Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
29 січня 2020 р. № 520/13822/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.,
при секретарі судового засідання - Дронь А.В.,
за участю:
за участю:
представника відповідача - Ратушної Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить суд:
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити борг по пенсії за період з 01.01.2008 року по 01.01.2016 рік у сумі 84 305,11 грн., що складається з 38 732,71 грн. (недоплата, виявлена шляхом обрахування різниці коштів, призначених і фактично виплачених), 45 572,40 грн. (невиконання Постанови КМ України №355 та не донарахування 35% до пенсії);
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили та зобов'язати її надати звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України;
- судовий збір в сумі 843,05 перекласти на відповідача по справі Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ч. 1 ст. 139 КАС України).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ з 1998 року, але починаючи з 2008 року Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області при нарахуванні йому пенсії неодноразово порушувалось законодавство України.
Шляхом порівняння розміру пенсії, що зазначений у довідці про його доходи ГУ ПФУ в Харківській області від 22.07.2019 року № 255 (безпосередньо отриманої позивачем пенсії помісячно) та розміру пенсії, що встановлений у довідках № 100/21370 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 виявлений факт недонарахування грошових коштів, що вважає грубим порушенням чинного законодавства.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.12.2019 р. по справі відкрито спрощене позовне провадження.
Відповідачем 08.01.2020 року надано відзив на позов, в якому сторона відповідача проти вимог заявленого позову заперечує. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Головним управлінням МВС України в Харківській області надано довідку № 100/21370 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008 року за посадою: начальник Зачепилівського РВ УМВСУ в Харківській області.
Оскільки розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, з урахуванням вищезазначених підвищень, не можуть перевищувати розміри пенсій за відповідними посадами станом на І квітня 2012 року, Головним управлінням МВС України в Харківській області надавалися довідки для визначення максимального розміру підвищення пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. N 355, а не для проведення перерахунку пенсій на підставі зазначених довідок.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області з урахуванням зазначеної довідки, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294, проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2008 року, розмір пенсії після проведеного перерахунку з 01.01.2008 року становить 2479,24 грн.
Позивач у судове засідання не прибув, повідомлявся належним чином про день. част та місце розгляду справи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти вимог позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов та наданих письмових поясненнях.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії, призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закону №2262-ХІІ) з 06.07.1998 року.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб Головним управлінням МВС України в Харківській області на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надано довідку № 100/21370 про те, що розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2008 року за посадою: начальник Зачепилівського РВ УМВСУ в Харківській області, становить: посадовий оклад - 1200,00 грн.; оклад за спец, званням - 130,00 грн.; відсоткова за вислугу років 35% - 465,50 грн.; надбавка за ОВЗ 48% - 861,84 грн.; надбавка за роботу з таємними документами 15% - 180,00 грн.; надбавка за класну кваліфікацію 12 % - 135,00 грн., премія 40% - 1134,94 грн. Всього 3972,28 грн.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області з урахуванням зазначеної довідки, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294. позивачу з 01.01.2008 року проведено перерахунок пенсії, розмір пенсії після проведеного перерахунку з 01.01.2008 року становив 2303,92 грн.
02.10.2017 року на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшли від Головного управління Національної поліції в Харківській області довідки пре грошове забезпечення на пенсіонера МВС ОСОБА_1 , з урахуванням надбавки за ОРД до посадового окладу в розмірі 15% для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2008 року відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 та станом на 01.04.2012 року з урахуванням надбавки за ОРД до посадового окладу в розмірі 45%.
На підставі вище наданих довідок головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено розрахунок на доплату починаючи з січня 2008 року по жовтень 2017 року.
Судом встановлено, що розмір пенсії згідно проведеного розрахунку на доплату за період з 01.01.2008 року по 30.06.2012 року становить 2479,24 грн., яка розрахована наступним чином: 4274,55 х 58% = 2479,24, де: 4274,25 грн. - розмір грошового забезпечення згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294; 58% - розмір грошового забезпечення за вислугу 33 роки; 2479,24 грн. - розмір пенсії позивача.
Отже, різниця пенсії між фактично виплаченою пенсією та нарахованою пенсією за період з 01.01.2008 року по 30.06.2012 року згідно розрахунку на доплату від 11 жовтня 2017 року становить 9467,28 грн.: 2479,24 - 2303,92 = 175,32 (різниця між фактично виплаченою пенсією та нарахованою згідно розрахунку на доплату); 175,32 х 54 = 9467,28 (54 міс. - період з 01.01.2008-30.06.2012).
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - постанова № 393), пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; в тому числі додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби), розмір яких визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі (пункт 7 постанови № 393).
Положеннями частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
У пункті 6 постанови № 393 визначено, що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Згідно з пунктом 1 Порядку перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових видів та розмірів премій, установлених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 цього Порядку визначалось, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надається щомісяця (надбавка за вчене звання, науковий ступінь, кваліфікацію, за умови служби).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. N 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" обумовлено підвищення основних розмірів пенсій військовослужбовців з 1 липня 2012 року на 11 %, з 1 вересня 2012 року - до 23 %, з 1 січня 2013 року-до 35%.
Зазначеною постановою не передбачено зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та перерахунок пенсій у зв'язку із цим.
