Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
03 лютого 2020 р. Справа №200/1228/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1
до відповідача: Міністерства оборони України, адреса: пр-т Повітрофлотський, буд.6, Солом'янський р-н, м. Київ, 03168
про: визнання протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, яка оформлена протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 року № 104, зобов'язання Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу внаслідок встановлення III групи інвалідності (у зв'язку з пораненням, пов'язаним з захистом Батьківщини) в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року та забезпечити виплату.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства оборони України про визнання протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, яка оформлена протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 року № 104, зобов'язання Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу внаслідок встановлення III групи інвалідності (у зв'язку з пораненням, пов'язаним з захистом Батьківщини) в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року та забезпечити виплату.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно абз. 1 с. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1, ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Приписами частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Судом встановлено, що комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, яке оформлене протоколом засідання комісії від 26.10.2018 року № 104.
Суд зазначає, що рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги Міністерством оборони України прийнято 26.10.2018 року, та відповідно до вимог ч. 6 ст. 122 КАС України позивач має право оскаржити його протягом 6 місяців з моменту отримання.
Проте, з матеріалів справи суд не може встановити коли саме позивач дізнався про прийняття Міністерством оборони України рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги та отримав відповідний витяг з протоколу.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що позивачу необхідно надати до суду докази отримання рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги та витягу з протоколу, та у разі порушення шестимісячного строку звернення до суду надати письмові пояснення стосовно підстав пропуску строку звернення до суду та надати докази, які підтверджують обставини викладені у поясненнях.
В зв'язку з вищенаведеним, суд вважає, що позивачем не дотримані вимоги ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, яка оформлена протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 року № 104, зобов'язання Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу внаслідок встановлення III групи інвалідності (у зв'язку з пораненням, пов'язаним з захистом Батьківщини) в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 счня календарного року та забезпечити виплату - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали на усунення недоліків шляхом надання до суду доказів отримання рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги та витягу з протоколу, та у разі порушення шестимісячного строку звернення до суду надати письмові пояснення стосовно підстав пропуску строку звернення до суду та надати докази, які підтверджують обставини викладені у поясненнях. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.В. Олішевська