Україна
04 березня 2010 р. справа № 2а-3233/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретарі Малій С.Ю.
за участю
представника позивача - Перець В.С.,
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Шахтарськрайкомунсервіс» про стягнення податкового боргу по податку на прибуток на суму 45958,65 гривень,-
Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Шахтарськрайкомунсервіс» про стягнення податкового боргу по податку на прибуток на суму 45958,65 гривень.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що відповідач Комунальне підприємство «Шахтарськрайкомунсервіс», що є юридичною особою, 21.10.2004 року взято на облік в Шахтарській об'єднаній державній податковій інспекції як платник податків за № 253, зареєстрований платником податку на додану вартість. Здійснює діяльність з надання комунальних послуг.
Загальна сума заборгованості з податку на прибуток станом на 03.02.2010 складає 62 790,10 гривень, вказана заборгованість утворилась у зв'язку із несплатою самостійно узгоджених податкових зобов'язань (поданих податкових декларацій від 31.07.09р., від 06.11.09р.) з податку на прибуток у розмірі 11379,00 гривень і нарахованого податку за несплату згідно рішень про розстрочення податкових зобов'язань на суму 45 958,65 гривень.
Зазначає, що відповідач своїми діями порушує інтереси держави, тому враховуючи викладене просить задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив стягнути з відповідача суму податкового боргу по податку на прибуток у розмірі 45 958,65 гривень.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надавав до суду заяву про визнання позовних вимог у повному обсязі, просив розглянути справу без його участі.
Зважаючи на зазначені обставини суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Згідно ч. 3 ст. 136 КАС України, судове рішення, в тому числі, у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, встановив наступне.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Комунальне підприємство «Шахтарськрайкомунсервіс», відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, зареєстроване виконавчим комітетом Шахтарської РДА від 21.10.04, під ідентифікаційний код 32814003 (а.с.4), згідно довідки № 7-22-377 внесене до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.5). 21.10.04 року за № 253 - взятий на облік Шахтарською об'єднаною державною податковою інспекцією, як платник податків (а.с.6).
Згідно розрахунку ціни позову загальна заборгованість Комунального підприємства «Шахтарськрайкомунсервіс» складає 45 958,65 гривень (а.с.8).
Вказана заборгованість складається з несплаченої суми податкових зобов'язань з податку на прибуток, самостійно узгоджених деклараціями № 9000608513 від 31.07.09 на суму 9 167,00 гривень, № 9001728500 від 06.11.09 на суму 2 212,00 гривень, та згідно рішень про розстрочення податкових зобов'язань на суму 34579,65 гривень і підтверджується деклараціями, рішеннями та договорами про розстрочення податкових зобов'язань.
Позивачем направлялися на адресу відповідача, та відповідачем були отримані перша та друга податкові вимоги. 11.12.08 року позивачем було прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, складено акт опису активів, на які поширюється право податкової застави № 39 від 11.12.08 року (а.с.12-13).
23.12.08 року в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна було зареєстрована податкова застава, згідно якої боржником є Комунальне підприємство «Шахтарськрайкомунсервіс» (а.с.14).
Як встановлено у судовому засіданні сума заборгованості заявлена згідно позовних вимог відповідачем станом на момент розгляду справи не сплачена.
Отже позивачем вжито всіх необхідних заходів щодо погашення заборгованості, яка виникла у відповідача, але відповідач суми податку до бюджету не сплатив.
Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Відповідно до п. 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 року № 334/94-ВР Податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
У разі коли платник податку вважає за доцільне роз'яснити окремі результати фінансово-господарської діяльності, зазначені у податковій декларації з цього податку, такий платник податку може надіслати податковому органу таке пояснення, складене у довільній формі. Податковий орган не може вимагати надання форм звітності чи обліку, прямо не передбачених цим Законом, у тому числі складених за правилами бухгалтерської звітності, інших, не передбачених цим Законом, балансів чи звітності. Статистична та бухгалтерська звітність подається органам державної статистики згідно із законом. Крім того, бухгалтерська звітність подається підприємствами органам, до сфери управління яких вони належать, згідно із законом. Це правило поширюється також на будь-які інші податки, збори (обов'язкові платежі), включені до системи оподаткування. У зв'язку з цим платник податку не несе податкової відповідальності за затримку, неподання або неповне подання бухгалтерської звітності.
Підприємства, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, подають декларацію про прибуток у строки, визначені законом для річного податкового періоду, за формою, що встановлюється центральним податковим органом України.
Для цілей оподаткування до підприємств, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, відносяться підприємства, валовий доход яких від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній звітний (податковий) рік перевищує п'ятдесят відсотків загальної суми валового доходу.
У разі, якщо за звітний (податковий) рік валовий доход таких підприємств від продажу сільськогосподарської продукції не перевищує п'ятдесят відсотків загальної суми валового доходу, прибуток таких підприємств від продажу продукції (робіт, послуг), що не відноситься до сільськогосподарської продукції, оподатковується у загальному порядку.
Відповідно до п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ
платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Таким чином суд приходить до висновку, що з урахуванням викладених обставин, позов Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Шахтарськрайкомунсервіс» про стягнення податкового боргу по податку на прибуток на суму 45958,65 гривень, підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, ст. 67 Конституції України, п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п. 5.1 ст. 5, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, ст. 6 Закону України „ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. 2, п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, ч. 3 ст. 136, ч. 3 ст. 112 КАС України, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Шахтарськрайкомунсервіс» про стягнення податкового боргу по податку на прибуток на суму 45958,65 гривень, - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Шахтарськрайкомунсервіс» (86253, Донецька область, Шахтарський р-н, с. Велика Шишівка, вул. Дениченко,48, код ЄДРПОУ 32814003) суму податкового боргу по податку на прибуток у розмірі 45 958,65 гривень (сорок п'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень шістдесят п'ять копійок) код платежу 11020202 на р/р 31110009700093 в УДК у м. Шахтарську ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34687038, МФО 834016.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 04 березня 2010 року.
Повний текст постанови складений 09 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Христофоров А.Б.