розміщення цінних паперів, що розміщується в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та опубліковується в офіційних друкованих виданнях, повинна містити у довільній формі відомості відповідно до пункту 1 цього розділу.
Річна інформація емітентів - закритих акціонерних товариств, які не здійснювали відкрите розміщення цінних паперів, що подається до Комісії, складається відповідно до форми, наведеної у додатку 44 до цього Положення.
Титульний аркуш річної інформації емітентів - закритих акціонерних товариств, які не здійснювали відкрите розміщення цінних паперів, має містити реквізити, обов'язкові для швидкої ідентифікації емітента, засвідчення достовірності річної інформації. На титульному аркуші річної інформації обов'язково зазначаються дата розміщення річної інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, найменування, дата і номер офіційного друкованого видання та, у разі наявності, адреса сторінки (сторінок) у мережі Інтернет, на якій додатково оприлюднена річна інформація.
Зміст складається у формі, наведеній у додатку 44, та має містити перелік інформації, що входить до складу річної інформації. Щодо кожної з інформацій, наведених у змісті, емітент повинен обов'язково зазначити про їх наявність або відсутність та у разі відсутності вказати причини відсутності у примітках.
При поданні річної інформації до Комісії емітенти, які є професійними учасниками фондового ринку, банками, страховиками, інститутами спільного інвестування, та емітенти іпотечних сертифікатів, іпотечних облігацій, сертифікатів ФОН надають (надсилають) річну інформацію до загального відділу центрального апарату Комісії.
При поданні річної інформації до Комісії емітенти, які не визначені в пункті 6 цього розділу, подають (надсилають) річну інформацію до територіального органу Комісії за їх місцезнаходженням.
На вимогу уповноваженої особи Комісії емітент - закрите акціонерне товариство зобов'язане надати додаткову інформацію щодо фінансово-господарської діяльності товариства.
З викладеного вбачається, що законодавцем не визначено обов'язку щодо розміщення особливої інформації емітентом - закритим аціонерним товариством, яке не здійснювало відкрите розміщення цінних паперів на фондовому ринку.
Так, зокрема названий додаток не містить графи для заповнення особливої інформації емітентом - закритим аціонерним товариством, який не здійснював відкритого розміщення цінних паперів на фондовому ринку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача нормативно встановленого обов'язку щодо розміщення, витребовуваної позивачем особливої інформації.
Таким чином, встановлення даного факту є нормативним підгрунттям для постановлення висноку про відсутність у позивача підстав для застосування щодо Закритого акціонерного товариства «СП Укренергочормет» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Враховуючи викладене підстав для задоволення позову Прокурора м. Маріуполя в інтересах держави в особі Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про стягнення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17 000,00 грн. не вбачається.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. У позові Прокурора м. Маріуполя в інтересах держави в особі Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 18 березня 2010 року, повний текст виготовлено 23 березня 2010 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.