22 березня 2010 рокуСправа № 2а-325/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
в складі: головуючого-судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Чміль І.В.,
з участю представника позивача Потурай С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Підприємства «Горохів-СТО» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені в сумі 5101 грн. 85 коп.,
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з позовом до підприємства «Горохів-СТО» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені в сумі 5101,85 грн. Свої вимоги обгрунтовує тим, що відповідно до частини 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій у тому числі підприємств, організацій громадських інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Відповідно до частини 2 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Частина 5 статті 19 вищевказаного Закону визначає виконання нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті - працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, установою, організацією у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Згідно статті 20 вищевказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша ніж установлено нормативом, передбаченим статтею19 Закону, щороку до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, згідно Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями які використовують найману працю, суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджених Постановою КМ України від 31.01.2007 року №70, сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і незайняте ним.
Підприємство «Горохів-СТО» до Фонду соціального захисту інвалідів подано звіт форми 10ПІ за 2008 рік, в якому роботодавцем зазначено, що середньооблікова чисельність працюючих у 2008 році фактично складала 20 чоловік, з них кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вищезазначених нормативних актів становить 1 особа при нормативі 1 особа. Проте, особа зі статусом інваліда працювала на підприємстві у 2008 році 5 місяців, що, виходячи із положень Інструкції зі статистики чисельності працівників від 28.09.2005 року №286 становить 0 працівників. Тобто, на підприємстві не працювала особа із статусом інваліда, що, відповідно до статті 19 Закону тягне за собою сплату адміністративно - господарських санкцій, сума яких становить 5101 грн. 85 коп., яка роботодавцем в добровільному порядку не сплачена. Просить стягнути із відповідача адміністративно-господарські санкції в сумі 4700,00 грн. та пеню в сумі 401,85 грн., а всього 5101,85 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав із підстав у ньому викладених та просить його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився по невідомій суду причині, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомив, заперечень на пред»явлений позов не подав.
Суд вважає за можливе розглядати справу по наявних у ній письмових доказах у відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.
Згідно частини 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків, середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
Як вбачається із статті 20 вказаного Закону, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша ніж установлено нормативом, передбаченим статті 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне місце.
Згідно поданого відповідачем звіту форми №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 05.02.2009 року вбачається, що середньооблікова чисельність працюючих у 2008 році фактично складала 20 чоловік, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» код рядка 03 на підприємстві становить 1 особа, яка працювала на підприємстві у 2008 році повних 5 місяців.
Відповідно до пункту 3.2.5 Інструкції зі статистики чисельності працівників від 28.09.2005 року №286 середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за рік) обчислюється шляхом підсумування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто на 12.
Виходячи із положень даної Інструкції середньооблікова чисельність штатних працівників-інвалідів у відповідача в 2008 році становила 0 осіб (5:12=0,4), оскільки відповідно пунктів 1.9 Інструкції зі статистики чисельності працівників від 28.09.2005 року №286 показники кількості працівників у формах державних статистичних спостережень відображаються у цілих одиницях.
Таким чином, суд вважає, що підприємством не виконано вимоги положення статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» і відповідно до статті 20 цього ж Закону відповідач повинен сплатити адміністративно - господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів.
Судом встановлено, що розмір середньомісячної заробітної плати на підприємстві - відповідача в 2008 році складав: 94000 грн. (фонд оплати праці згідно рядка 04 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік) : 20 чоловік (середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу згідно рядка 01 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік) = 4700,00 грн.
Сума адміністративно-господарських санкцій за одного непрацевлаштованого в 2008 році інваліда, відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» складає: 1 (робоче місце не зайняте інвалідами) х 4700,00 грн. (середньорічна заробітна плата на підприємстві - відповідача) = 4700,00 грн. Отже, сума заборгованості становить 4700,00 грн.
Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені в розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Відповідно до розрахунку за період з 16.04.2009 року по 26.01.2010 року сума пені склала 401,85 грн.
Таким чином, сума, яка підлягає стягненню за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році становить 5101 грн. 85 коп.
Вказане порушення сталося з вини підприємства, могло бути ним усунуте в ході року за який подався звіт, чого зроблено не було, і між діями підприємства та наслідками які настали є прямий причинний зв'язок.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог про стягнення з Підприємства «Горохів-СТО» адміністративно - господарських санкцій та пені в розмірі 5101 грн. 85 коп.
Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з підприємства «Горохів-СТО» в дохід Державного бюджету адміністративно - господарські санкції в сумі 4700 (чотири тисячі сімсот) грн. 00 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році та пеню в розмірі 401 (чотириста одну) грн. 85 коп., а всього 5101 (п»ять тисяч сто одну) грн. 85 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається позивачем протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 26 березня 2010 року, а відповідачем - з дня отримання ним копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Лозовський О.А.