ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 січня 2020 року м. Київ № 826/15071/18
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз»
до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
про визнання протиправним та скасування наказу,
До Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом звернулось Акціонерне товариство «Укртрансгаз» до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Першого віце-прем'єр Міністра України - Міністра економічного розвитку і торгівлі України С.І. Кубіва від 09.09.2016 № 1503 «Про затвердження нової редакції Статуту Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ».
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на протиправність наказу Першого віце- прем'єр Міністра України - Міністра економічного розвитку і торгівлі України С.І. Кубіва від 09.09.2016 № 1503 «Про затвердження нової редакції Статуту Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ» та зобов'язання Президента ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» подати такий статут на державну реєстрацію.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва суду від 19.09.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/15071/18, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представником відповідача подано відзив на позов, в якому відповідач вказує, що статут Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» повинен був затверджуватись загальними зборами Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», як вищим органом ПАТ «НАК Нафтогаз України». Рішенням загальних зборів Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» є наказ Мінекономрозвитку, як єдиного акціонера держави, а тому вважає позовні вимоги незаконними і необґрунтованими.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Акціонерне товариство «Укртрансгаз» засноване публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» відповідно до Рішення установчих зборів від 25.12.12 на виконання Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 530 «Про реорганізацію Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.06.12 № 360-р «Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». AT «Укртрансгаз» створене внаслідок реорганізації Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» шляхом перетворення в акціонерне товариство та є правонаступником всіх її майнових та немайнових прав та обов'язків.
07.09.2016 наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 1478 було внесено зміни до статуту НАК «Нафтогаз України», зокрема, підпункти 27 і 28 пункту 48, пункт 60 статуту НАК «Нафтогаз України» викладено в новій редакції, яким визначено, що до виключної компетенції загальних зборів належить вирішення питань управління оператором газотранспортної системи, обрання голів та членів наглядової ради та правління оператора газотранспортної системи та припинення їх повноважень, прийняття рішення про відстрочення їх від здійснення повноважень та обрання осіб, які тимчасово здійснюватимуть ці повноваження, та затверджено статут у новій редакції.
09.09.2016, у зв'язку з внесенням змін Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до статуту НАК «Нафтогаз України» (підпункти 27 і 28 пункту 48, пункт 60 Статуту НАК «Нафтогаз України» (в редакції від 07.09.2016), наказом Першого віце- прем'єр Міністра України - Міністра економічного розвитку і торгівлі України С.І. Кубіва від 09.09.2016 № 1503 «Про затвердження нової редакції Статуту Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ» було затверджено статут Товариства в новій редакції та зобов'язано Президента ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» подати такий статут на державну реєстрацію.
На виконання наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.09.2016 № 1503 AT «Укртрансгаз» було проведено державну реєстрацію статуту ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» та проінформовано Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про здійснення такої реєстрації.
Проте, у березні 2017 p. AT «Укртрансгаз» стало відомо з Єдиного державного реєстру судових рішень, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2018 у справі № 826/1156/17 за адміністративним позовом НАК «Нафтогаз України» до приватного нотаріуса Маматової Вікторії Валеріївни про визнання протиправними дії останньої щодо внесення 07.09.2016 запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №10741050054007172 щодо державної реєстрації змін до установчих документів НАК «Нафтогаз України» визнано протиправними дії державного реєстратора - приватного нотаріуса Маматової Вікторії Валеріївни щодо внесення 07.09.2016 запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №10741050054007172 щодо державної реєстрації змін до установчих документів публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», та зобов'язано державного реєстратора - приватного нотаріуса Маматову Вікторію Валеріївну та скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис від 07.09.2016 №10741050054007172 щодо державної реєстрації змін до установчих документів публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».
Позивач вважаючи внесення змін до статуту ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», його затвердження та реєстрацію неуповноваженою на такі дії особою, вважає внесення змін Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до статуту ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» від 13.06.2016 та затвердження статуту ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в редакції від 09.09.2016 неправомірним та здійсним без належних на те повноважень звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про акціонерні товариства»
Установчим документом акціонерного товариства є його статут.
Статут акціонерного товариства повинен містити відомості про:
1) повне та скорочене найменування товариства українською мовою;
2) тип товариства;
3) розмір статутного капіталу;
4) розмір резервного капіталу у разі його формування;
5) номінальну вартість і загальну кількість акцій, кількість кожного типу розміщених товариством акцій, у тому числі кількість кожного класу привілейованих акцій у разі розміщення привілейованих акцій;
6) розмір дивідендів за привілейованими акціями кожного класу в разі їх розміщення товариством;
7) умови та порядок конвертації привілейованих акцій певного класу у прості акції товариства чи у привілейовані акції іншого класу у разі розміщення привілейованих акцій;
8) права акціонерів - власників привілейованих акцій кожного класу у разі розміщення привілейованих акцій;
9) наявність переважного права акціонерів приватного товариства на придбання акцій цього товариства, які пропонуються їх власником до продажу третій особі, та порядок його реалізації або відсутність такого права;
10) порядок повідомлення акціонерів про виплату дивідендів;
11) порядок скликання та проведення загальних зборів;
12) компетенцію загальних зборів;
13) спосіб повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів та про зміни у порядку денному загальних зборів;
14) склад органів товариства та їх компетенцію, порядок утворення, обрання і відкликання їх членів та прийняття ними рішень, а також порядок зміни складу органів товариства та їх компетенції;
15) порядок внесення змін до статуту;
16) порядок припинення товариства.
