Рішення від 03.02.2020 по справі 520/12861/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2020 р. Справа № 520/12861/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про державну службу» та скасувати рішення № 3171/03.18-20 від 06.11.2019 року відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області «Про відмову в перерахунку пенсії»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області видати довідку «про складові заробітної плати (оклад, надбавки за ранг та вислугу років) в розмірах, установлених на 04.11.2019 року - на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі - посади головного спеціаліста Чугуївського відділу звернення громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити і здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 04.11.2019 року пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ у розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи позивача на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - тобто посади головного спеціаліста Чугуївського відділу звернення громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що рішенням № 3171/03.18-20 від 06.11.2019 року відділу з питань перерахунку пенсій № 14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області «Про відмову в перерахунку пенсії» відповідач відмовив позивачу в перерахунку призначеної пенсій посилаючись на відсутність правових підстав, що позивач не набув права на призначення пенсії згідно правил Закону України «Про державну службу», зокрема ним не досягнуто пенсійного віку для призначення (переведення) пенсії за Законом України «Про державну службу».

Позивач вважає, що оскільки є інвалідом II групи, має стаж на посаді державної служби 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, тому вважає, що має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, тому наявні правові підстави для переведення його з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-ІУ, на пенсію державного службовця по інвалідності II групи відповідно до Закону № 3723-ХІІ. Також вважає, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії складена з порушенням порядку встановленого законом та не за відповідно займаною позивачем посадою, просить суд зобов'язати відповідача видати нову довідку.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов, позивачу - відповідь на відзив.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що на дату звернення до відповідача із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про державну службу» вік позивача становить 55 років. Тобто на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" позивач досягла повних 55 років, проте не досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, позивач не набула право на призначення пенсії державного службовця.

Щодо оскарження довідки та видачі нової представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 не працювала в Головному управління Пенсійного фонду України в Харківській області на посаді головного спеціаліста, а працювала на вказаній посаді в Чугуївському відділі звернення громадян (сервісний центр), тобто у вказаних посад різні коефіцієнти співвідношення до мінімального розміру посадового окладу, визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2019 року №102 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2019 році». У зв'язку із чим, просив відмовити у задоволенні позову.

В наданій до суду відповіді на відзив позивач підтримав свою правову позицію. викладену в позовній заяві та додатково зазначив, що в зв'язку з ліквідацією Чугуївського ОУПФУ Харківської області довідку про складові заробітної плати повинен видати правонаступник, яким є ГУПФУ в Харківській області в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі - тобто за головного спеціаліста відділу обслуговування громадяни (сервісний центр) ГУПФУ в Харківській області.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Як свідчать матеріали справи, позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), з 14.11.1997 року по 01.08.2003 року працювала в Державній службі зайнятості Чугуївського міськрайцентра зайнятості на посаді бухгалтера 2 категорії (наказ 248к від 19.11.1997 року). З 14.11.1997 року позивачу присвоєно 13 ранг державного службовця (наказ 248к від 19.11.1997 року) (а.с. 21). З 23.02.2004 року по 30.05.2019 року позивач працював в Чугуївському ОУПФУ Харківської області займаючи посади спеціаліста 1 категорії та головного спеціаліста, що підтверджено записами в трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 05.09.1983 року (а.с. 19 - 24).

Згідно довідки до акту огляду МСЕК серія 12 ААА №693156 від 18.10.2017 року, позивач з 17.10.2017 року є інвалідом 2 групи загального захворювання (інвалідність встановлено безстроково), у зв'язку з чим з листопада 2013 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджено копією пенсійного посвідчення № 232501301 від 21.11.2017 року серії ААІ №607666, виданим ПФУ, термін дії - довічно (а.с. 30 - 31).

Згідно копії посвідчення № 161 від 01.12.2017 року, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів праці (а.с. 32).

Маючи статус інваліда 2 грипу, позивач продовжував працювати на державній службі в органах Пенсійного фонду на посаді головного спеціаліста, що також підтверджується записами в трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 05.09.1983 року.

30.05.2019 року позивача звільнено з займаної посади державного службовця - головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян в зв'язку з реорганізацією територіальних органів Пенсійного фонду України згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» (наказ № 43-ОС від 30.05.2019 року) (а.с. 23).

Так, 04.11.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, в якій просив перевести його з пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця згідно із Законом України «Про державну службу» (а.с. 16).

Проте, рішенням відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області «Про відмову в перерахунку пенсії» від 16.11.2019 року № 3171/03.18-20 у переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно Закону України “Про державну службу” ОСОБА_1 згідно її заяви від 04.11.2019 року відмовлено.

