Ухвала від 04.02.2020 по справі 560/592/20

Справа № 560/592/20

УХВАЛА

04 лютого 2020 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Блонський В.К., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

1) визнати дії управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, що виразились в відмові ОСОБА_1 призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з жовтня 2019 року - протиправними;

2) визнати рішення управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (оформлене у вигляді листа М-31508-19 від 06.12.2019 року) про відмову призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з жовтня 2019 року - протиправним, та скасувати його;

3) зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву від 29.10.2019 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з жовтня 2019 року, та винести нове рішення, яким призначити та виплатити ОСОБА_1 таку допомогу.

Згідно пункту 3 частини 1 статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Дослідженням позовної заяви та доданих до неї документів судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України, оскільки предметом даного позову є вимога немайнового характеру, при цьому позивачем до позовної заяви не додано документу про сплату судового збору за дану вимогу.

Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" передбачено, що розмір прожиткового мінімуму з 01 січня 2020 року встановлено у розмірі 2102 грн.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Позивач в адміністративному позові заявила вимогу немайнового характеру, за яку необхідно сплатити судовий збір в розмірі 840,80 грн., при цьому позивачем до позовної заяви не додано документу про сплату судового збору за дану вимогу у вказаному розмірі.

Суд зазначає, що позивач помилкового вважає, що вона звільнена від сплати судового збору обгрунтовуючи це пунктом 13 частини 2 статті 3 Закону України "Про судовий збір", зокрема, за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.

Також слід зазначити, що Законом України "Про судовий збір" визначено пільги щодо сплати судового збору та відповідно до статті 5 зазначеного закону визначено вичерпний перелік осіб, що звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

В зазначеному переліку відсутні норми щодо пільг про звільнення від сплати судового збору на які посилається позивач, а тому в задоволенні клопотання, за наведених позивачем обставин, слід відмовити.

Суд зазначає, що згідно зі статтею 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Із системного аналізу наведених положень випливає, що процесуальний закон зобов'язує суд з'ясувати майновий стан особи з метою зменшення тягаря несення судових витрат.

Вказані статті встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Проте суд зазначає, що позивачем до позовної заяви не додано клопотання про звільнення, зменшення, відстрочення, чи розстрочення судового збору із відповідним обгрунтуванням та наданням доказів.

Приписами частини 1 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на встановлене, адміністративний позов підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду доказу сплати судового збору за вимогу немайнового характеру в сумі 840,80 грн., за платіжними реквізитами Хмельницького окружного адміністративного суду, або надання клопотання про звільнення, зменшення, відстрочення, чи розстрочення судового збору із відповідним обгрунтуванням та наданням доказів.

Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддяВ.К. Блонський