Україна
17 березня 2010 р. справа № 2а-315/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретарі Горюновій Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»
до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»
про скасування припису від 14.07.2009 року №02/15-0118 та постанови від 24.11.2009 року №Д-431,
за участю представника від позивача: Подобєдов Л.І. - за дов.,
встановив:
Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області про скасування постанови від 24.11.2009 року №Д-43.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 березня 2010 року замінено неналежного відповідача на належного - Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Відкритим акціонерним товариством «Донецькобленерго» 01.07.2009 року було направлено до відокремленого підрозділу підприємства повідомлення про припинення подачі електроенергії з 14.07.2009 року разом з представниками Держенергонагляду за наявну заборгованість з оплати електроенергії. За результатами позапланового заходу Держенергонаглядом винесено припис від 14.07.2009 року №02/15-0118 з вимогою відключити та допустити до опломбування в відключеному стані електрообладнання, яке не входить до складу екологічної броні, представників електропостачальника. Зазначений припис не вручений директору РУЕК під підпис для виконання. Порушення, встановлені під час проведення перевірки, відображені в акті перевірки від 14.07.2009 року №02/15- 0008. Вважає, що державним інспектором безпідставно та в порушення законодавства видано РУЕК припис, оскільки підприємством 06.02.2009 року затверджено та погоджено з Держенергонаглядом та іншими установами перелік струмоприймачів, для яких встановлено екологічну броню енергопостачання для РУЕК. На підставі акту перевірки начальником інспекції винесено постанову про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 24.11.2009 року №Д-431, якою до підприємства застосовано штраф у розмірі 25000,00 грн.
Просить суд скасувати постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 24.11.2009 року №Д-431.
Під час розгляду справи позивач збільшив позовні вимоги, просив суд скасувати припис від 14.07.2009 року №02/15-0118 та постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 24.11.2009 року №Д-431(а.с. 29).
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача надав суду заперечення, в яких посилається на те, що Держенергонагляд в межах своєї компетенції застосовує заходи з обмеження або припинення постачання енергії споживачам у разі виявлення порушень ними вимог нормативних документів щодо користування енергією, а також споживачам, які не оплатили вартість використання енергії. В даному випадку, енергопостачальна організація «Донецькобленерго» надіслала лист КП «Компанія вода Донбасу» №1026 від 23.06.2009 року, в якому зазначила, що 14.07.2009 року представники енергопостачальної організації та Держенергонагляду повинні бути допущені до опломбування комутаційних апаратів споживача. Так, 14 липня 2009 року інспектор Держенергонагляду разом з представниками енергопостачальної організації прибули на підприємство. О 10 годині 00 хвилин інспектор Держенергонагляду надав припис №02/15-0118, в якому приписувалось допустити представників енергопостачальної організації та Держенергонагляду до струмоприймачів для подальшого опломбування. Але в супереч діючому законодавству України споживач не допустив інспекторів до виконання своїх службових обов'язків. Вважає, що підприємство порушило ст. 9, ст.. 26 Закону України «Про електроенергетику», п. 13.1 постанови КМ України №929 від 07.09.1996 року, що підтверджується актом перевірки №02/15-0008 від 14.07.2009 року, який був складений о 12 годині 00 хвилин. На підставі акту перевірки інспекцією винесено постанову про накладання штрафу.
Просить суд у задоволені позову відмовити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до ЄДРПОУ 00191678.
Семенівська дільниця регіональне управління з експлуатації каналу є відокремленим підрозділом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», без статусу юридичної особи.
Пунктом 1 Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 р. № 422 «Про державний енергетичний нагляд» встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 N 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго").
Відповідно до п. 5 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. N 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. N 131), до складу Держенергонагляду входить державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях).
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Донецькобленерго» є енергопостачальником, що здійснює передачу електричної енергії Комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу».
Відповідно до ч. 8 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію споживач зобов'язаний обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити в разі відсутності такої.
28 січня 2004 року Кабінет Міністрів України постановою №93 затвердив Порядок обмеження електроспоживання споживачів до рівня екологічної броні електропостачання або повного припинення їм електропостачання, який визначає послідовність дій енергопостачальників, підприємств, що здійснюють передачу електричної енергії магістральними та місцевими (локальними) електричними мережами, органу, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, та споживачів (крім населення) у разі запровадження обмеження електроспоживання споживачів до рівня екологічної броні електропостачання або повного припинення їм електропостачання у разі порушення ними дисципліни платежів за спожиту електроенергію, перевищення граничних рівнів споживання електричної енергії та електричної потужності, незадовільного технічного стану та недотримання умов безпечної експлуатації електроустановок.