В обґрунтування рішення зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 13.10.2014 року згідно довідки МСЕК є інвалідом 2 групи загального захворювання та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

3 01.05.2016 року набув чинності Закон України “Про державну службу” від 10.12.2015 року №889-VIII. У зв'язку з набуттям чинності Закону №889-УІІІ, положення Закону № 3723-ХІІ втратили чинність окрім статті 37, якою визначено умови призначення пенсій і яка застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-УІІІ. Відповідно до статті 90 Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.” Згідно пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” №889-VIII втратив чинність Закон України “Про державну службу” № 3723-XІІ від 16,12.1993 року, окрім статті 37, що застосовується для осіб, зазначених у підпунктах 10 і 12 цього розділу.

Враховуючи наведене, з 01 травня 2016 року особи, які мали право на призначення пенсії по інвалідності згідно з нормами статті 37 Закону України “Про державну службу”, втратили право на призначення вказаної пенсії відповідно до положень зазначеного Закону. Отже, ОСОБА_1 не набула права на призначення пенсії згідно правових норм Закону України “Про державну службу”, зокрема, нею не досягнуто пенсійного віку для призначення пенсії за вказаним Законом України “Про державну службу”, який для неї становить 60 років. Проте, на день звернення із заявою від 04.11.2019 року її вік становив 55 років (а.с. 15).

Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 01.11.2019 року № 44 - Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області реорганізоване шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яке є його правонаступником (а.с. 29).

Судом встановлено, що 09.09.2019 року позивач також звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яке є правонаступником Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про видачу їй довідки про складові заробітної плати відповідно до п. 4 «Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, згідно якого посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

В заяві позивач просив видати йому довідку про заробітну плату (оклад, ранг і вислуга років) станом на 01.09.2019 року та інші виплати з 01.05.2016 року як особі, що мала не менше, як 10 років стажу, віднесеної до категорії посад державної служби за останньою посадою позивача головного спеціаліста, яка не перебуває на державній службі (а.с. 28).

Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області видано позивачу довідку від 08.10.2019 року № 31236/05-20 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), про те, що вона працювала в Чугуївському ОУПФУ Харківської області на посаді головного спеціаліста (звільнена 30.05.2019), заробітна плата за вересень 2019 року по відповідній посаді становить: 4 900,00 грн. - посадовий оклад, 300,00 грн. - надбавка за ранг (9 ранг), 2 450,00 грн. - надбавка за вислугу років (50%), 490,00 грн. - премія (10%), 678,33 грн. - грошова допомога (1/12). Усього 8 818,33 грн. (а.с. 25).

Позивач не погоджується із відомостями довідки, оскільки в ній вказано посадовий оклад та виплати, які позивач отримувала до звільнення - до 30.05.2019 року згідно постанови КМУ від 18.01.2017 року № 15, тоді як, на думку позивача, згідно п. 4 «Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, така довідка повинна містити посадовий оклад і надбавку за ранг в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останньою займаною посадою на державній службі - головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, який є правонаступником Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про що позивачем було вказано в заяві від 09.09.2019 року про видачу довідки.

Не погодившись із рішенням від 16.11.2019 року № 3171/03.18-20 про відмову в перерахунку пенсії та довідкою про заробітну плату від 08.10.2019 року № 31236/05-20, виданих пенсійним органом, позивач звернувся до суду.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом № 889-VIII.

Відповідно до п. 2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас, за приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби (…).

Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10 ст. 37 Закону № 3723-XII).

Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв'язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі (ч. 12 ст. 37 Закону № 3723-XII).

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серія 12 ААА №693156 від 18.10.2017 року, має стаж на посадах державного службовця понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.

Суд вважає необґрунтованими аргументи відповідача стосовно того, що при призначенні пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року підлягають застосуванню у сукупності норми, визначені п. 10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положень» Закону № 889-VIII, і норми, передбачені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII, які визначають умови для призначення пенсії державного службовця, а саме: вік (у даному випадку 60 років), стаж державного службовця і страховий стаж, оскільки Закон не пов'язує нарахування пенсії по інвалідності з такою умовою, як досягнення певного віку. При цьому орган пенсійного фонду, як суб'єкт владних повноважень, трактує норми Закону на свій розсуд, і віддає перевагу найменш сприятливому для позивачки тлумаченню законодавства України.

Положеннями ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

ЄСПЛ у п. 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Зазначений висновок суду відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18) від 13 лютого 2019 року.

За таких підстав, суд дійшов висновку про обґрунтованість та задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про державну службу», скасувати рішення № 3171/03.18-20 від 06.11.2019 року відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області "Про відмову в перерахунку пенсії".

Відповідно до п. 4 "Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб", затвердженого Постановою КМУ від 14.09.2016 року № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На момент звернення за призначенням пенсії по інвалідності як державному службовцю позивачка не перебувала на державній службі. Отже, має право на обчислення пенсії в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Отже, позовна вимога щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити і здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 04.11.2019 року пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ у розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи позивача на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - посади головного спеціаліста Чугуївського відділу звернення громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області також підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання пенсійного органу видати позивачу нову довідку, слід зазначити наступне.

Так, пунктом 4 Порядку № 622 від 14.09.2016 року визначено, що посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

Позивач перед звільненням займала посаду головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян, а з 30.05.2019 року була звільнена.