Статутом акціонерного товариства не може бути передбачено надання засновникам товариства додаткових прав чи повноважень.
Статут акціонерного товариства може містити й інші положення, що не суперечать законодавству.
Відповідно до п, 2 ч. 2 ст. 33 Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема, внесення змін до статуту товариства.
Відповідно до п.п. 6 - 7 Положення про Загальні збори акціонерів ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», затвердженого рішенням Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ» від 20.04.2016 № 34, єдиним акціонером Товариства є НАК «Нафтогаз України».
Враховуючи те, що Товариство є акціонерним товариством з одним акціонером, до нього не застосовуються положення відповідних статей Закону України «Про акціонерні товариства» та пунктів Статуту Товариства щодо порядку скликання та проведення загальних зборів акціонерного товариства.
Повноваження загальних зборів Товариства, передбачені чинним законодавством України та Статутом Товариства, здійснюються Акціонером одноосібно. Рішення Акціонера з питань, що належать до компетенції загальних зборів оформлюються ним письмово (у формі рішення). Таке рішення Акціонера має статус протоколу Загальних зборів Товариства. Відповідно до Статуту Акціонера рішення Загальних зборів господарських товариств, єдиним акціонером (засновником, учасником) яких є Акціонер, оформлюється за підписом голови правління (в.о. голови правління) Акціонера.
З вищезазначеного вбачається, що єдиним уповноваженим суб'єктом який може прийняти рішення про внесення змін до статуту AT «Укртрансгаз» та здійснити затвердження нової редакції такого статуту AT «Укртрансгаз» є виключно загальні збори акціонерів AT «Укртрансгаз», а не загальні збори акціонерів НАК «Нафтогаз України» (на той час Міністерство економічного розвитку і торгівлі України).
Загальні збори акціонерів НАК «Нафтогаз України», відповідно до статуту НАК «Нафтогаз України» в редакції від 07.09.2016 року, уповноважені, зокрема, вирішувати питання управління оператором газотранспортної системи, а у випадку прийняття рішення щодо необхідності внесення змін до статуту оператора газотранспортної системи, повинні надати розпорядження/оформити протокол Загальних зборів акціонерів НАК «Нафтогаз України», яким зобов'язати Голову Правління НАК «Нафтогаз України» внести зміни до статуту AT «Укртрансгаз», здійснити його затвердження та реєстрацію.
Проте, як вбачається зі змісту наказу Першого віце-прем'єр Міністра України - Міністра економічного розвитку і торгівлі України С.І. Кубіва від 09.09.2016 № 1503 «Про затвердження нової редакції Статуту Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ»», Міністерством економічного розвитку і торгівлі України було проігноровано приписи п. 2 ч. 2 ст. 33 Закону України «Про акціонерні товариства», Положення про Загальні збори акціонерів ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», затвердженого рішенням Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ» від 20.04.2016 № 34 та самостійно прийнято рішення про затвердження статуту ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в новій редакції.
Підставою позову AT «Укртрансгаз» зазначало порушення процедури прийняття та державної реєстрації оскаржуваного наказу та порушення його прав, оскільки оскаржуваний наказ був прийнятий всупереч Закону України «Про акціонерні товариства», при цьому вказаний наказ породжував для Товариства в період його дії права та обов'язки.
Основним призначенням статуту Товариства є визначення статусу органів його управління (директора, наглядової ради, зборів учасників) та учасників, а також встановлення загального порядку провадження господарської діяльності.
Статут товариства є єдиним установчим документом юридичної особи, що регламентує: порядок створення та припинення юридичної особи (шляхом ліквідації або реорганізації) та правове становище і межі правоздатності товариства; повноваження та умови обрання органів управління товариства (колегіального чи одноособового виконавчого органу, наглядової ради), а також кворум для прийняття рішень кожним таким органом управління; розмір статутного капіталу товариства, а також порядок його збільшення та зменшення.
В період дії вищезазначеної редакції Статуту від 09.09.2016 ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» Товариством, зокрема вчинялися правочини та укладалися договори.
Крім того, в рішенні Конституційного Суду України від 23.06.1997 року № 2-зп (справа 3/35-313) передбачено, що за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи.
Зі змісту наведеного можна зробити висновок, що правові акти індивідуальної дії своїми приписами мають породжувати (породжують) права і обов'язки конкретних осіб, на яких спрямована їх дія.
Тобто для Товариства та його контрагентів в період дії Статуту від 09.09.2016 виникали зобов'язання, які впливали на обсяг їх прав та обов'язків.
Таким чином, суд дійшов висновку, що підтверджує вищевикладеним, у Мінекономрозвитку були відсутні повноважень на прийняття наказу від 09.09.2016 року №1503 «Про затвердження нової редакції Статуту Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз».
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність та обґрунтованість прийнятого ним наказу.
Натомість, позивачем надано достатньо доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.
Відповідно, беручи до уваги положення частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача всі здійсненні ним судові витрати.
Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Адміністративний позов Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, буд. 9/1, код ЄДРПОУ 30019801) до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 37508596) про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Першого віце-прем'єр Міністра України - Міністра економічного розвитку і торгівлі України С.І. Кубіва від 09.09.2016 № 1503 «Про затвердження нової редакції Статуту Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ».
Стягнути на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, буд. 9/1, код ЄДРПОУ 30019801) понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 37508596).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур