Рішення від 27.01.2020 по справі 760/29228/18

Провадження №2-а/760/397/20

Справа №760/29228/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2020 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - Букіної О.М.

за участю секретаря - Кривулько С.В.

представника позивача - Сирота Д.Є.

розглянувши в відкритому судовому засіданні м. Києві справу за адміністративним позовом Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Назаровця А.Т. від 05.09.2018 про стягнення з Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції виконавчого збору.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що постановою КМУ від 13.08.2014 №414 «Питання діяльності деяких центральних органів виконавчої влади» Державну службу з питань інвалідів та ветеранів України було ліквідовано.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 16.11.2016 у справі №2-а-6472/11 дії Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України визнано протиправними та зобов'язано виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів в порядку, передбаченому ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Також, позивач зазначає, що на виконання зазначеного рішення Солом'янським районним судом м. Києва було видано виконавчий лист від 10.01.2017 №2-а-6472/11.

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Назаровця А.Т. від 04.08.2017 відкрито виконавче провадження №54440551 та стягнуто з Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України виконавчий збір у розмірі 12 800,00 грн.

Листом від 15.09.2017 №09.1/04/5-17 Державна служба з питань інвалідів та ветеранів України повідомила відділ примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції України про неможливість виконання рішення суду у зв'язку з перебуванням боржника у стадії ліквідації.

Крім того, позивач вказує, що на адресу останнього надійшло звернення стягувача ОСОБА_1 від 30.05.2018 разом з копією ухвали Солом'янського районного суду м. Києва від 04.05.2018, якою замінено боржника Державну службу з питань інвалідів та ветеранів України на Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

При цьому, вказує, що служба задовольнила заяву ОСОБА_1 , виконавши постанову Вищого адміністративного суду України від 16.11.2016 та виплатила 08.06.2018 грошову допомогу в розмірі 27 850,00 грн., про що листом повідомили відповідача.

Зазначає, що постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Назаровця А.Т. від 05.09.2018 було замінено сторону виконавчого провадження, а саме боржника у виконавчому провадженні №54440551 Державну службу з питань інвалідів та ветеранів України на Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Разом з тим зазначає, що оскаржуваною постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Назаровця А.Т. від 05.09.2018 стягнуто з позивача виконавчий збір у сумі 12 800,00 грн.

Вважає, оскаржувана постанова є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Посилається на те, що позивач 08.06.2018 добровільно виконав постанову Вищого адміністративного суду України після отримання заяви стягувача, а державний виконавець замінив боржника виконавчого провадження на Державну служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції лише 05.09.2018.

Також, зазначає, що Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції ухвалу Солом'янського районного суду м. Києва про заміну сторони виконавчого провадження не отримувала, а постанову державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження отримала після добровільного виконання рішення суду.

Відтак, боржник виконав рішення суду до винесення постанови про заміну сторони виконавчого провадження, що в системному аналізі ч. 9 ст. 27, п.9 ч.1 ст. 39 та ч.5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», виключає стягнення з нього виконавчого збору.

На підставі вищевикладеного просив позов задовольнити.

08.11.2018 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу було передано до провадження головуючому судді Букіній О.М.

Ухвалою суду від 09.11.2018 було відкрито спрощене позовне провадження та призначено справу до судового розгляду. Відповідачу було направлено копію ухвали про відкриття провадження по справі та копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

22.04.2019 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити.

Посилається на те, що 04.08.2017 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у відповідності до вимог статей 3, 4, 24. 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого документу № 2-а-6472/11 виданого 10.01.2017 Солом'янським районним судом м. Києва, про визнання дій Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України протиправними і зобов'язати Державну службу з питань інвалідів та ветеранів України виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів в порядку, передбаченому статтею 37 Закону України «Про державну службу».

Пунктом 3 вказаної постанови постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 12 800 гри., у відповідності до вимог ст.ст. 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження».

Також, представник зазначає, що у постанові про відкриття виконавчого провадження було вказано, що вона може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження».

Крім того, зазначає, що у перебігу примусового виконання на підставі ухвали Солом'янського районного суду м. Києва від 04.05.2018 по справі № 760/21685/17 замінено сторону виконавчого провадження із Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України на Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, про що винесено відповідну постанову від 04.09.2018.

Згідно наданого Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції платіжного доручення від 07.06.2018 № 525 боржником сплачено на користь стягувача кошти в сумі 27850.00 грн., чим фактично виконано виконавчий документ.

Разом з цим, відповідно до п. 5 ч.1 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Вказує, що 04.09.2018 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з фактичним виконанням судового рішення.

Посилається на те, що законом чітко визначено дії, які повинен проводити державний виконавець, інших повноважень йому не надано, а тому постанова про стягнення виконавчого збору від 05.09.2018 прийнята державним виконавцем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на викладені у позові обставини.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив у його задоволенні відмовити.