Пунктом 6 Порядку 622 також передбачено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

У разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видаються Міністерством соціальної політики України та органами праці та соціального захисту населення.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та з 21.08.2019 року припинило свою діяльність, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №14581120009029567.

Правонаступником Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області є Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Враховуючи, що Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та з 21.08.2019 року, посилання представника пенсійного органу на п.6 Порядку 622 є безпідставним, оскільки довідка для призначення пенсії видається Міністерством соціальної політики України та органами праці та соціального захисту населення в разі ліквідації державного органу, а не його реорганізації.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про державну службу", прирівняння посад державної служби проводиться Кабінетом Міністрів України під час затвердження схеми посадових окладів на посадах державної служби за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері трудових відносин, погодженим із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

З цього випливає, що прирівняної посади в межах Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області станом на момент звернення за призначенням пенсії по інвалідності як державному службовцю не існує, у зв'язку із припиненням діяльності юридичної особи.

Відповідно до схеми «посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2019 році (у коефіцієнтах)», затвердженої постановою КМУ від 18 січня 2017 року № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів" (в редакції постанови КМУ від 06 лютого 2019 року №102), коефіцієнт співвідношень до мінімального розміру посадового окладу головного спеціалісту державного органу складає 2,27.

Вказана постанова містить лише одну посаду головного спеціаліста державного органу, яка відносяться до 7-ї групи оплати праці.

Отже, займана посада позивача за останнім місцем перебування на державній службі - посада головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян є прирівняною до посади головного спеціаліста відділу обслуговування громадяни (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, обидві посади відносяться до 7-ї групи оплати праці та мають однаковий коефіцієнт співвідношень до мінімального розміру посадового окладу головного спеціалісту державного органу 2,27.

Отже, твердження представника відповідача щодо різного коефіцієнту співвідношень вказаних посад є помилковими та необґрунтованими.

Суд також зазначає, що згідно зі штатним розписом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на 2019 рік посадовий оклад головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) складає 5 110,00 грн. (а.с. 26 - 27).

Проте, в довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 01.11.2019 року № 44 вказано посадовий оклад позивача по відповідній посаді головного спеціаліста за вересень 2019 року 4 900,00 грн. (а.с. 25).

Крім того, штатним розписом на 2019 рік не виокремлено іншої прирівняної посади до головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян, аніж головний спеціаліст Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Тому, пенсійний орган повинен видати довідку про складові заробітної плати відповідно до пункту 4 Порядку № 622 як особі, яка на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, - тобто з заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі (головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області), до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до абзацу 2 п. 4 Порядку № 622 за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Так, 09.09.2019 року позивачка звернулась до відповідача із заявою, в якій просила видати їй довідку про заробітну плату (оклад, ранг і вислуга років) станом на 01.09.2019 року та інші виплати з 01.05.2016 року як особі, що мала не менше, як 10 років стажу, віднесеної до категорії посад державної служби за останньою посадою позивача головного спеціаліста, яка не перебуває на державній службі (а.с. 28).

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області видало довідку про складові заробітної плати від 08.10.2019 року № 31236/05-20 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), про те, що вона працювала в Чугуївському ОУПФУ Харківської області на посаді головного спеціаліста (звільнена 30.05.2019), заробітна плата за вересень 2019 року по відповідній посаді становить: 4 900,00 грн. - посадовий оклад, 300,00 грн. - надбавка за ранг (9 ранг), 2 450,00 грн. - надбавка за вислугу років (50%), 490,00 грн. - премія (10%), 678,33 грн. - грошова допомога (1/12). Усього 8 818,33 грн. (а.с. 25).

Проте, згідно штатного розпису Головного УПФУ в Харківській області на 2019 рік посада головного спеціаліста Чугуївського відділу звернення громадян ГУ ПФУ в Харківській області існує - оклад становить 5110,00 грн.

Тобто, вказана довідка від 08.10.2019 року № 31236/05-20, яка видана пенсійним органом, суперечить вимогам п.4 «Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, оскільки видана не з заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - з посади головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ в Харківській області, а з посади головного спеціаліста відділу обслуговування громадян Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, яку він обіймав до 30.05.2019 року, тобто ліквідованого управління в якого є правонаступник - ГУ ПФУ в Харківській області.

Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області видати ОСОБА_1 довідку «про складові заробітної плати (оклад, надбавки за ранг та вислугу років) в розмірах, установлених на 04.11.2019 року - на день звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі - посади головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог адміністративного позову.

Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків,61022) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про державну службу».

Скасувати рішення відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в перерахунку пенсії № 3171/03.18-20 від 06.11.2019 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити і здійснити з 04.11.2019 року нарахування й виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ у розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи позивача на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - посади головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області видати ОСОБА_1 довідку «про складові заробітної плати (оклад, надбавки за ранг та вислугу років) в розмірах, установлених на 04.11.2019 року - на день звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі - посади головного спеціаліста Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.