05 березня 2010 рокуСправа № 2а-400/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,
за участю представників позивача Хомич В. В., Ільчук Л.І., представника відповідача Бугайова А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кришталь" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кришталь" звернулося до суду з позовом про скасування рішення Луцької ОДПІ від 24.06.2009 року № 0002382303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1785 грн.
У судовому засіданні представники позивача уточнили позовні вимоги та просили скасувати рішення № 0002382303 від 24 червня 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1360 грн., застосованих за порушення вимог п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (незабезпечення зберігання в КОРО фіскальних звітних чеків). Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не взято до уваги, що фіскальні звітні чеки були роздруковані та зберігались в КОРО, однак випадково були підкріплені до іншої сторінки, не в числовому порядку. Підприємством було подано копії чеків відповідачу із запереченнями на акт перевірки, однак Луцькою ОДПІ даної обставини не враховано. Позивач також вважає, що застосування штрафної санкції за кожен факт не роздрукування чеків є неправомірним.
Представники позивача у засіданні суду підтримали уточнені позовні вимоги, просили позов задовольнити.
Відповідач у своїх запереченнях та представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили повністю, мотивуючи тим, що штрафні санкції застосовано до товариства правомірно.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.
Працівниками ДПА у Волинській області згідно направлень на перевірку 15.06.2009 р. було здійснено перевірку Кафе "Кришталь", розташованого за адресою пр. Молоді, 10в, м. Луцьк, яке належить ТзОВ "Кришталь", з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт від 15.06.2009 р.
Перевіркою встановлено наступні порушення:
- незабезпечення щоденного роздрукування фіскальних звітних чеків в КОРО № 0318005022 від 07.02.2008 р., а саме за 04.03.2008 р., 13.04.2008 р. та 22.06.2008р.;
- незабезпечення збереження фіскальних звітних чеків в КОРО № 0318005022 від 07.02.2008 р., а саме за 14.01.2009 р. та 02.05.2009 р.;
- порушено порядок використання режиму попереднього програмування товарів на РРО, а саме на РРО "Анчоуси" пробито барменом як "Крупа 7".
За результатами перевірки Луцькою ОДПІ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кришталь" рішенням № 0002382303 від 24.06.2009 р. застосовано штрафні санкції на суму 1785 грн., в тому числі: 85 грн. - п'ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості, 680 грн. - по двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за незабезпечення збереження в книзі обліку розрахункових операцій двох фіскальних звітних чеків, 1020 грн. - по двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за невиконання щоденного друку трьох фіскальних звітних чеків.
Згідно п. 9 ст. 3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
При проведенні перевірки працівниками ДПА у Волинській області виявлено незабезпечення щоденного роздрукування фіскальних звітних чеків в КОРО № 0318005022 від 07.02.2008 р. за 04.03.2008 р., 13.04.2008 р. та 22.06.2008 р. Даних порушень позивачем не спростовано.
Відповідно до п.4 ст.17 Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто даною нормою передбачено застосування штрафної санкції за вчинення самого порушення у вигляді нероздрукування та незберігання фіскальних звітних чеків, однак при цьому не встановлено можливість застосування штрафної санкції за кожен факт нероздрукування та незберігання фіскальних звітних чеків.
Застосоване в тексті вказаної норми Закону визначення "фіскальний звітний чек" в однині жодним чином не свідчить про необхідність застосування штрафної санкції за кожен такий нероздрукований та незбережений фіскальний чек, а лише визначає суму штрафу за факт вчинення суб'єктом господарювання в порушення вимог даного Закону, а тому сума санкцій не залежить від кількості таких фіскальних чеків. Відповідно сума штрафу за зафіксоване в акті порушення повинна складати 340 грн., а не 1020 грн.
Щодо застосування штрафних санкцій в розмірі 680 грн. за незабезпечення збереження фіскальних звітних чеків за 14.01.2009 р. та 02.05.2009 р., судом враховано, що фіскальні звітні чеки за вказані дати були роздруковані своєчасно та зберігались на підприємстві, про що свідчать копії чеків, які є в матеріалах справи (оригінали чеків оглянуто в судовому засіданні). З пояснень представників позивача встановлено, що дані чеки були в КОРО, однак випадково були прикріплені до звороту іншої сторінки книги не в числовому порядку. 17.06.2010 року товариством було подано в Луцьку ОДПІ пояснення з приводу фактів, встановлених під час проведення перевірки та долучено копії фіскальних звітних чеків за 14.01.2009 р. та 02.05.2009 р. Тобто, відповідачу станом на дату винесення рішення про застосування штрафних санкцій було відомо, що фіскальні звітні чеки за 14.01.2009 р. та 02.05.2009 р. товариством були роздруковані та збережені, однак даний факт при винесенні рішення Луцькою ОДПІ не враховано.
Враховуючи те, що позивачем спростовано належними доказами висновки податкового органу, констатовані в акті перевірки, щодо незабезпечення збереження фіскальних звітних чеків за 14.01.2009 р. та 02.05.2009 р., а також те, що правомірним є застосування штрафних санкцій в розмірі 340 грн. за саме вчинення порушення у вигляді нероздрукування фіскальних звітних чеків, а не за кожен факт такого нероздрукування, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача в частині застосування до товариства "Кришталь" штрафних санкцій в сумі 1360 грн., а тому останнє в цій частині підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 160 ч.3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суд
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 24.06.2009 р. № 0002382303 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кришталь" штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1360 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - 10 березня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий - суддя О. О. Андрусенко