Постанова від 16.03.2010 по справі 16187/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2010 р. справа № 16187/09/0570

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шальєвої В.А.

при секретарі < Призвище секретаря >

при секретарі Химич М.В.

за участю представника позивача Куриги О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку по вул. 50 Гвардійської девізії, 17 адміністративну справу за позовом Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Артемівська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафних санкцій.

В обґрунтування позову зазначає, що Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією 16.10.2008 року була проведена перевірка господарської одиниці - магазину, що належить приватному підприємцю ОСОБА_3 з питань дотримання вимог законодавства. За результатами перевірці був складений акт перевірки № 0053/05/02/23/НОМЕР_1 від 17.10.2008 року. Відповідачем акт підписано з запереченнями.

Перевіркою встановлені порушення, а саме продаж підакцизного товару без використання книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок з додержанням встановленого порядку їх ведення, реалізація товару без наявності цінника на товар. За дане порушення Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, та до суб'єктів підприємницької діяльності, які не виставили цінники на товар, що продається застосовується фінансова санкція у розмірі одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян за кожний не виставлений цінник на товар.

Роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами вище від максимальних роздрібних цін встановлених виробником, роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами. За вказані порушення Законом України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачена відповідальність у вигляді штрафу, а саме у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 грн., та у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів у розмірі 100 відсотків наявних у суб'єкта підприємницької діяльності тютюнових виробів, але не менше 1000 грн.

На підставі акту перевірки до ОСОБА_3 були застосовані штрафні (фінансові) санкції, про що винесено рішення № 0002582343 від 21.10.2008 року на суму 561 грн. та 2700 грн.

Вказане рішення відповідачем було оскаржено до Державної податкової адміністрації у Донецькій області. В рішенні про розгляд скарги зазначено, що за продаж підакцизного товару без використання книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок з додержанням встановленого порядку їх ведення, реалізація товару без наявності цінника на товар застосовуються штрафні санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів, тобто 13,50 грн.

Таким чином, станом на 16.09.2009 року сума штрафних (фінансових) санкцій складає 2713,50 грн. але на цей час штрафні санкцій не сплачені. Просить стягнути з відповідача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2713,50 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафних санкцій є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_3 зареєстрований Виконавчим комітетом Артемівської міської ради Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с. 6).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Позивач Артемівська об'єднана державна податкова інспекція є суб'єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Згідно із ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Позивачем 16.10.2008 року була проведена перевірка відповідача за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків на товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензії.

За результатами перевірки Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією складений акт № 0053/05/02/23/НОМЕР_1 від 16.10.2008 року (а.с. 13-15), яким встановлено, в тому числі, порушення відповідачем п. п. 5, 8 ст. 3, п. 6 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: продаж підакцизного товару платником єдиного податку без використання книги обліку розрахункових опре цій та розрахункових книжок з додержанням встановленого порядку їх ведення, реалізація товару без наявності цінника на товар, а саме: сигарети «Прилуки особливі» красні за ціною 2,70 грн., реалізація товару без наявності цінників на товар у кількості 13 цінників.

Також встановлено порушення ст. 11-1, ч. 13 ст. 18, ч. 6 ст. 15 Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами вище від максимальних роздрібних цін встановлених виробником, а саме сигарети «Прилуки особливі» красні продано за ціною 2,70 грн. за пачку (максимальна роздрібна ціна, встановлена виробником складає 2,50 грн.); роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами.

На підставі висновків актів перевірки податковим органом були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.10.2008 року № 0002582343, яким до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 561 грн. (а.с. 11) та рішення № 0002582343 від 21.10.2008 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 2700 грн. (а.с. 12).

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримані відповідачем, про що свідчать відповідні відмітки та підпис на корінці зазначених рішень.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002582343 від 21.10.2008 року на суму 561 грн. було оскаржено відповідачем, за результатами розгляду скарги Державною податковою інспекцією у Донецькій області встановлено, що виявлене порушення підпадає від дію пункту 1 ст. 3, п. 6 ст. 9 розділу ІІ Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та у даному випадку необхідно застосовувати п. 1 ст. 17 вказаного Закону, а саме відповідальність у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів. Таким чином, згідно до рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.01.2009 року № 0000082343 (а.с. 10), до ОСОБА_3 застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 13,50 грн.

Відповідно до положення пункту 1, 8 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України.

