про залишення позовної заяви без руху
04 лютого 2020 р. Справа № 480/634/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду А.Б. Діска, розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради (вул. Горького, 21, м. Суми, 40000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство "Спеціалізований комбінат" (вул. Лебединська, 5, м. Суми, 40021) про визнання дій протиправними,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство "Спеціалізований комбінат" та просить:
1. Визнати протиправними дії Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради щодо, в день оприлюднення ним на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель інформації про публічну закупівлю Поховальних та супутніх послугу сумі 12 209 753,11 гривень, прийняття оформленого Протоколом засідання тендерного комітету Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради від 26.12.2018 № 347/05.09-08/2018 рішення про намір укласти з Комунальним підприємством “Спеціалізований комбінат” договір про закупівлю цих послуг.
2. Визнати дії Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради щодо застосовування переговорної процедури закупівлі при публічній закупівлі Поховальних та супутніх послуг у сумі 12 209 753,11 протиправними.
Приписами п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України.
Поданий адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням вимог КАС України.
Відповідно до п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, у першому абзаці прохальної частини позову ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради щодо, в день оприлюднення ним на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель інформації про публічну закупівлю Поховальних та супутніх послугу сумі 12 209 753,11 гривень, прийняття оформленого Протоколом засідання тендерного комітету Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради від 26.12.2018 № 347/05.09-08/2018.
При цьому, до позовної заяви не додано копії зазначеного протоколу від 26.12.2018 №347/05.09-08/2018.
Разом з тим, у описовій частині позову ОСОБА_1 зазначає, що відповідач не мав законного права, 18 грудня 2019 року, в день оприлюднення ним на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель інформації про публічну закупівлю Поховальних та супутніх послуг у сумі 12 209 753,11 гривень (роздруківка з веб-порталу додається), розкривати тендерну пропозицію Комунального підприємства “Спеціалізований комбінат” та приймати оформлене Протоколом засідання тендерного комітету Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради від 18.12.2019 № 356/05.02.03-05/2019 (копія додається) рішення про намір укласти з КП “Спецкомбінат” договору про закупівлю Спірних послуг.
Таким чином, позивачу необхідно усунути недоліки позову, шляхом надання суду уточнення позовних вимог, в яких визначитися з предметом оскарження із зазначенням відповідних документів або надання суду копії протоколу засідання тендерного комітету Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради №347/05.09-08/2018 від 26.12.2018.
При цьому, суд роз'яснює позивачу, що у разі оскарження протоколу засідання тендерного комітету Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради №347/05.09-08/2018 від 26.12.2018, позивач має право з урахуванням вимог ст. 121-122 КАС України подати до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з такими вимогами, із зазначенням підстав пропуску строку та надання відповідних підтверджуючих документів.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство "Спеціалізований комбінат" про визнання дій протиправними - залишити без руху.
Позивачу усунути недоліки позовної заяви в 10-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню заявнику.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя А.Б. Діска