Оскільки розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, з урахуванням вищезазначених підвищень, не можуть перевищувати розміри пенсій за відповідними посадами станом на 1 квітня 2012 року, Головним управлінням МВС України в Харківській області надавалися довідки для визначення максимального розміру підвищення пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. N 355, а не для проведення перерахунку пенсій на підставі зазначених довідок.
Тому довідка, надана Головним управлінням МВС України в Харківській області на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, визначають лише розміри грошового забезпечення, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року, виходячи з якого визначається межа, яку не можна перевищувати при підвищенні розмірів раніше призначених пенсій.
Судом встановлено, що згідно довідки 100/21370 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.04.2012 року розраховано лише максимальний розмір підвищення до пенсії, який не може бути перевищений згідно постановою КМУ від 23.04.2012 р. N 355.
Таким чином розмір пенсії з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 становив 2751,96 грн. Згідно наданого стороною відповідача розрахунку розмір пенсії обчислено таким чином: 2479,24x11% = 272,72, де: 2479,24 - основний розмір пенсії; 11% - відсоток підвищення розміру пенсії на виконання постанови КМУ від 23.04.2012 р. N355; 272,72 - підвищення розміру пенсії на виконання постанови КМУ від 23.04.2012 р. N 355; 2479,24 + 272,72 = 2751,96.
Отже, різниця пенсії між фактично виплаченою пенсією та нарахованою пенсією за період ; 01.07.2012 року по 31.08.2012 року згідно розрахунку на доплату від 11 жовтня 2017 року становила 389,22 грн.: 2751,96 - 2557,35 = 194,61 (різниця між фактично виплаченою пенсією та нарахованою згідне розрахунку на доплату); 194,61 х 2 = 389,22 (2 міс - період з 01.07.2012-31.08.2012).
Судовим розглядом встановлено, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 Розмір пенсії з 01.09.2012 року по 31.12.2012 року становив 3049,47 грн.: 2479,24 х 23% = 570,23, де: 2479,24 - основний розмір пенсії; 23% - відсоток підвищення розміру пенсії на виконання постанови КМУ від 23.04.2012 р N355; 570,23 - підвищення розміру пенсії на виконання постанови КМУ від 23.04.2012 р. N 355; 2479,24 +570,23 = 3049,47.
Таким чином, різниця пенсії між фактично виплаченою пенсією та нарахованою пенсією за період 01.09.2012 року по 31.12.2012 року згідно розрахунку на доплату від 11 жовтня 2017 року становила 862,60 грн., 3049,47 - 2833,82 = 215,65 (різниця між фактично виплаченою пенсією та нарахованою згідні розрахунку на доплату); 215,65 х 4 = 862,60 (4 міс - період з 01.09.2012-31.12.2012).
Розмір пенсії з 01.01.2013 року по 31.10.2017 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 становив 3346,97 грн.: 2479,24 х 35% = 867,73, де: 2479,24 - основний розмір пенсії; 35% - відсоток підвищення розміру пенсії на виконання постанови КМУ від 23.04.2012 р. N355; 867,73 - підвищення розміру пенсії на виконання постанови КМУ від 23.04.2012 р. N 355; 2479,24 +867,73 = 3346,97.
Різниця пенсії між фактично виплаченою пенсією та нарахованою пенсією за період з 01.01.2013 року по 31.10.2017 року згідно розрахунку на доплату від 11 жовтня 2017 року становить 17533,40 грн.: 3346,97 - 3044,67 = 302,30 (різниця між фактично виплаченою пенсією та нарахованою згідно розрахунку на доплату); 302,30 х 58 = 17533,40 (58 міс-період з 01.01.2013-31.10.2017).
З наданих стороною відповідача розрахунків судом встановлено, що загальна сума доплати за період з 01.01.2008 року по 31.10.2017 року становить 28252,60 грн.
З 01 січня 2008 року набула чинності постанова № 1294, якою встановлено нові умови грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема, визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Цією ж постановою затверджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, серед яких надбавка «за особливі умови служби» для категорії пенсіонерів, яким є позивач, не передбачена.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі вище наданих довідок головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено розрахунок на доплату починаючи з січня 2008 року по жовтень 2017 року (а.с. 56-58).
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Доплата різниці пенсії з 01.11.2016 року по 01.10.2017 року в сумі 3627,60 грн. нарахована та виплачена позивачу в листопаді 2019 року.
позивачем самостійно та на власний розсуд проведено розрахунки недоплаченої пенсії за період з 01.01.2008 року по 01.01.2016 року. Зокрема за період з 01.01.2013 року по 01.01.2016 (36 місяців) доплата між фактично виплаченою та нарахованою пенсією становить 10882,80 грн. (36 х 302,30 грн.), а не 45572,40 грн. (розраховано позивачем).
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Доплата різниці пенсії з 01.11.2016 року по 01.10.2017 року в сумі 3627,60 грн. нарахована та виплачена позивачу в листопаді 2017 року (а.с. 54).
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З врахуванням вищевикладеного, головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з додержанням норм та вимог чинного законодавства.
Позивачем не доведено конкретних порушень його прав у відносинах, з приводу яких подано позов та судом в ході розгляду справи, таких порушень з боку відповідача не встановлено. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки позовні вимоги задоволенню не підлягають, судом питання встановлення судового контролю не вирішується.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення підписано 03 лютого 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.