19 березня 2010 рокуСправа № 2а-455/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого -судді Валюха В.М.,
при секретарі судового засідання Польовій М.М.,
за участю прокурора Бордюженко Е.Р.,
представника позивача Лелікова Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку до Приватного підприємства «Ампер-1» про стягнення страхових внесків та фінансових санкцій,
Прокурор міста Луцька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку звернувся з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Ампер-1» про стягнення страхових внесків та фінансових санкцій в загальному розмірі 196562 грн. 80 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та в порушення пункту 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не сплачує в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Станом на 20.01.2010 року за відповідачем рахується заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 108866 грн. 36 коп. Крім того, відповідно до рішень № 426 від 01.12.2005 року, № 148 від 26.02.2008 року, № 149 від 26.02.2008 року за несвоєчасну сплату страхових внесків до відповідача були застосовані фінансові санкції в загальному розмірі 87696 грн. 44 коп., які також є несплаченими. Прокурор просить стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 108866 грн. 36 коп., заборгованість зі сплати фінансових санкцій в розмірі 87696 грн. 44 коп., а всього стягнути - 196562 грн. 80 коп.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача, кожен зокрема, адміністративний позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просять стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 108866 грн. 36 коп., заборгованість зі сплати фінансових санкцій в розмірі 87696 грн. 44 коп., а всього стягнути - 196562 грн. 80 коп.
Представник відповідача в судове засідання не прибув повторно, хоча відповідач належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 61), причини неприбуття представника до суду не повідомив, клопотання про розгляд справи за відсутності представника не заявив. Оскільки відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) повторне неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, не перешкоджає розгляду справи, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що 20.02.2002 року виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області проведено державну реєстрацію Приватного підприємства «Ампер-1». Відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Луцьку як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за реєстраційним номером 0319035643. Станом на 20.01.2010 року за відповідачем рахується заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 108866 грн. 36 коп. та зі сплати фінансових санкцій в розмірі 87696 грн. 44 коп. Вказані фактичні обставини підтверджуються копією довідки Волинського обласного управління статистики № 317 від 22.02.2002 року про включення до ЄДРПОУ (а. с. 7), копією свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 20.02.2002 року (а. с. 8), довідкою-розрахунком боргу (а. с. 6), копіями актів Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку позапланової перевірки правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 786 від 18.11.2005 року (а. с. 24-31), № 0051 від 25.02.2008 року (а. с. 12-21), копіями рішень Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків № 426 від 01.12.2005 року (а. с. 22), № 148 від 26.02.2008 року (а. с. 9), № 149 від 26.02.2008 року (а. с. 10), картками особового рахунку страхувальника (а. с. 40-54). Крім того, судом також встановлено, що Приватне підприємство «Ампер-1» зверталося до суду із позовом про визнання протиправним рішення про застосування фінансових санкцій № 426 від 01.12.2005 року, проте постановою Господарського суду Волинської області від 01.02.2006 року (а. с. 62-63), залишеною в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.07.2007 року (а. с. 67-68), в задоволенні позову було відмовлено.
Згідно із пунктом 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частин першої, другої та шостої статті 20 цього ж Закону страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до частини другої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. При цьому, згідно із частиною п'ятнадцятою статті 106 цього ж Закону строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Таким чином, оскільки за відповідачем рахується заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 108866 грн. 36 коп. та зі сплати фінансових санкцій в розмірі 87696 грн. 44 коп., щодо наявності та розміру якої відповідачем не подано до суду письмових заперечень, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій в загальному розмірі 196562 грн. 80 коп. підлягають до задоволення.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства «Ампер-1»на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку заборгованість зі страхових внесків та фінансових санкцій в розмірі 196562 гривні 80 копійок (сто дев'яносто шість тисяч п'ятсот шістдесят дві гривні вісімдесят копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається прокурором та позивачем протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі, тобто з 24 березня 2010 року, а відповідачем -протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх