Україна
02 березня 2010 р. справа № 2а-1020/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретарі Кутафіній К.Ю.
за участю
представника позивача - Пищиті Є.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до Донецької обласної організації політичної партії «Громадський контроль» про припинення юридичної особи, -
Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Донецька звернулася до суду з позовом до Донецької обласної організації політичної партії «Громадський контроль» про припинення юридичної особи, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач зареєстрований і перебуває на обліку в податковій інспекції як платник податків. Бухгалтерські звіти та податкові декларації до інспекції не подає більше року. Заборгованості перед бюджетом не має. Позивач просить припинити юридичну діяльність Донецької обласної організації політичної партії «Громадський контроль».
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи неодноразово повідомлявся судом належним чином за юридичною адресою, вказаною в довідці Головного управління статистики в Донецькій області. Причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача не надав. Письмових заперечень суду не надано. Зважаючи на те, що відповідачем у встановленому законом порядку не внесено відповідних змін до Державного реєстру, органів статистики і податкової інспекції, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.
Представник позивача не заперечував проти розгляду справи за відсутності представника відповідача.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх наявними доказами в межах заявлених вимог, суд встановив наступне.
Донецька обласна організація політичної партії «Громадський контроль» зареєстрована 23.11.2001 р. як юридична особа Рішенням № 20 Управління юстиції Донецької обласної державної адміністрації.
На облік до ДПІ у Кіровському районі м. Донецька як платник податків підприємство взято 06.12.2007 р. як неприбуткова організація.
Згідно довідки Головного управління статистики у Донецькій області включена до ЄДРПОУ та за організаційно-правовою формою є політичною партією.
Відповідач заборгованості із сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) та розрахункових рахунків не має.
Судом встановлено, що відповідач з 2007 р. по теперішній час у встановленому порядку перед державним податковим органом не звітувався, податкові декларації, звіти та інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків, не подавав, що підтверджується матеріалами справи, зокрема актом перевірки від 30.11.2009 року №48/15-14-19.
Згідно зі статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755-VI від 15 травня 2003 року, підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Частиною 2 статті 3 цього Закону передбачено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Таким чином, з викладеного вбачається, що особливості створення, функціонування та припинення діяльності політичних партій регулюються спеціальним законодавством України, яким у даному випадку є - Закон України «Про політичні партії в Україні» від 05 квітня 2001 року №2365-III.
Відповідно до змісту статті 11 вказаного закону, реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Органи, що здійснюють реєстрацію політичних партій та їх обласних, міських, районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, ведуть відповідні реєстри. Форму реєстрів затверджує Міністерство юстиції України.
Міністерство юстиції України, його відповідні органи після реєстрації видають політичній партії, обласній, міській, районній організації партії або іншим структурним утворенням, передбаченим статутом партії, реєстраційне свідоцтво встановленого Кабінетом Міністрів України зразка.
Цією ж статтею передбачено, що після реєстрації політична партія набуває статусу юридичної особи.
Нормою статті 23 вказаного Закону регламентовано випадки припинення діяльності політичної партії, а саме політичні партії припиняють свою діяльність шляхом: реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Підстави та процедура анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії передбачена статтею 24 цього ж закону та встановлює, що у разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
Крім того, частиною 1 статті 18 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що державний контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії здійснює Міністерство юстиції України.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про припинення юридичної особи політичної партії на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
За наведених обставин позовні вимоги Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Донецька до Донецької обласної організації політичної партії «Громадський контроль» про припинення юридичної особи не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-11, 17, 94, 158-163, 185-186, 254 КАС України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Донецька до Донецької обласної організації політичної партії «Громадський контроль» про припинення юридичної особи - відмовити.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті і оголошена в судовому засіданні.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ушенко С. В.