Пунктом 6 статті 9 вказаного Закону передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику

Відповідальність за зазначені порушення передбачені п. 1 ст. 17 цього Закону, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінсанкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів.

Стаття 23 передбачає, що до суб'єктів підприємницької діяльності, які не виставили цінники на товар, що продається (меню, прейскуранти або тарифи на послуги, що надаються), використовують цінники та прейскуранти, що містять ціни і тарифи в іноземній валюті або в інших одиницях, які не є гривнею, застосовується фінансова санкція у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний невиставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) або виставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) в іноземній валюті чи в інших одиницях.

Таким чином, за продаж підакцизного товару платником єдиного податку без використання книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок з додержанням встановленого порядку ведення; реалізацію товару без наявності цінника на товар, штрафна санкція складає 13,50 грн.

Згідно із статтею 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Пунктом 6 статті 15 Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відповідно до ч. 1 ст. 11-1 вказаного Закону максимальна роздрібна ціна встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.

Згідно з п. 13 ст. 18 Закону, за наявності у місці торгівлі тютюновими виробами таких виробів однієї власної назви, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких вказані різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими, ніж ті, що вказані на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках.

За порушення зазначених статей Законом передбачена відповідальність у вигляді штрафу.

Так, п. 5 ст. 17 Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Таким чином, податковим органом до відповідача застосована мінімальна штрафна санкція у розмірі 1700 грн. за роздрібну торгівлю без наявності ліцензій.

Відповідальність за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами вище від максимальних роздрібних цін встановлених виробником, встановлена п. 12 ст. 17 Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.

Таким чином, Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією за вказаним порушенням до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосована мінімальна штрафна санкція, а саме 1000 грн.

Відповідно ст. 6 Декрету Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір», а саме, згідно до частини 24 цієї статті, у суб'єкта підприємницької діяльності, що здійснює роздрібну торгівлю підакцизними товарами, у місці торгівлі такими товарами на видному місці повинні бути розміщені засвідчені виробником або імпортером копії чинних декларацій про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, що були подані їх виробником або імпортером до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України.

Порядок подання таких декларацій та період їх дії запроваджено у частинах 18, 21, 22 Декрету КМУ «Про акцизний збір», а саме:

Встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені у декларації товари запроваджуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відповідну декларацію було подано відповідно до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України, і діють до їх зміни у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі необхідності зміни будь-яких відомостей, що містяться у декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, поданій їх виробником або імпортером до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України, виробник або імпортер повинен подати до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України нову декларацію.

Зміна будь-яких відомостей, що містяться у декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, поданій їх виробником або імпортером до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України, може здійснюватися не частіше одного разу протягом календарного місяця.

У акті перевірки зазначено, ціна продажу сигарет, за якою була продана одна пачка цих сигарет, перевищує ціни, встановлені у зазначеній декларації виробника.

Таким чином, законодавством встановлено, що роздрібні ціни, за якими здійснюється продаж тютюнових виробів суб'єкт підприємницької діяльності не можуть перевищувати встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни.

За таких обставин суд вважає обґрунтованим застосування до відповідача штрафних санкцій в сумі 1000 грн.

Відповідачем були оскаржені рішення №0002582343 від 21.10.2008 року та № 0000082343 від 14.01.2009 року у судовому порядку.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 1 липня 2009 року в задоволені позову ОСОБА_3 до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішень відмовлено.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2010 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову суду від 01.07.2009 року залишено без задоволення, постанову без змін.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду вступила в закону силу, тому факт визнання недійсним рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій не підлягає доказуванню

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Оскільки постанова Донецького окружного адміністративного суду від 1 липня 2009 року по адміністративній справі за ОСОБА_3 до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення від 21.10.2008 року за № 0002582343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій та рішення від 14.01.2009 року за № 0000082343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, набрала законної сили, тому рішення податкового органу є правомірним та не підлягає доказуванню.

Отже, з огляду на вищенаведене, Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією правомірно нарахована штрафна (фінансова) санкція до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3.

Оскільки відповідачем у встановлений законом строк штрафні (фінансові) санкцій сплачені у повному обсязі не були, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 суми санкцій у розмірі 2700 грн. та 13,50 грн. до Державного бюджету України.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити позов Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафних санкцій задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) на користь держави суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 13 (тринадцять) грн. 50 коп. та 2700 (дві тисячі сімсот) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шальєва В.А.