Україна
10 березня 2010 р. справа № 2а-815/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Масло І.В.
при секретарі Грішаєві Є.Є.
за участю:
представника позивача Чеверда Г.О.,
представника відповідача Фролова Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій протиправними, зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку шляхом виключення суми нарахованої пені у розмірі 4555,06 грн., -
19.01.2010 комунальне підприємство «Тепломережа» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов'язання внести зміни в картку особового рахунку шляхом виключення сум нарахувань пені у розмірі 4555,06 грн. (а.с. 4-5).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що начальником Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Подоляном В.В. були прийняті та направлені на їх адресу спірні податкові повідомлення: № 105660016286098 від 06.02.2009, № 105660016340835 від 12.05.2009, № 105660016350869 від 27.05.2009, № 105660016369098 від 30.06.2009 про перерозподіл сплачених сум зі збору за забруднення навколишнього природного середовища та пені на загальну суму 4555,06 грн.
Законом України від 21.12.2000 N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено поняття податкового боргу, порядок та строки його сплати. Оскаржувана сума пені утримувалася з платежів, якими підприємство сплачувало заборгованість, яка була розстрочена на підставі постанови суду від 14.10.2008 та ухвали суду від 28.10.2008, які згідно зі ст. 124 Конституції України та ч. 1 ст. 255 КАС України є обов'язковими для виконання. В платіжних дорученнях вказувалося, що сплата проводиться на підставі рішення суду. Податкові органи не мають права змінювати призначення платежів та направляти ці суми на погашення минулих податкових боргів.
Просили визнати неправомірними дії відповідача при винесенні повідомлень про перерозподіл сплачених сум зі збору за забруднення навколишнього природного середовища та пені № 105660016286098 від 06.02.2009, № 105660016340835 від 12.05.2009, № 105660016350869 від 27.05.2009, № 105660016369098 від 30.06.2009, зобов'язати відповідача внести зміни в картку особового рахунку шляхом виключення сум нарахувань пені у розмірі 4555,06 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні надала заперечення (а.с. 35-37), в яких вказала, що п. 5.1 ст. 5 Закону України від 21.12.2000 N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено поняття податкового зобов'язання; п. 1.3 ст. 1 встановлено поняття податкового боргу; п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 надає податковим органам право здійснювати перерозподіл сплачених сум. Крім того, ухвала суду від 28.10.2009 була скасована ухвалою суду від 17.11.2008. Просили відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
У судовому засіданні встановлено та не оспорюється сторонами, що комунальне підприємство «Тепломережа» є юридичною особою, зареєстрованою 25.04.1996 рішенням Куйбишевського районного виконавчого комітету у м. Донецьку № 679-р, ідентифікаційний код - 05473192. Позивач взятий на облік як платник податків до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2008 у справі № 2а-19014/08 задоволено позов ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька до КП «Тепломережа» про стягнення суми боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 246794,85 грн. (а.с. 15-17).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.10.2008 у справі № 2а-19014/08 за заявою КП «Тепломережа» судом був розстрочений податковий борг у сумі 246794,85 грн. строком на 12 місяців (а.с. 14).
Платіжним дорученням № 805 від 06.02.2009 КП «Тепломережа» перерахувало на рахунок № 33117329700008 в ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, грошові кошти у сумі 82 400 грн., з призначенням платежу - розстрочення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2008 (а.с. 10).
Податковим повідомленням начальника державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Подоляна В.В. № 105660016286098 від 06.02.2009 здійснений розподіл сплаченої суми в розмірі 82 400 грн., з яких 69 853,85 грн. були зараховані на погашення боргу та 4 230,93 грн. - на погашення пені (а.с. 9).
Платіжним дорученням № 14 від 12.05.2009 КП «Тепломережа» перерахувало на рахунок № 33117329700008/980 в ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, грошові кошти у сумі 20 600 грн., з призначенням платежу - за забруднення навколишнього природного середовища за травень 2009 згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2008 (а.с. 11).
