Рішення від 23.01.2020 по справі 686/30097/19

Справа № 686/30097/19

Провадження № 2/686/411/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2020 року Хмельницький міськрайоний суд

Хмельницької області в складі :

головуючого судді - Мазурок О.В.;

при секретарі - Колісник Л.В.

за участі представника позивача Ільчишина О.А.

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому, за правилами спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів в сумі 5052 гривні 24 копійки. На обґрунтування своїх вимог представник позивача вказав, що ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» одержувала в управлінні праці та соціального захисту населення державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період 01.10.2018 року по 31.03.2019 року.

Відповідно до пункту 25 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

В липні 2019 року в результаті проведення правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги виявлено невідповідність поданої інформації про доходи (не задекларовано дохід отриманий в період з 14.08.2018 року по 14.09.2018 року в Хмельницькому палаці творчості), що призвело до надміру виплачених коштів. Надання заявницею недостовірної інформації про доходи призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї на суму 5052,24 грн. Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подав недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти.

ОСОБА_2 повідомлено про переплату надміру виплачених коштів та обов'язок повернути отримані кошти до бюджету в термін до 15 вересня 2019 року, однак кошти до бюджету в досудовому порядку не повернуто.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Відповідачка в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що вона працювала за сумісництвом, при подачі заяви забула отримати довідку, а спеціаліст УПСЗ не вимагав у неї довідку з податкової інспекції, вона не мала умислу приховати інформацію про її роботу в Хмельницькому палаці творчості.

Заслухавши прояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав: судом об'єктивно встановлено, що 23.10.2018 року ОСОБА_2 подала до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради заяву про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та малозабезпеченій сім'ї. Відповідно до вказаної заяви нею було подано декларацію про доходи та майновий стан, в якій вона відобразила відомості про доходи (заробітну плату) отримувану нею в НВО №10, та зазначила, що інших доходів не було. При цьому нею не було зазначено відомості про її працевлаштування в Хмельницькому палаці творчості.

Рішенням від 22.11.2018 року призначено ОСОБА_2 допомогу як одинокій матері (з урахуванням доходу).

ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» одержувала в управлінні праці та соціального захисту населення державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період 01.10.2018 року по 31.03.2019 року.

Відповідно до акта про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги №67 від 12 липня 2019 року - на підставі висновків проведеної перевірки виявлено, що особи, прописані на зазначеній житловій площі, надали неповну інформацію про доходи. Внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 5052, 25 грн. протягом періоду з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року.

12 липня 2019 року ОСОБА_2 управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради було направлено повідомлення про припинення соціальної допомоги, в якому також вказано, що ОСОБА_2 зобов'язана повернути переплачену суму 5052,24грн. до 15 вересня 2019 року.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Статтею 11 вказаного Закону визначено, що покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів.

Згідно пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно ст.4 Закону та п.6 Порядку, для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення заяву про призначення державної соціальної допомоги, у якій дає згоду сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідно для обчислення розміру допомоги.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

У відповідності до п.2 ч.1, ч.4 ст.7 Закону, державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування. Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ст.13 Закону контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

На підставі п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до пункту 25 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Частиною 1 статті 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тобто, безпідставно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховання відомостей, які впливають на призначення допомоги.

Таким чином, під час розгляду справи судом було встановлено, що відповідачкою було надано недостовірні відомості щодо її доходів. Вказана невідповідність є наслідком недобросовісних дій відповідачки. При призначенні та обрахунку державної соціальної допомоги останній розрахункової помилки допущено не було. Внаслідок надміру отриманої державної допомоги, державі заподіяно шкоду на суму зайво виплачено державної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 5052 грн. 24 коп., а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ст.141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача сплочений судовий збір у розмірі 1921 грн.

Керуючись Законом України «Про соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 18, 81, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький,

вул. Проскурівського підпілля, 32, код ЄДРПОУ 03198563 надміру виплачені кошти в сумі 5052 гривні 24 копійки та1921 гривню сплоченого судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня виготовлення повного тексту рішення апеляційної скарги.

Повний текст рішення виготовлено 29.01.2020 року.

Суддя: О.В. Мазурок