Постанова від 22.02.2010 по справі 2а-22458/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2010 р. справа № 2а-22458/09/0570

час прийняття постанови: 11 год. 10 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Папазової Г.П.

при секретарі Скутельник Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кредитної спілки «Залоговое Агенство» до Микитівського відділення Горлівської об,єднаної державної податкової інспекції, Горлівської об,єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними вимоги № 1/74 від 03.11.2009р., № 2/86 від 07.12.09р. та зобов,язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Микитівського відділення Горлівської об,єднаної державної податкової інспекції, Горлівської об,єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними вимоги № 1/74 від 03.11.2009р., № 2/86 від 07.12.09р. та зобов,язання вчинити певні дії.

В обгрунтування позову зазначив наступне. 07.11.09р. КС «Залоговое Агенство» отримало від Микитівського відділення Горлівської об,єднаної державної податкової інспекції першу податкову вимогу від 03.11.09р. № 1/74 про сплату податкового боргу за узгодженими податковими зобов,язаннями з податку з доходів найманих працівників (код платежу 11010101) у сумі 10126,91 грн. Зазначає, що дана вимога була направлена з порушенням умов Закону України «Про порядок погашення зобов,язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме відповідач направив безпідставно зазначену вище податкову вимогу на суму 10126,91 грн., при цьому безпідставно в неї визначено що це сума є «податковим боргом» за «узгодженими податковими зобов,язаннями». Вважає, що зазначена у вимозі сума податку не є узгодженою та не є податковим боргом.

Заявою від 10.01.2010р. позивач змінив позовні вимоги, а саме просив визнати нечинними вимоги № 1/74 від 03.11.2009р., № 2/86 від 07.12.09р. та зобов,язати Микитівське відділення Горлівської об,єднаної державної податкової інспекції вилучити з особового рахунку КС «Залоговое Агенство» інформацію про податковий борг по податку з доходів з найманих працівників у розмірі 10126,91 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представники відповідачів у судовому засіданні заперечували проти позову, про що надали письмові заперечення.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Кредитна спілка «Залоговое Агенство» є юридичною особою, зареєстрована виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 13.05.2004 р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

22 листопада 2006р. Горлівською об,єднаною державною податковою інспекцією була проведена виїзна планова перевірка КС «Залоговое Агенство» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2003р. по 30.06.2006р. За результатами перевірки був складений акт № 1621/22-011-1/25902413, яким встановлені порушення позивачем пп. 9.2.3 ст.9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб». На підставі зазначеного акту було винесене податкове повідомлення - рішення № 0000761740/0 від 01.12.2006р., яким позивачу було визначено податкове зобов,язання з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 110475,39 грн.

За результатами апеляційного узгодження податкових зобов,язань визначених цим первісно прийнятим податковим повідомленням - рішенням, скарги позивача залишені без задоволення та відповідачем прийняті податкові повідомлення - рішення № 0000761740/1 від 25.12.2006р. та № 0000761740/2 від 12.03.2007р., які містять ті ж самі суми податкових зобов,язань, прийняті за тих самих підстав, що і первісно прийняте податкове повідомлення - рішення.

Дані податкові повідомлення - рішення були оскаржені в судовому порядку.

Так, постановою Господарського суду Донецької області від 17.05.2007р. були визнані нечинними податкові повідомлення - рішення № 0000761740/0 від 01.12.06р., № 0000761740/1 від 25.12.06р., № 0000761740/2 від 12.03.07р. в частині визначення податкового зобов,язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 100348,48 грн., в тому числі в сумі 26698,22 грн. за основним платежем і в сумі 73650,26 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, в інший частині позовних вимог КС «Залоговое Агенство» відмовлено.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.08.07р. постанова Господарського суду Донецької області від 17.05.2007р. була залишена без змін.

Відповідно до пп.5.2.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон України № 2181) при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Таким чином, за позивачем обліковується податкова заборгованість, яка виникла на підставі вищенаведених податкових повідомлень - рішень з урахуванням їх часткового визнання нечинними в судовому порядку, в розмірі 10126,91 грн., що відображено в обліковій картці платника.

У зв'язку з тим, що позивач мав заборгованість по податковому зобов'язанню, податковий орган сформував та надіслав на його адресу першу податкову вимогу від 03.11.2009 року № 1/74, яка отримана позивачем, про що свідчить

07.12.2009 року позивачем була сформована на наслана на адресу позивача друга податкова вимога № 2/86, яка була отримана позивачем.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України № 2181 встановлено, що податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, тобто коли платник податків застосовує процедуру адміністративного чи судового оскарження. Якщо сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом.

У відповідності до п.6.1 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Згідно п.п.16.3.5 п.16.3 ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Так, Законом України «Про систему оподаткування» № 1251-ХІІ від 25.06.91р. визначений перелік загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів), яким, зокрема визначений такий податок, як податок на доходи фізичних осіб.

П.п. 20.3.1 «а» п.20.3 ст.20 Закону України «Про систему оподаткування» визначено, що особою, відповідальною за погашення податкових зобов,язань або податкового боргу з цього податку є особа на яку згідно цього Закону покладається обов,язок за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету.

Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст.6 Закону України № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з пп. 6.2.3. п.6.2 ст. 6 Закону України № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

До того ж, як вбачається з пояснень представника відповідача у судовому засіданні, згідно наказу ДПА України від 10.03.2009р. за № 109 встановлено перелік податків і зборів (обов,язкових платежів), що надходять до бюджетів та державних цільових фондів, оперативний облік яких ведеться органами державної податкової служби України. В даному переліку значиться «податок з доходів найманих працівників», за кодом платежу 11010100. КС «Залоговое Агенство» має дві форми обліку платежу, а саме податок з доходів найманих працівників, за кодом платежу 11010100 (на даний вид платежу надходять сплачені вищевказаним підприємством податки з доходів фізичних осіб); акти перевірок по податку з доходів фізичних осіб, за кодом платежу 11010101 (на даний вид платежу надходять донараховані суми по податку з доходів фізичних осіб згідно актів документальних перевірок).

Частина 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України наголошує, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб,єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виконуючи вимоги даної статті, суд встановив, що відповідач (суб,єкт владних повноважень) при прийняті оскаржувальних вимог діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Кредитної спілки «Залоговое Агенство» до Микитівського відділення Горлівської об,єднаної державної податкової інспекції, Горлівської об,єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними вимоги № 1/74, № 2/86 від 03.11.2009р. та зобов,язання вчинити певні дії не підлягають задоволенню.

За приписами ч.4 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України вжиті заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8-11, 92,94,159,160-163,185,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимоги Кредитної спілки «Залоговое Агенство» до Микитівського відділення Горлівської об,єднаної державної податкової інспекції, Горлівської об,єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними вимоги № 1/74 від 03.11.2009р., № 2/86 від 07.12.09р. та зобов,язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Папазова Г.П.