Податковим повідомленням начальника державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Подоляна В.В. № 105660016340835 від 12.05.2009 здійснений розподіл сплаченої суми в розмірі 20 600 грн., з яких 20 403,43 грн. були зараховані на погашення боргу та 196,57 грн. - на погашення пені (а.с. 8).
Платіжним дорученням № 18 від 27.05.2009 КП «Тепломережа» перерахувало на рахунок № 33117329700008/980 в ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, грошові кошти у сумі 4 000 грн., з призначенням платежу - за забруднення навколишнього природного середовища за травень 2009 згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2008 (а.с. 12).
Податковим повідомленням начальника державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Подоляна В.В. № 105660016350869 від 27.05.2009 здійснений розподіл сплаченої суми в розмірі 4 000 грн., з яких 3 972,49 грн. були зараховані на погашення боргу та 27,51 грн. - на погашення пені (а.с. 7).
Платіжним дорученням № 00 від 30.06.2009 КП «Тепломережа» перерахувало на рахунок № 33117329700008/980 в ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, грошові кошти у сумі 16 600 грн., з призначенням платежу - за забруднення навколишнього природного середовища за червень 2009 згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2008 (а.с. 13).
Податковим повідомленням начальника державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Подоляна В.В. № 105660016369098 від 30.06.2009 здійснений розподіл сплаченої суми в розмірі 16 600 грн., з яких 16 499,95 грн. були зараховані на погашення боргу та 100,05 грн. - на погашення пені (а.с. 6).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2008 у справі № 2а-19014/08 змінений порядок виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2008 шляхом скасування розстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2008 за позовом ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька до КП «Тепломережа» про стягнення заборгованості у сумі 246794,85 грн. (а.с. 27-28).
Позивач вважає дії відповідача неправомірними щодо розподілу сум, сплачених вказаними вище платіжними дорученнями, у зв'язку з чим 19.01.2010 звернувся з позовом до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.
Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку, що Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька не доведена правомірність їх дій при розподілі сплачених КП «Тепломережа» сум на виконання рішення суду.
Свою позицію щодо правомірності розподілу сум відповідач мотивує посиланням на абз. 2 п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України від 21.12.2000 N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із змінами та доповненнями) (надалі - Закон), про що вказано у всіх спірних податкових повідомленнях (а.с. 6-9), згідно з яким якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація. Тобто, вимоги абз. 2 п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону № 2181 застосовуються тільки у разі, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції).
Порядок нарахування пені встановлено п.п. 16.1.1, п.п. 16.1.2 п. 16.1 цієї статті, згідно з якими після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Отже, законодавство пов'язує момент нарахування пені саме із моментом здійснення погашення платником податку узгодженого податкового зобов'язання, яке має місце лише у двох випадках: самостійного нарахування платником податку або нарахування контролюючим органом. У даному випадку позивачем на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 28.10.2008 у справі № 2-а-19014/08 здійснювалась сплата розстрочених податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, стягнених згідно постанови Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2008 у справі № 2-а-19014/08 (а.с. 14, 15-17). Пеня за цією постановою не стягувалась. Постанова суду від 14.10.2008 та ухвала суду від 28.10.2008 не оскаржувалися та набрали законної сили.
Згідно з ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Крім того п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України основною засадою судочинства є, серед інших, обов'язковість рішень суду.
Отже, ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 28.10.2008 у справі № 2-а-19014/08 про розстрочення виконання постанови суду від 14.10.2008 була обов'язковою для виконання КП «Тепломережа». Позивач виконував вказану ухвалу шляхом сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища вказаними вище платіжними дорученнями, у яких зазначав відповідне призначення платежу (а.с. 10-13). Поточні платежі та податковий борг, що не розстрочувався, у даному випадку позивачем не сплачувався.
Розстрочення виконання постанови було скасоване ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2009 (а.с. 27-28). Ухвала є такою, що набрала законної сили.
