Рішення від 23.01.2020 по справі 520/10395/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

23 січня 2020 р. справа №520/10395/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Говтві Д.В.,

за участю: представника позивача - Балли Н.О., представника відповідача - Фіщук О.В.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто-Ові" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Авто-Ові" з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове рішення-повідомлення Головного управління ДФС у Харківській області від 23.07.2019 №0046495805 в частині суми штрафної санкції у розмірі 344 654 грн. 90 коп. з урахуванням листа про помилку - 344 830 грн. 95 коп.;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Харківській області змінити загальну суму штрафу за податковим рішенням-повідомленням від 23.07.2019 №0046495805 на «Загальна сума штрафу становить сімсот п'ятнадцять грн., 08 коп.».

Ухвалою суду від 23.01.2020 замінено відповідача - Головне управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки акту камеральної перевірки, на підставі яких винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення, є необґрунтованими та помилковими, оскільки контролюючим органом не враховано той факт, що не всі податкові накладні за ознаками підпадають під застосування штрафних санкцій. Також позивач зазначив, що на адресу податкового органу було направлено лист від 09.07.2019 №458, в якому зазначено про те, що податковим органом при застосуванні санкцій до позивача за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних може бути враховано тільки податкові накладні №149 від 21.09.2018 на суму ПДВ 112 грн, №154 від 02.11.2018 на суму ПДВ 360 грн, №155 від 21.11.2018 на суму ПДВ 2550 грн, №157 від 30.11.2018 на суму ПДВ 2708,33 грн, №202 від 29.12.2018 на суму ПДВ 530,27 грн, оскільки всі інші податкові накладні оформлені за операціями, по яким позивач звільнений від оподаткування та одночасно податкові накладні не надаються утримувачу (покупцю).

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - Фіщук О.В. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначила, що позивач дійшов помилкового висновку, що зведені податкові накладні, які складені з метою нарахування податкових зобов'язань відповідно до п.198.5 ст. 198 ПК України та податкові накладні, які складені за операціями, відповідно до яких податкові накладні не надаються отримувачу (покупцю), звільненні від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою відповідно до ст. 197 ПК України, є тотожними поняттями.

Представник позивача - Балли Н.О. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та відповіді на відзив на позов.

Представник відповідача - Фіщук О.В. у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, наведені у письмовому відзиві на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Авто-Ові" (далі - ТОВ "Авто-Ові") зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Харківській області (що є правонаступником ГУ ДФС у Харківській області) як платник податків, є платником податку на додану вартість.

Судом встановлено, що ГУ ДФС у Харківській області проведена камеральна перевірка ТОВ "Авто-Ові" з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами камеральної перевірки складено акт від 10.06.2019 №2063/20-40-58-05-10/33204786 (а.с.11-13), у висновках якого визначено порушення вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме несвоєчасно зареєстровано в ЄРПН податкові накладні/ розрахунки коригування до податкових накладних за січень 2017 року - квітень 2019 року.

На підставі висновків, викладених в акті камеральної перевірки, ГУ ДФС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення від 23.07.2019 №0046495805, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції: за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 344654,90 грн, за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 178,05 грн (а. с.19-20).

Перевіряючи обґрунтованість висновків ГУ ДФС у Харківській області, викладених в акті перевірки від 10.06.2019 №2063/20-40-58-05-10/33204786, суд встановив наступне.

Як вбачається з вказаного акту перевірки, податковим органом визначено порушення граничного строку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, а саме: податкових накладних: № 202 від 29.12.2018 - затримку реєстрації - 21 день; №154 від 02.11.2018 - за затримку реєстрації 17 днів; № 200 від 31.12.2018 за затримку реєстрації 6 днів; №111 від 31.01.2017, №148 від 31.10.2017 з затримкою реєстрації - 5 днів; №118 від 31.03.2017, №119 від 28.02.2018,№120 від 31.01.2018, №120 від 28.02.2019, №127 від 31.03.2018, № 137 від 31.07.2017, №150 від 30.11.2017, №153 від 31.08.2017, №157 від 30.11.2018, №173 від 30.09.2017 - з затримкою реєстрації 4 дні; №116 від 31.01.2019, №122 від 30.04.2017, №150 від 30.09.2018, №152 від 31.08.2018, №155 від 31.03.2019, №156 від 30.11.2018, №157-167 від 31.12.2017, №170 від 31.05.2018, №201 від 31.12.2018 - з затримкою реєстрації - 3 дні; №111 від 28.02.2017, №138 від 31.07.2017, №149 від 30.06.2018, №151 від 31.07.2018, № 155 від 21.11.2018, №156 від 31.12.2017, №157 від 30.04.2018, №175 від 31.12.2018, - з затримкою реєстрації - 2 дні; №148 від 31.10.2018, №149 від 21.09.2018, №154 від 30.04.2019 з затримкою реєстрації 1 день .

