Постанова від 11.03.2010 по справі 2а-1327/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2010 р. справа № 2а-1327/10/0570

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шальєвої В.А.

при секретарі < Призвище секретаря >

при секретарі Химич М.В.

представника позивача Снопко Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» до Гірницького відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, управління Пенсійного фону України у Гірницькому районі м. Макіївки про визнання дій протиправними, визнання постанови недійсною.

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Донбасшахтобуд» звернулось до суду з адміністративним позовом до Гірницького відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції про визнання дій незаконними, постанову недійсною. Позовні вимоги мотивує тим, що 9 червня 2009 року Макіївським шахто будівельним управлінням була отримана постанова про відкриття виконавчого провадження від 29.05.2009 року на виконання вимоги управління Пенсійного фону України від 5 травня 2009 року за № Ю-2 на суму 226950,83 грн. про стягнення страхових внесків на фонд заробітної плати за березень 2009 року. Із вказаною постановою позивач не згодний, оскільки 5 травня 2009 року шахтоуправлінням в добровільному порядку здійснено перерахування страхових внесків за березень 2009 року в загальній сумі 226950,83 грн., що підтверджується розшифровкою банку по рахунку підприємства.

До того ж, стаття 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є правовою підставою для відкриття виконавчого провадження, оскільки саме Закон України «Про виконавче провадження» визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Таким чином, вимога про сплату боргу не може вважатись виконавчим документом у розумінні Закону України «Про виконавче провадження» і не повинна прийматися до виконання.

Крім того, Пенсійний фонд не виступає органом державної влади, що свідчить про те, що його рішення не повинні прийматися виконавчою службою до виконання. Просить визнати дії Гірницького відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції щодо відкриття виконавчого провадження на вимогу управління пенсійного фонду України у Гірницькому районі м. Макіївки незаконними, постанову про відкриття виконавчого провадження від 29 травня 2009 року на суму 226950,83 грн. недійсною.

Ухвалою суду від 4 березня 2010 року до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, управління Пенсійного фонду України у Гірницькому районі м. Макіївки.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Надав суду клопотання в якому просив розглянути справу за його відсутності. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Представник третьої особи управління Пенсійного фонду України у Гірницькому районі м. Макіївки до суду не прибув. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надіслав пояснення, відповідно до яких з позовними вимогами не погоджується, оскільки Пенсійний фонд України є органом державної влади. У разі наявності недоїмки пенсійний орган, відповідно до вимог ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» направляє до страхувальника вимогу про сплату боргу. Вказана вимога є виконавчим документом, який виконується у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження». також, сплачені 5 травня 2009 року кошти зараховано в рахунок погашення недоїмки, що виникла на підставі наданих звітів боржника за січень-лютий 2009 року. Вважає позовні вимога Відкритого акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» такими, що не підлягають задоволенню.

За таких обставин, у відповідності до вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представників відповідача та третьої особи, на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач, Відкрите акціонерне товариство «Донбасшахтобуд», є юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, виданим виконавчою дирекцією Донецької міської ради (а.с. 10-11), діє на підставі статуту (а.с. 12-14) та включене до ЄДРПОУ за № 00180634 (а.с. 15-16), має свої структурні та відокремлені підрозділи які не є юридичними особами.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Таким чином, позивачем по даній справі є саме Відкритого акціонерного товариства «Донбасшахтобуд».

29 травня 2009 державним виконавцем Гірницького відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Власенко В.В., на підставі ст. ст. 3, 18, 24 Закону України «Про виконавче провадження» прийнята постанова про відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання вимоги Управління Пенсійного фонду України у Гірницькому районі м. Макіївки № Ю-2 від 05.05.2009 (а.с. 7).

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження».

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну виконавчу службу» завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Статтею 3 Закону передбачено, що примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Відповідно до цього Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду, Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України та Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України; ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах у випадках, передбачених законом; судові накази; виконавчі написи нотаріусів; посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень цих комісій; постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; рішення органів державної влади, прийняті з питань володіння і користування культовими будівлями та майном; постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та накладення штрафу; рішення інших органів державної влади у випадках, якщо за законом їх виконання покладено на державну виконавчу службу; рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Частиною 3 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.

Як встановлено у судовому засіданні та не заперечується представником позивача, вимога про сплату боргу № Ю-2 від 05.05.2009 року про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» Макіївського шахтобудівельного управління на користь управління Пенсійного фонду України у Гірницькому районі м. Макіївки боргу у розмірі 226950,83 грн. позивачем оскаржена не була.

Відповідно до ч. 3 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби.

Згідно із ч. 4 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вимога про сплату недоїмки або рішення суду про стягнення недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст. 18 Закону державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа: за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення, зазначеного в статті 3 цього Закону; за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; у разі якщо виконавчий лист надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду в порядку, встановленому законом; в інших передбачених законом випадках.

Відповідно до 7 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.

Отже, суд приходить до висновку, що відкриваючи виконавче провадження, державний виконавець діяв відповідно до закону, у межах наданих повноважень, оскільки нормами статей 3, 18 Закону України «Про виконавче провадження» та статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлено, що вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом та виконується державною виконавчою службою у встановленому законом порядку, а рішення органів державної влади, яким, зокрема, є Управління Пенсійного фонду України у Гірницькому районі м. Макіївки, є виконавчим документом і підлягає виконанню державною виконавчою службою.

Таким чином, постанова про відкриття виконавчого провадження від 29 травня 2009 прийнята Гірницьким відділом державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції законно і обґрунтовано.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд вважає, що відповідач в даному випадку діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» до Гірницького відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, управління Пенсійного фону України у Гірницькому районі м. Макіївки про визнання дій протиправними, визнання постанови недійсною не підлягають задоволенню.

Згідно ст. 94 КАС України судові витрати стягненню з Державного бюджету України не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» до Гірницького відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, управління Пенсійного фону України у Гірницькому районі м. Макіївки про визнання дій протиправними, визнання постанови недійсною відмовити.

Повний текст постанови виготовлений 16 березня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шальєва В.А.