Справа № 420/7495/19
04 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо відмови, листом №2466/Г-11 від 15 жовтня 2019року, ОСОБА_1 , у нарахуванні, та виплаті суми компенсації втрати частини доходів за період з 07 жовтня 2010року по 30 вересня 2018року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 23399,65грн.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати, та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів за період з 07 жовтня 2010року по 30 вересня 2018року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 23399,65грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» він має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із затримкою виплати з 07 жовтня 2010року по 30 вересня 2018року, сплаченої ОСОБА_1 у жовтні 2018року суми недоотриманої пенсії у розмірі 23399,65грн.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (вхід.№601/20 від 08.01.2020р.), наголошуючи, зокрема, що недоотримана сума пенсії в розмірі 23399,65грн. є разовою виплатою, у зв'язку з чим ОСОБА_1 не має права на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із затримкою виплати.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.12.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/7495/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що від позивача - ОСОБА_1 , та відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшли клопотання (від 15.01.2020р. вхід.№1682/20, від 13.01.2020р. вхід.№1184/20) про розгляд справи за їх відсутності, розгляд даної адміністративної справи, з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 20.09.2019р. щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів за період з 07 жовтня 2010року по 30 листопада 2018року.
За результатами розгляду вищеозначеної Заяви ОСОБА_1 від 20.09.2019р. щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів за період з 07 жовтня 2010року по 30 листопада 2018року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на ім'я ОСОБА_1 надіслано Лист від 15.10.2019р. №2466/Г-11, яким адресата повідомлено, що згідно з заявою від 01.04.2013р., та Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2013р. по справі №2-а-1693/1539/11, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 07.10.2010р. по 30.11.2018р. в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, по 2 групі інвалідності, відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Доплата по перерахунку пенсії за період з 07.10.2010р. по 30.11.2018р. становить 23399,65грн. Відповідно до пункту 7 Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014р. №440 заборгованість у сумі 23399,65грн. передано головному управлінню юстиції в листопаді 2014року для прийняття на облік та включення до першої черги задоволення вимог до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою.
Не нарахування та не виплата Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів за період з 07 жовтня 2010року по 30 листопада 2018року слугувала підставою для звернення позивача до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо відмови, листом №2466/Г-11 від 15 жовтня 2019року, ОСОБА_1 , у нарахуванні, та виплаті суми компенсації втрати частини доходів за період з 07 жовтня 2010року по 30 вересня 2018року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 23399,65грн.; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати, та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів за період з 07 жовтня 2010року по 30 вересня 2018року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 23399,65грн., є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, Постановою Котовського міськрайонного суду Одеської області від 26.05.2011р. по справі 2-а-1693/1539/11 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії УПФУ в м.Котовську Одеської області про відмову в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності 2 групи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст.49, 50, ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991року №796-ХІІ. Зобов'язано УПФУ в м.Котовську, Одеської області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 державну та додаткову пенсію згідно ст.50, 54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991року №796-ХІІ з 26.05.1994року по 31.03.2011року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та 75% від мінімальної пенсії за віком по 2 групі інвалідності, з урахуванням фактично здійснених виплат, з перерахуванням її у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2013р. у справі №2-а-1693/11/1516 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Котовськ Одеської області, задоволено частково. Постанову Котовського міськрайонного суду Одеської області від 26 травня 2011року змінено, виклавши її резолютивну частину в наступній редакції: "Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково. Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Іллічівськ Одеської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням ст.ст.49, 50, 54, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Котовськ Одеської області провести перерахунок та виплачувати в період з 07 жовтня 2010року по 31 березня 2011року (з урахуванням вже виплачених сум) ОСОБА_1 : пенсію по другій групі інвалідності відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши її на рівні 8 мінімальних пенсій за віком визначеної ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченого законодавством; додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши її на рівні 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством. Позовні вимоги за період з 26 травня 1994року до 07 жовтня 2010року залишити без розгляду".
З матеріалів справи вбачається, що на виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2013р. у справі №2-а-1693/11/1516 грошові кошти в сумі 23399,65грн. на користь ОСОБА_1 перераховано лише 25.10.2018р.
Відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Зі змісту вказаних нормативних приписів випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
Відповідно до статтей 2, 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Отже, наведеними вище нормами встановлено строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, - один і більше календарних місяців; вказують на визначення поняття «доходи» для цілей цього Закону; а також порядок обчислення суми компенсації.
З метою реалізації Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 21.02.2001року №159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, пунктами 1, 2 якого відтворено положення Закону, конкретизовано підстави та механізм виплати компенсацій.
Пунктом 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001року №159 визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
При цьому, слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Використане у статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», та пункті 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001року №159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Отже, системний аналіз наведених норм у своєму взаємозв'язку свідчить, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що несвоєчасне нарахування сум пенсії відбулося з вини Пенсійного органу, котрий призначає і виплачує пенсію, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання суми компенсації втрати частини доходів за період з 07 жовтня 2010року по 30 вересня 2018року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 23399,65грн., а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є цілком обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на те, що недоотримана сума пенсії в розмірі 23399,65грн. є разовою виплатою, у зв'язку з чим ОСОБА_1 не має права на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із затримкою виплати, оскільки в розумінні статті 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» вказана сума є доходом.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмовому відзиві на адміністративний позов.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 правомірні, документально підтверджені, обґрунтовані, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.3 ст.194, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо відмови, листом №2466/Г-11 від 15 жовтня 2019року, ОСОБА_1 , у нарахуванні, та виплаті суми компенсації втрати частини доходів за період з 07 жовтня 2010року по 30 вересня 2018року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 23399,65грн.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) нарахувати, та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) суму компенсації втрати частини доходів за період з 07 жовтня 2010року по 30 вересня 2018року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 23399,65грн.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.