25 лютого 2010 рокуСправа № 2а-19672/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
в складі головуючого-судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Кузику Р.В.,
з участю представника позивача Іванова І.А.,
з участю представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного центру зайнятості, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Луцький міський центр зайнятості до приватного підприємства «ВВС», про стягнення штрафних санкцій,
Волинський обласний центр зайнятості, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Луцький міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до приватного підприємства «ВВС» про стягнення штрафних санкцій.
Даний позов мотивовано тим, що 22.10.2009 року начальником інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Волинського обласного центру зайнятості проведена планова перевірка додержання законодавства про зайнятість населення, про що складений відповідний акт перевірки № 27. З акту перевірки вбачається, що згідно п. 4 наказу № 17 від 01.03.2002 року ПП «ВВС» «По особовому складу» 01 березня 2002 року працевлаштовано громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 на посаді керівника служби охорони праці, тимчасово по трудовій угоді, без дозволу на працевлаштування.
03 лютого 2003 року між ПП»ВВС» та громадянином Російської Федерації ОСОБА_1 укладено трудову угоду, якою передбачено, що ПП «ВВС» доручає, а ОСОБА_1 бере на себе зобов'язання виконувати, згідно з посадовою інструкцією, обов'язки керівника служби охорони праці, що також здійснено без дозволу на працевлаштування.
Відповідно до п. наказу № 16 від 05.05.2009 року «По особовому складу» ОСОБА_1 05 травня 2009 року звільнено з роботи у відповідності до ст.. 38 КЗпП за власним бажанням.
Згідно ч. 4 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» та п. 14 «Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні», у разі використання праці іноземців без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Ці кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
З 01 березня 2002 року по 05 травня 2009 року ПП «ВВС» використовувало працю громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 без дозволу на працевлаштування, чим порушено вимоги п. 2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» та п.п. 1-2 Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, а тому рішенням від 26.10.2009 року № 2 на ПП «ВВС» накладено штрафні санкції у розмірі 13000 гривень та зобов'язано їх у місячний термін сплатити. Станом на 22.12.2009 року кошти на адресу центру зайнятості не надходили. Просять позов задовольнити та стягнути з ПП «ВВС» штрафні санкції в розмірі 13000 гривень.
Представник позивача Іванова І.А. в судовому засіданні позов підтримала із підстав у ньому викладених. Просить його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнала та не заперечила факту працевлаштування на підприємстві громадянина Російської Федерації.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог Луцького міського центру зайнятості в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце слухання справи був належним чином повідомлений. Про причини неявки суд не повідомив.
Суд постановив ухвалу про розгляд справи за відсутності третьої сторони, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору луцького міського центру зайнятості.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі вважає, що позов є підставним та підлягає до повного задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.6 ч. 1 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
Згідно ст. 17 ч. 1 КАС України компетенція адміністративних судів поширюються на: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
У відповідності до п.п. «д» п. 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24 червня 1991 року № 47, інспекція здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.
Згідно п. «ф» ч. 4 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24 червня 1991 року № 47, державна служба зайнятості відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності законодавства про зайнятість населення. Вживає заходів до запобігання незаконному використанню робочої сили.
Згідно п.п. «г» п. 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ч. 3 ст. 8 даного Закону порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 ст. 8 Закону визначено, що у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
В судовому засіданні встановлено, що Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення 22 жовтня 2009 року проведено планову перевірку приватного підприємства «ВВС» щодо додержання законодавства про зайнятість населення, за наслідками якої складено акт № 27.
Актом перевірки зафіксовано використання з 01 березня 2002 року по 05 травня 2009 року праці громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 без дозволу на працевлаштування уповноваженого органу, чим порушено вимоги п. 2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення».
З актом перевірки та рішенням про застосування штрафних санкцій директор ПП «ВВС» ознайомлений, хоча від їх підписання відмовився.
Вказане також підтверджується листом Управління Служби безпеки України у Волинській області від 18 вересня 2009 року № 54/6/2449, копіями трудових угод із працівником від 03 лютого 2003 року та від 01 листопада 2004 року, витягом з довідки про доходи, постановою Луцького міськрайонного суду від 09.11.2009 року про визнання винною начальника кадрів підприємства ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 204 КУпАП та накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 гривень.
За наслідками перевірки, на підставі акту, начальником Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення винесено рішення № 2 від 26 жовтня 2009 року, яким на підставі ст. 8 п 2 Закону України «Про зайнятість населення» до ПП «ВВС» застосовано штрафні санкції в розмірі 20 мінімальних зарплат у сумі 13000 гривень (650 грн. (мінімальна заробітна плата станом на 01.10.2009р.) х 20 х 1 = 13000 грн.) за працевлаштування іноземця без відповідного дозволу не це уповноваженого органу.
Вказаний штраф в добровільному порядку на момент розгляду справи не сплачений, рішення про накладення штрафу у встановленому порядку не оскаржено і на даний час є чинним.
Аналізуючи зібрані та досліджені в ході судового розгляду докази суд вважає, що факт працевлаштування іноземця без відповідного дозволу на ПП «ВВС» є доведеним, санкція за вказане порушення застосована позивачем правомірно.
Рішення № 2 від 26.11.2009 року про накладення штрафних санкцій на відповідача винесено уповноваженим на те органом та в розмірах, визначених ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», а тому застосована сума санкції підлягає стягненню із ПП «ВВС» у користь Луцького міського центру зайнятості, оскільки відповідач зареєстрований у відповідному центрі зайнятості.
Інші твердження представника відповідача не спростовують правильності прийнятого позивачем рішення.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України “ Про зайнятість населення ”, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «ВВС» в користь Луцького міського центру зайнятості 13000 (тринадцять тисяч) гривень штрафних санкцій, застосованих згідно рішення № 2 від 26 жовтня 2009 року за порушення п. 2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається представниками позивача та відповідача та протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 02 березня 2010 року, а третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Луцьким міським центром зайнятості протягом 10 днів - з дня отримання ним копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Р.С.Денисюк