Постанова від 04.03.2010 по справі 2а-20876/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2010 р. справа № 2а-20876/09/0570

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Христофорова А.Б.

при секретарі Малій С.Ю.

за участю

представника позивача - Анохіної Т.І.,

представника відповідача - Тернинко С.М.,Юклевської І.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах «Святогірського багатогалузевого комунального господарства» до Слов'янської об'єднаної Державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення рішення № 0002692341/0 від 02.11.2009 року Слов'янської об'єднаної Державної податкової інспекції про стягнення суми збору за спеціальне використання водних ресурсів у розмірі 117 848,19 гривень прийнятого по відношенню до виробничої дільниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірського багатогалузевого комунального господарство»,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах «Святогірського багатогалузевого комунального господарства» , звернувся до суду з позовною до Слов'янської об'єднаної Державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення рішення № 0002692341/0 від 02.11.2009 року Слов'янської об'єднаної Державної податкової інспекції про стягнення суми збору за спеціальне використання водних ресурсів у розмірі 117 848,19 гривень прийнятого по відношенню до виробничої дільниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірського багатогалузевого комунального господарство».

В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що відповідачем Слов'янською об'єднаною Державною податковою інспекцією проведено виїзну планову перевірку виробничої одиниці Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство».

За наслідками вказаної перевірки був складений акт № 7715/23-3/36011148 від 19.10.2009 року, на підставі якого було прийнято податкове повідомлення -рішення від 02.11.2009 року № 0002692341/0 про стягнення суми збору за спеціальне використання водних ресурсів у розмірі 117 848,19 гривень.

Позивач не погоджується із вказаним податковим повідомленням -рішенням від 02.11.2009 року № 0002692341/0 з наступних підстав.

20.06.08 року обласним комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго» на базі реорганізованого комунального підприємства «Святогірське багатогалузеве об»єднання комунальних господарств» була створена виробнича одиниця «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство».

Виробнича одиниця ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» в процесі діяльності користувалося дозволом на спеціальне водокористування КП «Святогірське БОКГ» строк дії якого становив до 01.01.2009 року.

Тому вважає, що виробничою одиницею ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство»не були порушені вимоги п.п.9,12 Постанови КМУ «про затвердження Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики водного транспорту» від 16.08.1999р. № 1494, та ст. 44 Водного кодексу України від 06.09.1995 № 213/95-ВР.

Таким вважає, що відсутні підстави для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, тому просить задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, надали суду заперечення відповідно до яких зазначили, що в ході перевірки було встановлено, що за період з 01.07.2008 року по 13.03.2009 року ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське БКГ» у порушення ст.ст.44,49 Водного кодексу України здійснювало спеціальне водокористування без відповідного дозволу та сплачувало збір за спеціальне водокористування без урахування положень п.12. Порядку- в однократному розмірі. За період з 01.01.2009 по 13.03.2009 збір за спеціальне водокористування був самостійно обчислений підприємством у п'ятикратному розмірі, тобто ВО визнало за необхідне сплачувати збір у такому розмірі.

Дозвіл на спеціальне водокористування ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське БКГ» отримала лише 13.03.2009 року. Термін його дії 01.04.2012р.

Оскільки підприємство здійснювало спеціальне водокористування без отримання дозволу, тобто безлімітно, то використані водні ресурси є понадлімітними,і збір, відповідно до п. 12 Порядку повинен сплачуватись у п'ятикратному розмірі.

Порушення ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське БКГ» п.п. 9,12 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту та норм водного кодексу України призвели до заниження ним податкового зобов'язання за період з 01.07.08 по 31.12.08р.

Твердження позивача щодо відсутності порушень Порядку з підстав використання ним дозволу на спеціальне водокористування виданого КП «Святогірське БОКГ» є безпідставним, оскільки дозвіл видано Комунальному підприємству «Святогірське БОКГ» яке є самостійною юридичною особою, станом на 09.02.2010 знаходиться в ЄДРПОУ, перебуває на податковому обліку як платник податків; згідно поданої декларації з податку на прибуток за 2008 рік КП «Святогірське БОКГ», як діюча юридична особа здійснювало господарську діяльність.