Суд зауважує, що позивач частково погоджується з вказаним податковим повідомленням - рішенням, а саме в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних №149 від 21.09.2018 на суму ПДВ 112 грн, №154 від 02.11.2018 на суму ПДВ 360 грн, №155 від 21.11.2018 на суму ПДВ 2550 грн, №157 від 30.11.2018 на суму ПДВ 2708,33 грн, №202 від 29.12.2018 на суму ПДВ 530,27 грн. Водночас, позивач вважає, що інші 41 податкова накладна оформлені за операціями, по яким позивач звільнений від оподаткування та одночасно податкові накладні не надаються утримувачу (покупцю).

Суд зазначає, що у даній адміністративній справі спірним є наявність чи відсутність підстав для застосування до позивача штрафу, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України. Факт порушення строків реєстрації податкових накладних позивачем не оскаржується.

Згідно п.п. 16.1.3 п. 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з вимогами п.201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Згідно п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до п. 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який затверджено Кабінетом Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 7 Порядку №1246 визначено, що отримувач (покупець) - платник податку має право звіряти дані отриманих податкової накладної та/або розрахунку коригування на відповідність даним Реєстру.

Згідно п. 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до пп. «б» п. 198.5 ст. 198 ПК України, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу).

Відповідно до п. 11 Порядку заповнення податкової накладної, який затверджено наказом Міністерства фінансів України 31.12.2015 № 1307, у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПК України платних податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися: 1) в операціях, що не є об'єктом оподаткування; 2) в операціях, звільнених від оподаткування; 3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; 4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Суд зазначає, що такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в яких у графі "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування (П. ОСОБА_1 ), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН " номер", а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничою використання; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткувань:' податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені віх оподаткування податком на додану вартість; 13 - Складена у зв'язку з використання: виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).

Відповідно до п. 16 Порядку №1307, у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку, у цій графі платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України

Згідно п. 8 Порядку № 1307, при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини, зокрема, « 04» - складена на постачання у межа балансу для невиробничого використання, « 08» - складена на постачання для операцій, які не об'єктом оподаткування податком на додану вартість; « 09» - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

З огляду на викладене, вимогами Порядку № 1307 визначено детальний перелік податкових накладних які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Цей перелік включає в себе не тільки податкові накладні, складені на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість та операції, які звільнені від оподаткування ПДВ, але інші групи операцій, здійснення яких обумовлює ненадання податкових накладних продавцю.

Згідно п. 198.5 ст. 198 ПК України, визначено випадки складання зведених податкових накладних та встановлено обов'язок платника податків скласти таку податкову накладну не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації.

Суд зауважує, що п. 11 Порядку № 1307 визначено особливості складання зведених податкових накладних, зокрема, у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України.

Водночас, суд зазначає, що п. 3 Порядку №1307 визначено, що усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиною реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та за формою, чинною на день такої реєстрації.

З огляду на викладене, вказаний Порядок узгоджується з положеннями п. 198.5 ст.198 ПК України, враховуючи те, що вказаний порядок встановлюють обов'язок реєстрації платником податку зведеної податкової накладної щодо товарів/послуг, необоротних активів, які в подальшому призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПК України, а не щодо самих операцій, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПК України.

Таким чином, до таких товарів/послуг, необоротних активів включаються й товари/послуги, необоротні активи, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість.

Враховуючи викладене, порушення граничного терміну реєстрації зведених податкових накладних становить склад правопорушення, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України, а виняток з цього правила не поширюється на спірні правовідносини, враховуючи те, що спірні зведені податкові накладні складені позивачем щодо товарів, послуг, за якими він визначає податкові зобов'язання відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК України.

Вказана правова позиція відповідає правовій позиції Верховного Суду, що викладена у постанові від 11 грудня 2018 року у справі № 807/68/18.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на викладене, доводи позивача про те, що зведені податкові накладні, які складені з метою нарахування податкових зобов'язань відповідно до п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України та податкові накладні складені для операцій, відповідно до яких податкові накладні, не надаються отримувачу (покупцю), звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою, відповідно до статті 197 ПК України, є тотожними поняттями, є безпідставними.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до п. п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

З огляду на викладене, оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 23.07.2019 №0046495805 відповідає положенням ч. 2 ст. 2 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 23.07.2019 №0046495805 є обґрунтованим, через що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 23.07.2019 №0046495805, зобов'язання вчинити певні дії не підлягають задоволенню.

Згідно ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати з відповідача не присуджуються.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто-Ові" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 23.07.2019 №0046495805, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 03 лютого 2020 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.