Постанова від 02.03.2010 по справі 2а-3165/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2010 р. справа № 2а-3165/10/0570

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Буряк І. В.

при секретарі Могілевському А.А.

за участю представників сторін:

позивача: Литвинець І.М. (Дов. від 31.12.2009р. №1/2282)

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень»

до Управління пенсійного фонду України в м.Добропілля

про визнання недійсним рішення

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне підприємство «Добропіллявугілля» (надалі - позивач, ДП «Добропіллявугілля») в особі Відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Добропілля (надалі - відповідач, УПФ України в м.Добропілля) про визнання недійсним рішення № 238/14 від 23.11.2009р. відповідача про застосування фінансових санкцій у розмірі 420 467,54 грн. та нарахування пені у розмірі 308 021,38 грн.

Позов мотивовано порушенням відповідачем законодавства при прийнятті стосовно Відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля» рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 238/14 від 23.11.2009р., яке прийнято на підставі Акту перевірки №45 від 23.11.2009р.

В судовому засіданні від 02.03.2010р. представник позивача позов підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Письмових заперечень на позовну заяву відповідач не надав.

У судове засідання від 02.03.2010р. представник відповідача не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи без представника відповідача, у зв'язку із відсутністю фінансування на відрядження.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-

ВСТАНОВИВ:

23 листопада 2009 року відповідач прийняв рішення № 238/14 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно якого до Відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля», застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 420 467,54 грн. та пені у розмірі 308 021,38 грн. за період з 22.01.2007р. по 30.10.2009р.

Як вбачається із матеріалів справи зазначене рішення УПФ України в м.Добропілля прийняв внаслідок перерозподілу сум, що, згідно платіжних доручень, були направлені на сплату поточних страхових платежів, в рахунок погашення заборгованості по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Як вбачається із розрахунків сум не сплачених зобов'язань за період з 22.01.2007р. по 30.10.2009р. - 2 % та - 33,2 % відповідач спрямував перераховані грошові кошти на погашення заборгованості, що виникла 22.01.2007р., 28.03.2007р., 28.05.2007р., 29.06.2007р., 30.07.2007р., 28.08.2007р., 29.10.2007р., 14.04.2008р., 21.04.2008р., 20.05.2008р., 20.06.2008р., 21.07.07.2008р., 20.08.2008р., 29.09.2008р., 20.10.2008р., 28.11.2008р., 29.12.2008р., 28.01.2009р., 02.03.2009р., 30.03.2009р., 28.04.2009р. по платежу 33,2% та 22.01.2007р., 28.03.2007р., 28.05.2007р., 29.06.2007р., 30.07.2007р., 28.08.2007р., 29.10.2007р., 14.04.2008р., 21.04.2008р., 20.05.2008р., 20.06.2008р., 21.07.07.2008р., 20.08.2008р., 29.09.2008р., 20.10.2008р., 28.11.2008р., 29.12.2008р., 28.01.2009р., 02.03.2009р., 30.03.2009р., 28.04.2009р., 28.05.2009р., 30.06.2009р., 28.07.2009р. по платежу 2%.

Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.

Відповідно до п.6 ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV , страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) є страхувальниками відповідно до п.1 ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно абзацу 3 ч. 6 ст. 20 зазначеного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, який для зазначених страхувальників складає календарний місяць.

Частиною 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій

Відповідно до ч. 3 ст. 106 зазначеного Закону, територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

У відповідності до ч. 5 ст. 106 зазначеного Закону, за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Таким чином, зарахування сплачених страхувальником сум в якості поточних страхових внесків у разі наявності недоїмки, несплачених пені та фінансових санкцій є - неправомірним.

Частиною 8 ст. 106 зазначеного Закону, встановлено, що на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п.2 ч. 9 ст. 106 зазначеного Закону, Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції - штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу

Відповідно до п. 9.10 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 03.08.2009 р. № 19-1), суми фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків, стягуються в тому самому порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.

Розділом 10 зазначеної Інструкції встановлений порядок нарахування та погашення пені, при цьому день сплати пені, згідно п.10.3 зазначеного розділу, у разі перерахування сум страхових внесків та/або сум фінансових санкцій у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.

Таким чином, законодавство допускає можливість направлення перерахованих сум страхових внесків на погашення пені.

Позивач надав графік погашення заборгованості постраховим внескам до Пенсійного фонду України, нарахованим за червень-серпень 2009р. по ДП «Добропіллявугілля».

Як вбачається із зазначеного графіку, його дія поширюється безпосередньо на платника страхових внесків - ДП «Добропіллявугілля», та не передбачає поширення дії на відокремлені підрозділи, що є окремими платниками страхових внесків.

Також, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає відстрочення або розстрочення сплати страхових внесків.

Таким чином, посилання на наявність графіку погашення заборгованості та на протокол засідання Кабінету міністрів України від 23.07.2009р. №48 є безпідставними.

Пунктом 10.11 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» встановлено, що сплата (погашення) пені здійснюється у тому самому порядку, що і недоїмка та фінансові санкції. У разі коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

У відповідності з підпунктами 6, 7, 10 п. 12.2. зазначеної інструкції Органи Пенсійного фонду України мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені чинним законодавством; стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків; здійснювати інші функції, передбачені законодавством.

Згідно пп.5 п.4 Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001, Пенсійний фонд України, відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; повного та своєчасного обліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства. Відповідно до підпунктів 6, 7 п.5 зазначеного Положення Пенсійний фонд України має право: застосовувати фінансові санкції, передбачені законом; стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.