В обґрунтування своєї правової позиції посилається на п.п. 17.1.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 1,30,44,48,49 Водного кодексу України, п.12,20 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.

З огляду на викладене просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, встановив наступне.

Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» згідно довідки АБ № 210253 від 05.11.2009 року, виданої Управлінням статистики у м. Донецьку є юридичною особою (а.с.70), здійснює діяльність у відповідності до статуту затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 08.12.2006 № 597 (а.с.71-76), взято на облік в органах ДПС- Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції як платника податків 30.11.95 за № 1660 (а.с.92).

Виробнича одиниця Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство», (Далі за текстом ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське БКГ») згідно довідки АБ № 029236 від 20.06.08 року, виданої Управлінням статистики у м. Донецьку, має статус «без права юридичної особи» (а.с.71), взято на облік в органах ДПС- Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції як платника податків 11.07.2008 за № 7677 (а.с.91).

Згідно абз.2 п.1 Наказу Голови Донецької обласної ради від 25.01.2008 року № 5/14-428 після приєднання до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» переходять усі майнові права та обов'язки комунального підприємства «Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства».

Згідно Наказу Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» № 124 від 08.05.2008 року про приєднання комунального підприємства «Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства» (а.с.67).

Згідно п.2 вказаного наказу на базі об'єктів, що приймаються, створено виробничу одиницю «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство», без статусу юридичної особи.

КП «Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства» видано дозвіл на спеціальне водокористування від 26.06.2007 року № УКР-ДОН 3348, строк дії дозволу 01.01.2009р.

Виробничій одиниці «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» 13.03.2009 року видано дозвіл на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 3835, строк дії дозволу 01.04.2012р.

Відповідач Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція (Далі за текстом Слов'янська ОДПІ) є суб'єктом владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією було проведено виїзну планову перевірку Виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008р. по 30.06.2009 року (Далі за текстом - перевіряємий період).

19.10.2009 за наслідками вказаної перевірки складено акт № 7715/23-3/36011148 (Далі за текстом - акт перевірки) (а.с.56-59).

Згідно висновків вказаного акту, серед іншого, встановлено порушення п.п. 9,12, порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики й водного транспорту затвердженого ПКМУ № 1491 від 16.08.1999 та п.9 ст. 44 Водного кодексу України, в результаті чого ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» занижено збір за спеціальне використання водних ресурсів в сумі 80 793,60 гривень, в тому числі по періодах: 3 квартал 2008р. - 47 371,56 гривень, 4 кв. 2008р. - 33 422,04 гривень.

Згідно розділу 3.3.4.4. акту перевірки серед іншого, встановлено, що за період з 01.07.08 року по 30.06.09 року (перевіряємий період) ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське БКГ» задекларовано збору за спеціальне використання водних ресурсів у сумі 75 388,79 гривень.

У перевіряємому періоді підприємство не користувалося пільгами по сплаті збору за спеціальне використання водних ресурсів.

У перевіряємому періоді підприємство використовувало у своїй діяльності підземні водні ресурси.

02.11.2009 року ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське БКГ» було подано заперечення на акт № 7715/23-3/36011148 від 19.10.2009 року (а.с.60-61).

Слов'янська ОДПІ розглянувши вказані заперечення прийняла висновок № 13/36011148 від 04.11.09, згідно якого серед іншого зазначила, що на порушення вимог п.п. 9,12, Порядку та п.9 ст. 44 Водного кодексу України ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» занижено збір за спеціальне використання водних ресурсів в сумі 80 793,60 гривень, в тому числі по періодах: 3 квартал 2008р. - 47 371,56 гривень, 4 кв. 2008р. - 33 422,04 гривень (а.с.64-66).

02.11.2009 року Слов'янською ОДПІ, на підставі акту перевірки, за порушення п.п. 9,12, Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики й водного транспорту затвердженого КМУ № 1494 від 16.08.1999 та п.9 ст. 44 Водного кодексу України, було прийнято податкове повідомлення рішення № 0002692341/0 про визначення податкового зобов'язання до ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» на суму 117 848,19 гривень, з якої за основним платежем 80 793,60 гривень, за штрафними фінансовими санкціями 38 054,59 гривень (а.с.55).