Суд, заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, приходить до наступного висновку.

Встановлено, що постановою Вищого адміністративного суду України від 16.11.2016, постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 22.02.2012р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2013 скасовано, позов ОСОБА_1 до Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України задоволено та визнано дії Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України протиправними та зобов'язано виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів в порядку, передбаченому ст. 37 Закону України «Про державну службу» (а.с. 15).

На підставі зазначених судових рішень був виданий виконавчий лист від 10.01.2017 року.

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС МЮУ Назаровцева А.Т. від 04.08.2017 року відкрито виконавче провадження №54440551 (а.с.а.с 16-17).

Пунктом 3 вказаної постанови постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 12 800 гри., у відповідності до вимог ст.ст. 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження».

Також, встановлено, що листом від 15.09.2017 №09.1/04/5-17 Державна служба з питань інвалідів та ветеранів України повідомила відділ примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції України про неможливість виконання рішення суду у зв'язку з перебуванням боржника у стадії ліквідації (а.с.а.с. 18-19).

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС МЮУ Назаровцева А.Т. від 30.10.2017 зупинено вчинення виконавчих дій з примусового виконання виконавчого листа №2-а-6472/11 виданого 10.01.2017 (а.с. 94).

Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 04.05.2018 замінено боржника Державну службу з питань інвалідів та ветеранів України на Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (а.с.а.с.24-26) та позивач 08.06.2018.

З матеріалів справи встановлено, що позивач виконав постанову Вищого адміністративного суду України та виплатив грошову допомогу в розмірі 27 850,00 грн. стягувачу ОСОБА_1 , що підтверджується платіжним дорученням (а.с. 27), про що листом позивач повідомив відповідача (а.с.а.с. 30-31).

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС МЮУ Назаровцева А.Т. від 04.09.2019 поновлено виконавче провадження (а.с.100).

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС МЮУ Назаровцева А.Т. від 04.09.2019 замінено сторону виконавчого провадження із Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України на Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (а.с.а.с. 32-33).

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Назаровця А.Т. від 05.09.2018 стягнуто з позивача виконавчий збір у сумі 12 800,00 грн. (а.с.а.с. 13-14), яку позивач просить визнати протиправною та скасувати.

Відповідно до ч.1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Звертаючись з позовом до суду, позивач посилався на те, що 08.06.2018 добровільно виконав постанову Вищого адміністративного суду України, а державний виконавець замінив боржника виконавчого провадження на Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції лише 05.09.2018.

Також, посилався на те, що Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції ухвалу Солом'янського районного суду м. Києва про заміну сторони виконавчого провадження не отримувала, а постанову державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження отримала після добровільного виконання рішення суду.

Відтак, вважає, що боржник виконав рішення суду до винесення постанови про заміну сторони виконавчого провадження, що в системному аналізі ч. 9 ст. 27, п.9 ч.1 ст. 39 та ч.5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», виключає стягнення з нього виконавчого збору.

Однак, суд не погоджується з такими твердженнями позивача з огляду на наступне.

Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Тобто, позивач повинен довести, яким чином державним виконавцем, порушено його права під час здійснення заходів примусового характеру.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України «Про виконавче провадження».

Положеннями ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів га інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до п.1 ч. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Згідно ч.5 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Відповідно до ч. 1, ч. 2. ч. 4 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувану за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Як встановлено судом, 04.08.2017 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у відповідності до вимог статей 3, 4, 24. 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого документу № 2-а-6472/11 виданого 10.01.2017 Солом'янським районним судом м. Києва про визнання дій Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України протиправними і зобов'язання Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів в порядку, передбаченому статтею 37 Закону України «Про державну службу».

Пунктом 3 вказаної постанови постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 12 800 гри., у відповідності до вимог ст.ст. 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження».

Також, у постанові про відкриття виконавчого провадження було вказано, що вона може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження».

Крім того, встановлено, що у перебігу примусового виконання на підставі ухвали Солом'янського районного суду м. Києва від 04.05.2018 по справі № 760/21685/17 замінено сторону виконавчого провадження із Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України на Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, про що винесено відповідну постанову від 04.09.2018.

Згідно наданого Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції платіжного доручення від 07.06.2018 № 525 боржником сплачено на користь стягувача кошти в сумі 27850.00 грн., чим фактично виконано виконавчий документ.

Відповідно до п. 5 ч.1 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Таким чином, законом чітко визначено дії, які повинен проводити державний виконавець, інших повноважень йому не надано.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що постанова про стягнення виконавчого збору від 05.09.2018 прийнята державним виконавцем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 286 КАС України передбачено вичерпний перелік рішень які має право прийняти місцевий загальний суд як адміністративний за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, а саме:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

За таких обставин суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 72-77, 78, 139, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя О.М. Букіна