Україна
17 березня 2010 р. справа № 2а-2615/10/0570
час прийняття постанови: 13.10 година
приміщення суду за адресою: м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17,
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Могильницького М.С.
при секретарі Фенделєвій В.Є.
за участю:
представника позивача - Врублевської Т.В.
представника відповідача - Борозенцева С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Ексіто» про зобов'язання допустити до перевірки посадових осіб, перелічених у направленні на проведення планової виїзної перевірки приватного підприємства «Ексіто»за період з 01.10.2008 року по 30.09.2009 року № 000051 від 26.01.2010 року,
Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «Ексіто»про зобов'язання допустити до перевірки посадових осіб, які перелічені у направленні на проведення планової виїзної перевірки № 000051 від 26.01.2010 року.
У судовому засіданні представником позивача була надана заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить суд зобов'язати відповідача допустити до перевірки посадових осіб, які перелічені у направленні на проведення планової виїзної перевірки приватного підприємства «Ексіто»за період з 01.10.2008 року по 30.09.2009 року № 000051 від 26.01.2010 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових виїзних перевірок врегульовано ст. 11І Закону України «Про державну податкову службу в Україні», за приписами якої посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета та вид перевірки, підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби. У зв'язку з чим, позивач зазначає, що підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової виїзної перевірки є ненадання платнику податків, вказаних документів або надання їх з порушенням вимог, встановлених ч. 1 ст. 11І Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Позивач зазначає, що ним були дотримані вимоги ст. 11№ Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Неправомірна поведінка відповідача призводить до унеможливлювання виконання обов'язків позивачем.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив суду, що підприємство допустило до перевірки всіх посадових осіб ДПІ, які були зазначені у направленні, але згідно порядку, встановленому ДПА України для участі у перевірки працівника ДПА у Донецькій області потрібен наказ ДПА у Донецькій області, який надано не було. Просив у задоволенні позову відмовити.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Приватне підприємство «Ексіто»зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Краснолиманської міської ради Донецької області 05.05.2005 року, ідентифікаційний код 33176005, місцезнаходження юридичної особи -84440, Донецька область, м. Красний Лиман, Пісчаний кар'єр закритого акціонерного товариства «Трест Донбастрансбуд»/а.с. 5/; діє на підставі статуту /а.с. 6-12/; включено до ЄДРПОУ за № 33176005, що підтверджується довідкою № 7-22-53 /а.с. 13/; перебуває на податковому обліку як платник податків у Слов'янській ОДПІ (Краснолиманське відділення) з 25.05.2005 року за № 72 /а.с. 14/.
Відповідно до витягу з плану-графіку проведення комплексних документальних перевірок СПД на 1 квартал 2010 року заплановано у січні 2010 року проведення перевірки ПП «Ексіто»(територія пісчаного кар'єру закритого акціонерного товариства «Трест Донбастрансбуд») за період з 01.10.2008р. по 30.09.2009р. /а.с. 18/.
Податковим органом було складено повідомлення про проведення виїзної планової документальної перевірки приватного підприємства «Ексіто», яке було вручено особисто представнику підприємства (директору) 15.01.2010 року, що підтверджується розпискою представника підприємства /а.с. 20/.
26 січня 2010 року Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області було виписане направлення № 000051 на проведення виїзної планової перевірки відповідача з 26 січня 2010 року по 05 лютого 2010 року складом перевіряючих: головний державний податковий ревізор-інспектор відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА Донецької області Трєбесова О.В., головний державний податковий ревізор-інспектор відділу перевірок платників податків Рибенцева Т.М., головний державний податковий ревізор-інспектор відділу перевірок платників податків Сологуб А.А., головний державний податковий ревізор-інспектор відділу перевірок платників податків Соловйова Ю.В., головний державний податковий ревізор-інспектор відділу перевірок ризикових операцій Копиленко Ю.В., старший державний ревізор-інспектор відділу контрольно-перевірочної роботи Ворона Е.А., головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за фінансовими установами в сфері ВЕД Вовченко С.П., головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за фінансовими установами в сфері ВЕД Литвиненко Т.О., головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за СГД, що здійснюють розрахунки у готівковій формі управління податкового контролю юридичних осіб Шарко В.М., державний податковий інспектор відділу контролю за СГД, що здійснюють розрахунки у готівковій формі управління податкового контролю юридичних осіб Безгубов О.В. /а.с. 15/.
Зазначене направлення на перевірку підписано начальником Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області та скріплено гербовою печаткою.
26 січня 2010 року посадовими особами податкового органу у складі 10 осіб було здійснено вихід за місцем знаходження приватного підприємства «Ексіто», але директором підприємства до перевірки були допущені лише певні посадові особи, перелічені у направленні № 000051, зокрема, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу організації перевірок підприємств стратегічних галузей економіки управління податкового контролю юридичних осіб ДПА Донецької області Трєбесова О.В. допущена до перевірки не була.
За наслідками не допуску до проведення перевірки податковим органом було складено акт № 31/23-3-33176005 від 26 січня 2010 року, з яким директора приватного підприємства «Ексіто»було ознайомлено та один примірник якого йому було вручено /а.с. 16-17/.
Статус державної податкової служби, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну податкову служу в Україні»органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
Відповідно до ст. 2 цього Закону одним із завдань органів державної податкової служби України є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах виконують, зокрема, функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України мають право здійснювати планові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
За таких обставин проведення виїзних планових документальних перевірок з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства є законодавчо встановленим правом податкових органів.
Відповідно до ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Відповідно до ст. 11І Закону України «Про державну податкову службу в Україні»посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що перевірка відповідача мала бути проведена податковим органом згідно з планом-графіком перевірок, про що йому було вручено відповідне повідомлення.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи під час перевірки, що проводиться державними податковими органами, зобов'язані давати пояснення з питань оподаткування у випадках, передбачених законами, виконувати вимоги державних податкових органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт про проведення перевірки.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести та обставини, на яких ґрунтуються її вимоги заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Податковим органом доведена наявність правових підстав для проведення планової перевірки ПП «Ексіто». Відповідачем жодних доказів в підтвердження законного не допуску посадової особи ДПА у Донецькій області до перевірки суду не надано.
Таким чином, суд зазначає, що не допуск відповідачем до проведення перевірки позбавляє здійснення податковим органом своїх функцій по здійсненню контролю за додержанням податкового законодавства, правиль6ністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), що, на думку суду, є неприпустимим.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Ексіто» про зобов'язання допустити до перевірки посадових осіб, перелічених у направленні на проведення планової виїзної перевірки приватного підприємства «Ексіто»за період з 01.10.2008 року по 30.09.2009 року № 000051 від 26.01.2010 року, задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати приватне підприємство «Ексіто» допустити до проведення виїзної планової перевірки посадових осіб, перелічених в направленні на проведення перевірки № 000051 від 26.01.2010 року за період з 01.10.2008 року по 30.09.2009 року.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 17 березня 2010 року в присутності представників сторін. Постанова виготовлена в повному обсязі 22 березня 2010 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.С.Могильницький