Україна
24 березня 2010 р. справа № 2а-166/10/0570
час прийняття постанови: 12-15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучко В.М.
при секретарі Каморнікові Д.Ю.
за участю представника позивача - Меньшикової І.В. (довіреність від 11.01.10 року), представники відповідача - не з'явились, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у місті Краматорську Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма ТЛ ЛТД»», про стягнення заборгованості у розмірі 174,52 грн.,
Державна податкова інспекція у місті Краматорську Донецької області (надалі - Податкова інспекція, позивач) звернулась до суду з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма ТЛ ЛТД» (надалі - ТОВ «Фірма», відповідач) податкового боргу у розмірі 174,52 (сто сімдесят чотири гривні, 52 коп.) грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 174,52 гривень, яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем комунального податку. Приймаючи до уваги факт несплати ТОВ «Фірма ТЛ ЛТД» суми заборгованості у порушення вимог Законів України: «Про Систему оподаткування», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а також Положення про порядок сплати місцевих податків та зборів на території м. Краматорська» затверджене рішенням Краматорської міської ради від 23.12.05 № 28/V-09, заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
У судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позов та заяву про розгляд справи без його участі не направив, хоча був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання за адресою, зазначеною у Довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача та на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма ТЛ ЛТД» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Краматорської міської ради донецької області 23.05.95 року, включено до ЄДРПОУ - ідентифікаційний код 23418972. Підприємство перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у м. Краматорську Донецької області, що підтверджується довідкою від 25.02.2010 року.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом у листопаді 2008 року, у відповідності до акту перевірки від 27.10.08 № 2243/15-3-23418972, прийняті податкові повідомлення - рішення:
1) від 03 листопада 2008 року № 003671503/0/61321, яким застосована сума штрафу за платежем комунальний податок узгодженої суми податкового зобов'язання сплаченої з затримкою склала 4,86 грн. за порушення вимог п.п. 17.1.7 пункту 17.1 ст. 17 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами у розмірі 50%;
2) від 03.11.2008 року № 0003661503/0/61320, яким заснована сума за платежем комунальний податок на підставі акту перевірки № 2243/15-3-23418972 від 27.10.08 року у розмірі 170 гривень.
3) від 03.11.2008 року форми «Ш» № 0001503/0/61323 прийняте на підставі п.п. 17.1.7 пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яким застосована узгоджена сума податкового зобов'язання, що склала 0.42 грн.
Податкові повідомлення - рішення від 03.11.08 року отримані відповідачем особисто.
У зв'язку з несплатою, вказаних вище грошових сум, на адресу відповідача направлені перша податкова вимога від 26.05.08 р. № 1/218 на суму 666,49 грн., та друга податкова вимога від 14.08.08 року № 2/342 на суму 666,49 грн. які повернулися з відміткою про незнаходження відповідача, про що складені акти до першої податкової вимоги від 09.07.2008 № 18/24-012 та до другої податкової вимоги від 29.09.2008 р. № 37/24-012, відповідно до яких наведені податкові вимоги розміщені на дошці податкових оголошень, що також підтверджене представником позивача наявними у матеріалах справи доказами.
При цьому в матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем наведених вище податкових вимог у адміністративному або судовому порядку, таким чином наведені податкові зобов'язання є узгодженими.
З урахуванням наведеного, керуючись нормами абз. 4 п.п. 6.2.4 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на підставі якої розміщені на дошці податкових оголошень податкові вимоги вважаються такими, що вручені платнику податків, суд вважає підтвердженим факт вручення ТОВ «Фірма ТЛ ЛТД» наведених вище першої та другої податкових вимог.
У якості засобів, направлених на стягнення податкового боргу, рішенням від 31 жовтня 2008 року № 24/24-014-15, Податковою інспекцією вирішено здійснити стягнення коштів та продаж інших активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу.
Згідно наданого позивачем розрахунку та зворотнього боку облікової картки, що містяться у матеріалах справи, відповідачем частково погашена сума податкового боргу та склала 174,51 грн, але згідно із ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за несвоєчасне погашення боржникові була нарахована пеня 0.01 грн.
За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні й фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно із частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу».
Таким чином, позивач - Державна податкова інспекція у місті Торезі Донецької області є суб'єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
На підставі підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 наведеного Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
За положеннями п. 16.1, 16.4.1 ст. 16 цього ж Закону, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня, яка розраховується виходячи із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Як встановлено пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. При цьому п. 1.11 ст. 1 цього ж Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
На підставі підпункту «а» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
У відповідності до підпункту «б» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Як вбачається з матеріалів справи, податкові вимоги від 26.05.08 р. № 1/218 та від 14.08.2008 р. № 2/342 направлені відповідачу відповідно до наведених положень законодавства.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
У відповідності до приписів ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів.
Нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Беручи до уваги те, що сума податкового боргу ТОВ «Фірма ТЛ ЛТД» у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджується розрахунками, наданими Податковою інспекцією та підтверджені матеріалами справи і поясненнями позивача, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підтягаються задоволенню у повному обсязі у спосіб, визначений позивачем.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у місті Краматорську Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма ТЛ ЛТД» про стягнення заборгованості у розмірі 174,52 (сто сімдесят чотири гривні, 52) грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма ТЛ ЛТД» заборгованість у розмірі 174, 52 грн. (84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Соціалістична, 66/27, у рахунок Місцевого бюджету м. Краматорська на п/р № 33214828700059, код платежу 50 16010200, банк одержувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016),.;
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 26 лютого 2010 року.
Повний текст постанови виготовлений 03 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Чучко В.М.