про залишення позовної заяви без руху
25 березня 2010 року Справа № 2а-989/10/0370
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С.Ф., вивчивши позовну заяву Рівненського міського центру зайнятості до Рівненської філії Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» про стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття,
Рівненський міський центр зайнятості звернувся в суд з адміністративним позовом до Рівненської філії Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» про стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Даний позов подано без додержання вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, яка встановлює вимоги до позовної заяви, зокрема, щодо (найменування) відповідача, його поштової адреси.
Позовну заяву слід залишити без руху, оскільки необхідно усунути недоліки позову.
Так, з акту проведеної перевірки №334 від 15.12.2009 року та з додатків до позову вбачається, що здійснювалась позапланова перевірка окремого платника до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття - ТзОВ Рівненської філії КБ «Західінкомбанк», юридична адреса, якої м. Рівне, вул. Чорновола, 37 (код ЄДРПОУ 23307652, дата взяття на облік як платника страхових внесків в Рівненському центрі зайнятості - 21.01.2003 року) та рішення Рівненського міського центру зайнятості №1 від 20.01.2010 року про стягнення заборгованості зі сплати внесків вбачається, що підставою для проведення перевірки та з прийняття рішення позивачем стало припинення діяльності філії, однак в позовній заяві зазначена адреса як відповідача -Рівненської філії ПАТ «Західінкомбанк» - м. Луцьк, пр. Перемоги, 15.
Стаття 19 КАС України передбачає правила територіальної підсудності адміністративних справ, серед яких виділяється загальна норма, яка полягає в тому, що адміністративні справи вирішуються за місцезнаходженням відповідача. Поняття «місцезнаходження відповідача» розглядається крізь призму поняття «відповідач» у адміністративному судочинстві, тому під місцезнаходженням відповідача розуміється його офіційна адреса.
Стаття 80 ЦК України встановлює, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді. Відповідно до статті 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філія не є юридичною особою. Вона наділяється майном юридичної особи, що її створила, і діє на підставі затвердженого положення. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Згідно з статтею 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» страхувальниками є роботодавці. Стаття 7 вищенаведеного Закону передбачає, що роботодавцем відповідно до цього Закону вважається: власник підприємства або уповноважений ним орган та фізична особа, яка використовує найману працю; власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародних), філії або представництва, який використовує найману працю, якщо інше не передбачено міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Підпунктом 3.1. пункту 3 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 року №339, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 року за №30/5221 передбачено, що взяття на облік як платників страхових внесків відокремлених підрозділів юридичних осіб здійснюється центрами зайнятості в разі наявності в них окремого балансу і самостійного ведення розрахунків із застрахованими особами за місцезнаходженням цього підрозділу на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру про відокремлені підрозділи.
Стаття 59 ГК України передбачає, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання. Відповідно до статтей 28, 36, 40 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - осіб підприємців» виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа подають повідомлення встановленого зразка про закриття відокремленого підрозділу, а державний реєстратор протягом двох робочих днів з дати надходження документів долучає їх до реєстраційної справи, вносить відповідний запис до Єдиного державного реєстру про припинення та в той же день надсилає відповідним органам в тому числі і органам Пенсійного фонду України повідомлення про проведення припинення державної реєстрації, що є також підставою для зняття підрозділу з обліку в органах Пенсійного фонду.
У випадку встановлення Рівненським міським центром зайнятості ліквідації Рівненської філії КБ «Західінкомбанк» без створення на її базі Рівненської філії ПАТ «Західінкомбанк» позивачу слід звертатись з новим позовом про стягнення заборгованості до юридичної особи ПАТ «Західінкомбанк», де в позові мотивувати причини та підстави такого звернення, подавши докази щодо ліквідації Рівненської філії КБ «Західінкомбанк» на час звернення з позовом від державного реєстратора.
У випадку встановлення реорганізації Рівненської філії КБ «Західінкомбанк» у Рівненську філію ПАТ «Західінкомбанк» з отриманням нового коду за ЄДРПОУ та взяття останньої на облік як платника страхових внесків на випадок безробіття, слід звернутись з позовом до даної філії про стягнення вищезгаданої заборгованості до окружного адміністративного суду за місцем її знаходження.
Частина 1 статті 108 КАС України передбачає, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Проаналізувавши вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення відмічених в ухвалі недоліків.
Керуючись статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву Рівненського міського центру зайнятості до Рівненської філії Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» про стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, залишити без руху.
Надати Рівненському міському центру зайнятості строк для усунення недоліків до 15 квітня 2010 року.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження ухвали подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги на ухвалу одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.Ф. Костюкевич