04 березня 2010 рокуСправа № 2а-478/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мачульського В.В.,
при секретарі судового засідання Кузику Р.В.,
з участю представника прокуратури Ющика В.М.,
представника відповідача Лебедюк І.О.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Ковельського міжрайонного прокурора до Ковельської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення,
Ковельський міжрайонний прокурор звернувся з адміністративним позовом до Ковельської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення № 35 від 15.01.2010 року про видачу ордерів на право зайняття жилої площі в новозбудованому житловому будинку по АДРЕСА_1 м. Ковеля.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, відповідно до ст. 49 Закону України «Про прокуратуру», прокурори та слідчі прокуратури, призначені на роботу в іншу місцевість, протягом шести місяців забезпечуються виконавчими комітетами місцевих Рад благоустроєним жилим приміщенням у позачерговому порядку. Рішеннями виконавчого комітету Ковельської міської ради № 52 від 16 грудня 2004 року, № 50 від 10 квітня 2008 року, № 48 від 08 листопада 2007 року, № 52 від 13 листопада 2008 року поставленні на квартирний облік, відповідно, наступні працівники прокуратури: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, які на момент винесення оскаржуваного рішення житлом не забезпеченні. Постановами Ковельського міськрайонного суду від 03 серпня 2006 року та 21 жовтня 2009 року виконавчий комітет Ковельської міської ради зобов'язано позачергово надати вказаним працівникам прокуратури благоустроєні квартири в м. Ковелі. Однак, не зважаючи на наявність судових рішень, 15.01.2010 року відповідачем прийнято рішення № 35 «Про видачу ордерів на квартири, що придбані Державною іпотечною установою». Вважає дане рішення незаконним, так, як при винесенні оспорюваного рішення відповідачем порушено вимоги ст. 43, 46 Житлового кодексу України, оскільки вище вказані працівники прокуратури не отримали ордери на вселення.
В судовому засіданні представник Ковельської міжрайонної прокуратури позов підтримав з підстав в ній наведених. Уточнивши позовні вимоги в частині того, що незаконним слід визнати рішення виконавчого комітету Ковельської міської ради, а не рішення Ковельської районної ради. Просить суд визнати незаконним та скасувати вище вказане рішення.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнала, та суду пояснила, що виконавчий комітет приймаючи рішення про видачу ордерів діяв відповідно до вимог Законів та Постанов КМ України. Крім того, в попередніх складених списках громадян, яким мались надаватись 16 квартир, були включені всі четверо працівників Ковельської міжрайонної прокуратури на виконання рішень Ковельського міськрайсуду, однак на засіданні Координаційної ради при КМ України Гайдащук В.А. було вирішено замінити представником від Міноборони, та рекомендовано включити до списку одного працівника прокуратури. У список було включено помічника прокурора ОСОБА_5, яка і отримала ордер на квартиру, що придбана державною іпотечною установою. Просить суд відмовити прокурору в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника прокуратури, представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, з наступних підстав.
Згідно ст.17 ч. 1 КАС України компетенція адміністративних судів поширюються на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень, щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.
Судом встановлено, що рішенням № 35 від 15.01.2010 року виконавчого комітету Ковельської міської ради, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2009 року № 1037, розпорядження КМ України від 29 грудня 2009 року № 1660-р, рішення Ковельського міськрайонного суду від 11 листопада 2004 року, видано ордери на право зайняття жилої площі в новозбудованому будинку по АДРЕСА_1, громадянам згідно з додатком, а тому числі помічнику прокурора ОСОБА_5
Крім того, постановами Ковельського міськрайонного суду за адміністративними позовами ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4 відповідно, до виконавчого комітету Ковельської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги задоволено і зобов'язано відповідача позачергово надати позивачам з Державного житлового фонду благоустроєні квартири в м. Ковелі відповідно встановленим законом санітарним та житловим нормам.
Також, вище вказаним судом були винесені ухвали про забезпечення позову за адміністративними позовами ОСОБА_3 та ОСОБА_2, ОСОБА_4 до виконавчого комітету Ковельської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, шляхом накладення заборони проводити дії по видачі ордерів на отримання житла.
16.01.2010 року за № 52 заступником Ковельського міжрайонного прокурора Волинської області на рішення № 35 виконавчого комітету Ковельської міської ради від 15.01.2010 року винесено протест.
Рішенням виконавчого комітету Ковельської міської ради № 36 від 16.01.2010 року протест прокурора відхилено.
Згідно п.1, 2 «Порядку розподілу квартир, що придбані Державною іпотечною установою», затвердженого Постановою КМ України № 1037 від 23.09.2009 року ( надалі-Порядок) цей Порядок визначає механізм розподілу квартир, що придбані Державною іпотечною установою відповідно до переліків житлових будинків та об'єктів незавершеного житлового будівництва, затверджених Кабінетом Міністрів України, між громадянами, які згідно із законодавством були взяті на квартирний облік до 1 січня 2009 року і перебувають на ньому. Виконавчі органи сільської, селищної, міської, районної у місті ради (далі - виконавчі органи) вносять пропозиції щодо розподілу квартир між громадянами.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що Виконавчий орган з метою подання пропозицій щодо громадян, між якими пропонується розподілити квартири, утворює робочу групу за участю представників державних органів, УТОГ і УТОС. Керівник виконавчого органу визначає в установленому порядку склад робочої групи.
З попереднього списку громадян, яким будуть надаватись 16 квартир у м. Ковелі по вул. Мечнікова,10 придбані державною іпотечною установою, вбачається, що четверо працівників прокуратури ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, були включені в даний список.