Пунктом 2 цього положення визначено, що Енергопостачальники, електропередавальні організації або Держенергонагляд не пізніше ніж за 3 робочих дні до дати обмеження або припинення електропостачання відповідно до своїх функціональних обов'язків надсилають споживачам письмове попередження, в якому зазначаються підстава, дата і час, з якого буде запроваджено обмеження або припинення електропостачання.
Відкритим акціонерним товариством «Донецькобленерго» Семенівської дільниці регіонального управління з експлуатації каналу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» надано повідомлення від 23.06.2009 року №1026, в якому зазначено, що підприємство буде обмежено електроспоживанням до рівня екологічної броні з 14.07.2009 року за участю представників Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області, за порушення пп. 7.5.3 пп. 7.5 п. 7 Правил користування електричною енергією затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. N 28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 р. N 910).
Відповідно до пп. 7.5.3 пп. 7.5 п. 7 Правил користування електричною енергією затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. N 28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 р. N 910), постачальник електричної енергії (електропередавальна організація або основний споживач за погодженням постачальника електричної енергії) зобов'язаний, попередивши споживача не пізніше ніж за три робочих дні, припинити повністю або частково постачання йому електричної енергії (передачу або спільне використання технологічних електричних мереж), у тому числі на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади, у разі несплати рахунків відповідно до умов договорів, наявність яких передбачена цими Правилами.
Відповідно до п. 4 Порядку обмеження електроспоживання споживачів до рівня екологічної броні електропостачання або повного припинення їм електропостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 року №93, проведення обмеження або припинення електропостачання від електричних мереж енергопостачальників, електропередавальних організацій забезпечується, зокрема, у разі коли обмеження або припинення електропостачання здійснюється енергопостачальниками, вони надсилають відповідним електропередавальним організаціям і споживачам письмову вимогу та повідомляють про це Держенергонагляд.
Пунктом 5 зазначеного Порядку передбачено, що Енергопостачальники, електропередавальні організації забезпечують у строки відповідно до вимог, що встановлюються законодавством, цього Порядку та умов договору обмеження електроспоживання або припинення електропостачання споживачів від власних електричних мереж з урахуванням необхідності безпечного завершення технологічного процесу виробництва у споживачів, встановленої для них величини екологічної броні електропостачання або її відсутності.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Відповідно до пп. 4.15 п. 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. N 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. N 131), завданнями та функціями Держенергонагляду є, зокрема, здійснення в межах своєї компетенції нагляду за застосуванням енергопостачальниками заходів з обмеження та/або припинення постачання енергії споживачам у разі виявлення порушень ними вимог нормативних документів щодо користування енергією, а також споживачам, які не оплатили вартість використаної енергії.
14 липня 2009 року Краматорським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області здійснено позаплановий захід (інспектування) з державного енергетичного нагляду на Семенівській дільниці регіонального управління з експлуатації каналу відокремленого підрозділу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», яким встановлено не виконання вимоги електропостачальника про відключення електрообладнання, яке належить до екологічної броні та його опломбування в відключеному стані електропостачальником, у результаті заборгованості за спожиту електроенергію.
За результатами позапланового заходу складено відповідний акт №01/15-0118 від 14 липня 2009 року (а.с. 72-74).
На підставі зазначеного акту Краматорськім відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області складено припис від 14 липня 2009 року №02/15-0118, яким директору Семенівської дільниці регіонального управління з експлуатації каналу відокремленого підрозділу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» приписано до 10 години 00 хвилин 14.07.2009 року відключити та допустити до опломбування в відключеному стані електрообладнання, яке належить до складу екологічної броні, за порушення вимог п. 7.5, п. 7.9, п. 10.1 Правил користування електричною енергією затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. N 28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 р. N 910) (а.с. 85-86).
Відповідно до пп. 7.5.3 пп. 7.5 п. 7 Правил користування електричною енергією затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. N 28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 р. N 910), постачальник електричної енергії (електропередавальна організація або основний споживач за погодженням постачальника електричної енергії) зобов'язаний, попередивши споживача не пізніше ніж за три робочих дні, припинити повністю або частково постачання йому електричної енергії (передачу або спільне використання технологічних електричних мереж), у тому числі на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади, у разі несплати рахунків відповідно до умов договорів, наявність яких передбачена цими Правилами.