Таким чином, до набрання законної сили ухвалою суду від 17.11.2009 позивач не мав підстав утримуватися від сплати сум збору за забруднення навколишнього природного середовища, стягнених за постановою суду і розстрочених ухвалою від 28.10.2008.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що є протиправними дії відповідача щодо здійснення розподілу сум, сплачених платіжними дорученнями в якості погашення розстрочених податкових зобов'язань за постановою суду, на погашення податкового боргу і пені, у зв'язку з чим позовні вимоги у цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, як передбачено ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи, що вказаний вище розподіл сум був здійснений відповідачем повідомленнями № 105660016369098 від 30.06.2009, № 105660016350869 від 27.05.2009, № 105660016340835 від 12.05.2009, № 105660016286098 від 06.02.2009, та з метою повного захисту прав та інтересів позивача, про захист яких він просить, суд приходить до висновку про необхідність визнання недійсними цих повідомлень.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі за текстом - Інструкція), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).
Пунктом 1.4 Інструкції встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.
Згідно з пунктом 4.1 Інструкції нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, у тому числі, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання.
Підпунктами 4.2.2 та 4.2.3 пункту 4.2 Інструкції передбачено випадки нарахування пені та її обліку в особовому рахунку платника податку у розділі «Нарахування сум пені».
Як вбачається зі зворотного боку облікової картки КП «Тепломережа» зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, відповідач відповідно до вказаних вище положень Інструкції відобразив в особовому рахунку платника суми пені, які були визначені в результаті розподілу сплачених сум збору згідно з повідомленнями № 105660016369098 від 30.06.2009, № 105660016350869 від 27.05.2009, № 105660016340835 від 12.05.2009, № 105660016286098 від 06.02.2009 (а.с. 51-59).
Оскільки суд прийшов до висновку про протиправність дій відповідача щодо здійснення такого розподілу сум сплачених податкових зобов'язань, а також про незаконність повідомлень № 105660016369098 від 30.06.2009, № 105660016350869 від 27.05.2009, № 105660016340835 від 12.05.2009, № 105660016286098 від 06.02.2009, суд вважає за необхідне поновити порушені права та інтереси позивача шляхом зобов'язання ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька внести зміни до облікової картки КП «Тепломережа» зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, шляхом виключення суми пені у розмірі 4555,06 грн., нарахованої у результаті здійснення розподілу сум, сплачених позивачем платіжними дорученнями № 00 від 30.06.2009 на погашення пені у розмірі 100,05 грн., № 18 від 27.05.2009 на погашення пені у розмірі 27,51 грн., № 14 від 12.05.2009 на погашення пені у розмірі 196,57 грн., № 805 від 06.02.2009 на погашення пені у розмірі 4230,93 грн.
У відповідності до ст. 94 КАС України суд стягує з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн., які підтверджені документально.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій протиправними, зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку шляхом виключення суми нарахованої пені у розмірі 4555,06 грн. - задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька щодо прийняття податкових повідомлень № 105660016369098 від 30.06.2009, № 105660016350869 від 27.05.2009, № 105660016340835 від 12.05.2009, № 105660016286098 від 06.02.2009.
Визнати недійсними податкові повідомлення Державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька № 105660016369098 від 30.06.2009, № 105660016350869 від 27.05.2009, № 105660016340835 від 12.05.2009, № 105660016286098 від 06.02.2009.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Куйбишевському районі м. Донецька внести зміни до облікової картки комунального підприємства «Тепломережа» зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, шляхом виключення суми пені у розмірі 4555 (чотири тисячі п'ятсот п'ятдесят п'ять) грн. 06 коп., нарахованої у результаті здійснення розподілу сум, сплачених комунальним підприємством «Тепломережа» платіжними дорученнями № 00 від 30.06.2009 на погашення пені у розмірі 100,05 грн., № 18 від 27.05.2009 на погашення пені у розмірі 27,51 грн., № 14 від 12.05.2009 на погашення пені у розмірі 196,57 грн., № 805 від 06.02.2009 на погашення пені у розмірі 4230,93 грн.
Стягнути з державного бюджету України на користь комунального підприємства «Тепломережа» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 10 березня 2010 року.
Повний текст постанови складений 15 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Масло І.В.