Відповідно до п.7-п.9 вище вказаного Порядку пропозиції щодо громадян, між якими пропонується розподілити квартири, підписуються головою виконавчого органу (особою, яка його замінює) та надсилаються протягом 10 днів з дня прийняття житлового об'єкта в експлуатацію Мінжитлокомунгоспу. Після надходження пропозицій щодо громадян, між якими пропонується розподілити квартири, Мінжитлокомунгосп за участю Мінрегіонбуду перевіряє їх на відповідність вимогам цього Порядку, повноту інформації про зазначених громадян та подає пропозиції для розгляду на засіданні Координаційної ради. У разі неподання виконавчим органом пропозицій у встановлений строк Мінжитлокомунгосп разом із заінтересованими державними органами, УТОГ і УТОС вживає заходів для одержання відомостей про громадян, що перебувають на квартирному обліку у відповідному населеному пункті, на підставі яких формує пропозиції щодо розподілу квартир між такими громадянами. Зазначені пропозиції подаються Міністерством для розгляду на засіданні Координаційної ради. Координаційна рада за участю уповноважених представників відповідних виконавчих органів розглядає пропозиції щодо громадян, між якими пропонується розподілити квартири, формує та погоджує відповідні списки і подає їх на розгляд Кабінету Міністрів України. Кабінет Міністрів України затверджує поіменні списки громадян, яким надаються квартири. Підставою для вселення громадян у квартиру є ордер, виданий в установленому законодавством порядку виконавчим органом або за рішенням Кабінету Міністрів України Державною іпотечною установою.
З протоколу № 17 засідання Координаційної ради з питань розподілу квартир, що придбані іпотечною установою, при кабінеті Міністрів України від 28.12.2009 року вбачається, що підтримано здійснення розподілу квартир, за умови його доопрацювання Ковельською міською радою за результатами обговорення на засіданні Координаційної ради від 28.12.2009 року, зокрема, замінити ОСОБА_1, представником від Міноборони, вивчення питання щодо заміни ОСОБА_5 представником від Держприкордонслужби.
Відповідно до п.9 Постанови КМ України № 1037 від 23.09.2009 року, Кабінет Міністрів України затверджує поіменні списки громадян, яким надаються квартири.
Згідно поіменного списку громадян, яким надається квартири, що придбані державною іпотечною установою, 16 громадян, в тому числі помічник Ковельського міжрайонного прокурора ОСОБА_5 включені до даного списку.
Розпорядженням КМ України № 1660-р від 29.12.2009 року «Питання надання громадянам квартир, що придбані Державною іпотечною установою, у м. Ковелі» затверджено погоджений Координаційною радою з питань розподілу квартир, що придбані Державною іпотечною установою, при Кабінеті Міністрів України поіменний список громадян, яким надаються придбані у м. Ковелі Волинської області (АДРЕСА_1) квартири. Зобов'язано Державну іпотечну установу передати Міністерству оборони, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Генеральній прокуратурі України та Ковельській міській раді квартири для надання зазначеним у списку громадянам.
Суд не приймає посилання представника прокуратури на те, що відповідачем порушено вимоги Житлового Кодексу України, і виконавчий орган зобов'язаний був надати квартири всім працівникам прокуратури, відповідно до рішень судів, оскільки квартири отримані громадянами в будинку АДРЕСА_1 були придбані державною іпотечною установою, за державні кошти. Також суд враховує те, що вище вказані квартири не належить до комунальної власності.
Відповідно до п. б ст.30 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: делеговані повноваження: видача ордерів на заселення жилої площі в будинках державних та комунальних організацій.
Розпорядженням КМ України № 1660-р від 29.12.2009 року «Питання надання громадянам квартир, що придбані Державною іпотечною установою, у м. Ковелі» Виконавчий комітет Ковельської міської ради зобов'язано забезпечити в установленому законодавством порядку видачу зазначеним у списку громадянам ордерів на жилі приміщення. А також, забезпечити неухильне дотримання встановленого Кабінетом Міністрів України порядку розподілу квартир, що придбані Державною іпотечною установою.
Проаналізувавши вище зазначені нормативні акти, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно проведено видачу ордерів, оскільки п.3 вище вказаного розпорядження КМ України № 1660-р виконавчий комітет Ковельської міської ради зобов'язано було забезпечити в установленому законодавством порядку видачу зазначеним у списку громадянам ордерів на жилі приміщення.
Відповідно до п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, надаючи оцінку діям та рішенням суб'єкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підстави, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок, щодо доказування правомірності вчинених ним дій.
За таких обставин, суд вважає, що рішення Ковельської міської ради № 35 від 15.01.2010 року про видачу ордерів на право зайняття жилої площі в новозбудованому житловому будинку в АДРЕСА_1., прийняте на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Розпорядження КМ України № 1660-р від 29.12.2009 року «Питання надання громадянам квартир, що придбані Державною іпотечною установою у м. Ковелі»та Положенням "Про розподіл квартир, що придбані Державною іпотечною установою".
Керуючись ст.ст. 3,11,17,158,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Постанови КМ України № 1037 від 23.09.2009 року «Про розподіл квартир, що придбані Державною іпотечною установою», Розпорядження КМ України № 1660-р від 29.12.2009 року «Питання надання громадянам квартир, що придбані Державною іпотечною установою у м. Ковелі», суд
В задоволенні адміністративного позову Ковельського міжрайонного прокурора до Ковельської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення виконкому Ковельської міської ради № 35 від 15.01.2010 року про видачу ордерів на право зайняття жилої площі в новозбудованому житловому будинку в АДРЕСА_1, відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, тобто з 09 березня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий
Суддя В.В.Мачульський