Згідно Рішення Слов'янської ОДПІ № 60394/10/25-0-118-3 від 27.11.09 року, первинну скаргу ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» на спірне податкове повідомлення-рішення, залишено без розгляду (а.с.62-63).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 1999 р. N 1494 затверджено Порядок справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.

Згідно п.9 вказаного Порядку на спеціальне використання водних ресурсів встановлюються ліміти, які визначаються у дозволах на поставку води.

На користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту ліміти не встановлюються.

Згідно п.12 вказаного Порядку за понадлімітне використання водних ресурсів збір обчислюється у п'ятикратному розмірі і справляється за рахунок прибутку водокористувача.

Згідно п.9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Понадлімітне використання ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» у своїй діяльності підземних водних ресурсів за перевіряємий період (з 01.07.08 по 30.06.09), самостійне обчислення у п'ятикратному розмірі збору за спеціальне використання водних ресурсів за період з 01.01.2009 по 13.03.2009 сторонами не оспорюється.

Спірною обставиною у справі є нарахування позивачем в одинарному розмірі збору за спеціальне використання водних ресурсів за період з 01.07.2008р. по 31.12.2008р. при використанні дозволу на спеціальне використання водних ресурсів № УКР-ДОН 3348 від 26.06.2007 року, виданого КП «Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства.

Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. N 321 затверджено Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 р. N 459.

Згідно п.1 вказаний Порядок визначає процедуру погодження та видачі юридичним і фізичним особам дозволів на спеціальне водокористування (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання у водні об'єкти забруднюючих речовин, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів).

Відповідно до п.5 цього порядку у дозволі зазначаються:

1) найменування органу, що його видав;

2) найменування та реквізити водокористувача - юридичної особи (прізвище, ім'я, по батькові, адреса водокористувача - фізичної особи);

3) термін, на який видано дозвіл;

4) ліміти забору води, використання води та скидання забруднюючих речовин;

5) умови спеціального водокористування;

6) інші відомості (у разі потреби).

Дозвіл скріплюється печаткою та підписом керівника органу, що його видав.

Згідно дозволу на спеціальне водокористування від 26.06.2007 року № УКР-ДОН 3348, його видано КП «Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства», а не ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство».

В свою чергу КП «Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства», є окремою юридичною особою, станом на 09.02.2010 знаходиться в ЄДРПОУ (а.с.100-101), а також подає до Слов'янської ОДПІ звітність, про що свідчить копія декларації з податку на прибуток підприємства та податкові розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища (а.с.102-106).

Таким чином, позивачем не доведено підстав виникнення прав використання дозволу на спеціальне використання водних ресурсів № УКР-ДОН 3348 від 26.06.2007 року, виданого КП «Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства» за період з 01.07.2008р. по 31.12.2008р., тому висновки Слов'янської ОДПІ в частині порушення відповідачем п.п. 9,12, порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики й водного транспорту затвердженого КМУ № 1491 від 16.08.1999 та п.9 ст. 44 Водного кодексу України,- є обґрунтованими.

Відповідно до ч.1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думу суду відповідачем доведено правомірність прийнятого спірного податкового повідомлення - рішення.

Отже виходячи з вищенаведеного суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах «Святогірського багатогалузевого комунального господарства» до Слов'янської об'єднаної Державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення рішення № 0002692341/0 від 02.11.2009 року Слов'янської об'єднаної Державної податкової інспекції про стягнення суми збору за спеціальне використання водних ресурсів у розмірі 117 848,19 гривень прийнятого по відношенню до виробничої дільниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірського багатогалузевого комунального господарство»

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах «Святогірського багатогалузевого комунального господарства» до Слов'янської об'єднаної Державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення рішення № 0002692341/0 від 02.11.2009 року Слов'янської об'єднаної Державної податкової інспекції про стягнення суми збору за спеціальне використання водних ресурсів у розмірі 117 848,19 гривень прийнятого по відношенню до виробничої дільниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірського багатогалузевого комунального господарство, - відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 04 березня 2010 року.

Повний текст постанови складений 09 березня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Христофоров А.Б.