Таким чином, суд вважає що дії відповідача щодо направлення сплачених позивачем сум на погашення недоїмки, штрафних санкцій та пені є правомірними та такими, що направлені на забезпечення додержання страхувальником законодавства про пенсійне забезпечення та збирання та акумулювання страхових внесків відповідно до законодавства.

Як вбачається із матеріалів справи, оскаржуване рішення № 238/14 від 23 листопада 2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду прийнято на підставі Акту №45 від 23.11.2009р. про результати проведення перевірки правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати збору на обов'язкове пенсійне страхування, яким встановлене порушення Відокремленим підрозділом «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля» п. 6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та нараховані штрафні санкції у розмірі 393 990,86 грн. - по платежу 33,2%, 26 476,68 - по платежу 2 % та пеня у розмірі 289 180,70 грн. по платежу 33,2% та у розмірі 18 840,68 грн. по платежу 2% (копія зазначеного акту наявна у матеріалах справи).

Розмір штрафних санкцій, визначений у зазначеному акті, відповідає розміру штрафних санкцій зазначених в оскаржуваному рішенні № 238/14 від 23 листопада 2009 року.

Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

У відповідності до ч.12 ст.106 зазначеного Закону, нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою ст. 106, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.

Згідно п. 10.1. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.

У відповідності до п. 10.5. зазначеної Інструкції, рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції за формою згідно з додатком 14 цієї Інструкції, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення.

Згідно п. 9.3.2. зазначеної Інструкції (в редакції чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Таким чином, підставою застосування фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків є дані карток особового рахунку платника та не передбачає складання акту документальної перевірки, як це передбачено для інших випадків.

Як вбачається з Акту №45 від 23.11.2009р. перевірка проведена згідно п.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зазначеною нормою не визначені правові підстави для проведення органами Пенсійного фонду України перевірок правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати збору на обов'язкове пенсійне страхування.

Таким чином, зазначеним Актом №45 від 23.11.2009р. не передбачені підстави для здійснення перевірки позивача.

Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» встановлено, що при застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Із наведеного вбачається, що пеня та штраф, які передбачені п.2 ч.9 ст.106 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються окремо за кожний базовий звітний період після погашення у повному обсязі недоїмки за цей період.

Згідно розрахунку сум не сплачених зобов'язань з 22.01.2007р. по 30.10.2009р. - 2 % відповідач визначив датами виникнення боргу 22.01.2007р., 28.03.2007р., 28.05.2007р., 29.06.2007р., 30.07.2007р., 28.08.2007р., 29.10.2007р., 14.04.2008р., 21.04.2008р., 20.05.2008р., 20.06.2008р., 21.07.07.2008р., 20.08.2008р., 29.09.2008р., 20.10.2008р., 28.11.2008р., 29.12.2008р., 28.01.2009р., 02.03.2009р., 30.03.2009р., 28.04.2009р., 28.05.2009р., 30.06.2009р., 28.07.2009р., тобто відповідач прийняв рішення за різні періоди, в тому числі такими, що не є базовими, чим порушив вимоги п. 9.3.2. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України».

Вказане порушення вбачається, також, із розрахунку сум не сплачених зобов'язань з 22.01.2007р. по 30.10.2009р. - 33,2 %, згідно якого відповідач визначив датами виникнення боргу 22.01.2007р., 28.03.2007р., 28.05.2007р., 29.06.2007р., 30.07.2007р., 28.08.2007р., 29.10.2007р., 14.04.2008р., 21.04.2008р., 20.05.2008р., 20.06.2008р., 21.07.07.2008р., 20.08.2008р., 29.09.2008р., 20.10.2008р., 28.11.2008р., 29.12.2008р., 28.01.2009р., 02.03.2009р., 30.03.2009р., 28.04.2009р.

Таким чином, у порушення вимог п. 9.3.2. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», відповідач прийняв одне оскаржуване рішення №238/14 від 23.11.2009р. за різні періоди платежів, в тому числі такими, що не є базовими.

Також, слід зазначити, що суми боргу, які зазначені у розрахунку сум не сплачених зобов'язань з 22.01.2007р. по 30.10.2009р. - 33,2 % та 2% не відповідають сумам внесків, що належать сплати згідно розрахунку за звітний місяць, які зазначені у картках особового рахунку страхувальника юридичної особи або фізичної особи, яка має найманих працівників (32%, 4%, 42%) та (1-5%) відповідно, та як вбачається із співставлення вказаних даних, суми боргу, які зазначені у розрахунку є більшими ніж розмір внесків, що належить до сплати за відповідні періоди.

Таким чином, відповідачем розраховані фінансові санкції та пеня з порушенням п. 9.3.2. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», оскільки розраховані на суму недоїмки, що не відповідає даним карток особового рахунку платника - Відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля».

Пунктом 2.4 Положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за № 442/6730 встановлено, що Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах зобов'язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Враховуючи вищевикладене, Суд дійшов висновку щодо наявності достатніх підстав для задоволення позовних вимог.

Частиною 1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» до Управління пенсійного фонду України в м.Добропілля задовольнити повністю.

Визнати недійсним Рішення № 238/14 від 23 листопада 2009 року Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля про застосування фінансових санкцій у розмірі 420 467 (чотириста двадцять тисяч чотириста шістдесят сім) гривень 54 (п'ятдесят чотири) копійки та нарахування пені у розмірі 308 021 (триста вісім тисяч двадцять одна) гривня 38 (тридцять вісім) копійок.

2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля» (85000, Донецька область, м. Добропілля, пр. Луганського 2а; ОКПО 34093124) 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок судового збору.

3. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України

4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 02 березня 2010 року, повний текст виготовлено 15 березня 2010 року.

5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Буряк І. В.