17 березня 2010 рокуСправа № 2а-466/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого -судді Александрової М.А.,
при секретарі судового засідання Польовій М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - заборгованості з єдиного податку,
Нововолинська об'єднана державна державна податкова інспекція звернулася з адміністративним позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку в розмірі 803 грн. 23 коп.
Позовні вимоги обґрунтовує наступними обставинами.
Відповідач протягом 2009 року перебував на спрощеній системі оподаткування та повинен був сплачувати єдиний податок в розмірі 190 грн. 00 коп. щомісяця. В порушення норм Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” від 03 липня 1998 року №727/98 (з наступними змінами і доповненнями) відповідач не сплачував єдиний податок до бюджету, станом на 29 січня 2010 року заборгованість з єдиного податку становить 803 грн. 23 коп. Позивач просив стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету міста Нововолинська заборгованість з єдиного податку в розмірі 803 грн. 23 коп.
Позивач в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач в судове засідання не прибув повторно, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, причини неприбуття до суду не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не заявив. Відповідно до п.3 ч.1 ст. 128 КАС України повторне неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, не перешкоджає розгляду справи. Тому суд вважає можливим вирішення справи за відсутності сторін, на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Судом встановлено, що 17 жовтня 2008 року проведено державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, що стверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В02 №920263 (а.с.5). Відповідач 20 жовтня 2008 року був взятий на облік як платник податків у Нововолинській об'єднаній державній податковій інспекції.
20 листопада 2008 року відповідачем була подана заява про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2009 рік (а.с.9), на підставі якої 28 листопада 2008 року йому видано свідоцтво про сплату єдиного податку на 2009 рік серії Е № 713799 (а.с.8) і протягом 2009 року відповідач перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, був платником єдиного податку. Ставка єдиного податку, яка застосовувалася для відповідача у 2009 році, складала 190 грн. 00 коп. щомісяця.
Ставки єдиного податку для фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності залежно від виду діяльності та місця її здійснення визначені рішенням Нововолинської міської ради Волинської області № 6/4 від 12 вересня 2006 року (а.с.7).
Відповідач не сплатив єдиний податок за період з липня по листопад 2009 року, заборгованість відповідача з єдиного податку станом на 29 січня 2010 року становить 803 грн. 04 коп., в тому числі: 720 грн. 19 коп. недоїмки та 83 грн. 04 коп. пені, що підтверджується витягом з облікової картки відповідача по платежу 16050200 (а.с.10-12).
Відповідно до статті 1 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” від 03 липня 1998 року №727/98 (з наступними змінами і доповненнями) спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень. Згідно із статтею 2 цього ж Указу суб'єкти малого підприємництва -фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва -фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Згідно із статтею 5 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно із пунктом 11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” до функцій об'єднаних державних податкових інспекцій віднесено подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Оскільки відповідач має заборгованість перед місцевим бюджетом міста Нововолинська зі сплати єдиного податку в розмірі 803 грн. 23 коп., письмових заперечень проти позову не подав, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 162, 163 КАС України, на підставі статті 9 Закону України “Про систему оподаткування”, Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва”, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету міста Нововолинська заборгованість з єдиного податку в розмірі 803 грн. 23 коп. (вісімсот три гривні двадцять три копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня отримання копїї постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.А.Александрова