Відповідно до пп. 7.9 п. 7 зазначених Правил, споживач, рівень споживання електричної енергії якого за заборгованість з оплати за електричну енергію обмежено до рівня аварійної броні електропостачання та який не здійснює поточну оплату обсягу електричної енергії на рівні аварійної броні, зобов'язаний протягом терміну, передбаченого актом екологічної, аварійної та технологічної броні, обмежити споживання електричної енергії на власні потреби до рівня екологічної броні або повністю припинити споживання електричної енергії у разі відсутності в акті визначеного у встановленому порядку рівня екологічної броні.
Відповідно до п. 10.1 цих Правил, споживачі електричної енергії мають право на:
1) приєднання власних електроустановок до мереж електропередавальної організації або іншого власника електромереж у порядку, передбаченому законодавством України;
2) вибір постачальника електричної енергії;
3) отримання електричної енергії, якісні характеристики якої зазначені в договорі;
4) вибір виду тарифу із переліку, передбаченого нормативно-правовими актами НКРЕ, відповідно до групи та класу споживача. Вибір виду тарифу обмежується технічними можливостями встановленого засобу (засобів) обліку;
5) отримання інформації щодо якості електричної енергії, тарифів, порядку оплати, умов та режимів її споживання, цін на послуги постачальника електричної енергії (електропередавальної організації);
6) відшкодування згідно з законодавством України збитків, завданих унаслідок порушення його прав;
7) передачу функцій експлуатації своїх електроустановок на підставі окремого договору іншій організації, яка має право на здійснення такої діяльності;
8) приєднання до власних мереж субспоживачів у межах величини потужності, дозволеної до використання відповідно до договору з постачальником електричної енергії;
9) отримання відшкодування в межах обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж, які спільно із споживачем використовуються іншим суб'єктом господарювання;
10) звернення до постачальника електричної енергії з питання змін договірних умов у порядку, передбаченому цими Правилами;
11) доступ до розрахункових засобів обліку субспоживача відповідно до договору;
12) повернення від постачальника електричної енергії, який постачає електричну енергію субспоживачу, коштів за недовраховану засобами обліку субспоживача електричну енергію або на постачання цим постачальником електричної енергії споживачу (основному споживачу) електричної енергії на відповідний обсяг коштів.
Також 14 липня 2009 року Краматорськім відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області проведено перевірку дотримання законодавства про електроенергетику.
За результатами перевірки о 12 години 00 хвилин складено акт від 14 липня 2009 року №02/15-0008, яким встановлено не виконання Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» вимог припису №02/15-0118 від 14 липня 2009 року (а.с. 11).
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
24 листопада 2009 року начальником інспекції Держенергонагляду у Донецькій області винесено постанову про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику №Д-431, яким на підставі акту перевірки від 14 липня 2009 року №02/15-0008 до позивача застосований штраф у розмірі 25000,00 грн., за невиконання припису Держенергонагляду №02/15-0118 від 14.07.2009 року (а.с. 12).
Відповідно до п. 1, 10 ч. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що припис від 14 липня 2009 року №02/15-0118 Краматорськім відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області вручений уповноваженій особі Семенівської дільниці регіонального управління з експлуатації каналу відокремленого підрозділу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» о 15 годині 00 хвилин, про що свідчить підпис секретаря Подкладешової С.В.(а.с. 85-86).
Також з матеріалів справи вбачається, що 23 липня 2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області на ім'я Директора Горлівського регіонального управління з експлуатації каналу відправлено рекомендованим листом акт від 14.07.2009 року №02/15-0118, припис від 14.07.2009 року №02/15-0118, акт перевірки від 14.07.2009 року №02/15-0008, про що свідчить опис вкладення (а.с. 47).
Таким чином, виконання припису щодо відключення та допущення до опломбування в відключеному стані електрообладнання, яке належить до складу екологічної броні є неможливим, оскільки термін усунення порушень встановлений приписом до 10 години 2009 року, а фактично припис був вручений того ж дня о 15 годині 00 хвилин.
Враховуючи, що підставою для винесення постанови послугувало не виконання припису, суд вважає, що постанова від 24 листопада 2009 року №Д-431 винесена Державною інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області неправомірно, тому підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Постановив:
Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про скасування припису від 14.07.2009 року №02/15-0118 та постанови від 24.11.2009 року №Д-431 - задовольнити.
Скасувати припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області від 14.07.2009 року №02/15-0118.
Скасувати постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області від 24 листопада 2009 року №Д-431.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» витрати по сплаті судового збору в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 16 березня 2010 року в присутності представника позивача.
Постанову у повному обсязі складено 22 березня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шинкарьова І.В.