справа №380/537/20
про повернення позовної заяви
04 лютого 2020 року
м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош В.М., розглянувши клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору у адміністративній справі №380/537/20 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії,
20.01.2020 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла поштою позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області , в якій позивач просить суд: визнати неправомірними дії та зобов'язати державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області винести постанову про закінчення виконавчого провадження №60892352 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Ухвалою судді від 22.01.2020 позовну заяву залишено без руху, а позивачу встановлено п'ятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали з дати отримання копії ухвали. Ухвалу від 22.01.2020 позивачем отримано 29.01.2020, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (трек-номер 7901826957355).
04.02.2020 на адресу Львівського окружного адміністративного суду за вх. №6066 від позивача, на виконання вищевказаної ухвали, надійшло клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Суд вирішуючи вказане клопотання керується наступним.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлено Законом України “Про судовий збір” № 3674-VI від 08.07.2011 (з наступними змінами та доповненнями).
Відповідно до ст. 8 вказаного Закону, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умов. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Суд також враховує те, що звільнення, відстрочення та розстрочення суб'єкту владних повноважень сплати судового збору може розцінюватися, як надання державним органам певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний збір. До аналогічного висновку дійшов в ухвалі від 16.09.2019 по справі №520/9579/18 Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду.
Законом України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” № 2147-VIII від 03.10.2017 року внесено зміни до Закону України “Про судовий збір”, що набрали чинності 15.12.2017 року.
З врахуванням змін, внесених відповідно до Закону № 2147-VIII, Пенсійний фонд України та його територіальні органи з 15.12.2017 року виключені з переліку осіб, що звільнені від сплати судового збору, передбачених ст. 5 Закону № 3674-VI.
Пленум Вищого адміністративного суду України у Постанові від 23.01.2015 року №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI “Про судовий збір” зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
З огляду на вищенаведене, відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення від сплати судового збору, тому відсутні підстави для задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору.
Суддя встановив, що станом на 04.02.2020 позивач вимоги ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 22.01.2020 не виконав, належним чином недоліки позовної заяви у встановлений строк не усунув, квитанції про сплату судового збору до матеріалів справи не додав. Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд не вважає належним виконанням вимог ухвали.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач у встановлений строк не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Оскільки позивач, у наданий суддею строк належним чином не усунув недоліки позовної заяви, що залишена без руху, зазначена позовна заява та додані до неї матеріали підлягають поверненню згідно з п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. 133, п. 1 ч. 4 ст. 169, ст. 248, ст. 256, ст. 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії - повернути позивачеві.
Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.
Суддя В.М.Сакалош