Україна
19 березня 2010 р. справа № 2а-3095/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретарі Яровій Ю.Ю.
за участю представників сторін:
позивача: Юнякової С.Ю. (дов. від 19.10.2009р. від 01-14-1371)
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про стягнення простроченої заборгованості по сплаті страхових коштів
Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (надалі - відповідач, ФОП ОСОБА_2.) про стягнення простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків у сумі 3435,86 грн.
Позов мотивовано встановленням факту несплати відповідачем в установленому законодавством України порядку страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у розмірі 3 435,86 грн.
У судовому засіданні від 02.03.2010р. оголошувалось про відкладення розгляду справи до 19.03.2010р. у зв'язку із неявкою відповідача.
В судовому засіданні від 19.03.2010р. представник позивача позов підтримав та просив суд його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Письмових заперечень на позовну заяву відповідач не надав.
Відповідач в судове засідання від 19.03.2010р. не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, не повідомив суд про причини неявки.
Суд, заслухавши пояснення сторін, що з'явилися, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
Згідно заяви про взяття на облік від 25.02.2008р. ФОП ОСОБА_2 зареєстрована в якості платника страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та знаходиться на обліку у Слов'янської міської виконавчий дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
За результатами проведеної перевірки повноти нарахування обов'язкових страхових внесків на соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2001р. по 01.01.2008р. Слов'янською міською виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складено Акт від 28.03.2008р. (надалі - Акт перевірки від 28.03.2008р.), яким донараховано страхових внесків у розмірі 1 977,24 грн. та пені у розмірі 470,00 грн.
На підставі зазначеного Акту перевірки від 28.03.2008р. позивачем прийняте рішення № 829 від 31.03.2008р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким відповідачу визначив суму платежу за донарахованими страховими внесками - 1 977,24 грн., штраф - 988,62 грн., пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків - 470,00 грн.
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Частиною 5 ст.10 зазначеного Закону встановлено, що робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. Статутом Фонду може бути передбачено створення виконавчих дирекцій або уповноважених представників відділень у районах та містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення.
Виконавчі дирекції відділень підзвітні правлінням відділень та виконавчій дирекції Фонду та здійснюють свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених статутом Фонду та положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 27 зазначеного Закону встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст. 23 зазначеного Закону, перерахування страхових внесків шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено, що страховик має право: здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
Статтею 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено, страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додатково несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Право застосовування фінансових санкцій, передбачених цією статтею, мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники.
Актом перевірки від 28.03.2008р. несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків у розмірі 1977,24 грн. у зв'язку із несвоєчасною реєстрацією відповідача в якості платника страхових внесків.
Зазначений акт підписаний уповноваженими представниками сторін, заперечень до акту відповідач не надав.
Таким чином, ФОП ОСОБА_2 повинна сплатити на користь Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності донараховані стразові внески, штраф та пеню у розмірі 3 435,86 грн.
У відповідності до п. 4.1 Положення «Про виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» затвердженого розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2001р. №71 встановлено, що виконавча дирекція відділення фонду представляє інтереси страховика в судових та інших органах (копія положення наявна у матеріалах справи).
Згідно п. 1.4, 1.5 Положення «Про районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» затвердженого розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2001р. №71 встановлено, що районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі входять до структури органів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підзвітні правлінню відділення Фонду та його виконавчий дирекції, та не є юридичними особами.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості та наявності достатніх підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (84109, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в інтересах Слов'янської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прострочену заборгованість по сплаті страхових коштів до Фонду у сумі 3 435 (три тисячі чотириста тридцять п'ять) гривень 86 (вісімдесят шість) копійок на рахунок Слов'янської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в ДОД ВАТ «Райффайзен Банк «Аваль» НОМЕР_2, ЄДРПОУ 26081786, МФО 335076.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 19 березня 2010 року, повний текст виготовлено 23 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.