Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 лютого 2020 р. Справа№200/14070/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Центральна, буд.103, код ЄДРПОУ 42171290) про
визнання протиправним та скасування рішення №53 від 16.08.2019 року, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
зобов'язання повторно розглянути заяву №721 від 08.05.2019 року та призначити пенсію на пільгових умовах на підставі п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до стажу періоди роботи в ПАТ "Донецьккокс" з 30.01.1990 року по 31.12.1998 року,-
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідача з вищевказаним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження; призначено судове засідання на 09 січня 2020 року о 10:00 год.
Ухвалою суду від 09 січня 2019 року відкладено розгляд справи на 03 лютого 2020 о 09:00 год.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 08.05.2019 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням відповідача від 16.08.2019 року начальника управління Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області О.Зрожевської відмовлено призначенні пенсії. До страхового та пільгового стажу не враховано періоди роботи з 30.03.1990 по 02.12.2016 в якості електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування в ПАТ «Донецьккокс».
Позивач вважає оспорюваний акт суб'єкта владних повноважень прийнятим з порушенням та без урахування фактичних обставин справи, тому звернувся з даним позовом до суду.
Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що відповідно до наданого пакету документів та положень п.2 ст.114; п.3 ст.44 Закону №1058; п.3, п.20 Постанови №637; абзацу 3 п.1.7 Порядку №22-1, загальний стаж роботи позивача склав 26 років 04 місяці 02 дні, в тому числі стаж роботи на пільгових умовах відсутній, що не дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. У зв'язку з відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, передбаченого п.2 ст.114 Закону №1058 за списком №2, після спливу тримісячного терміну надання документів відмовлено позивачу в призначенні пенсії та рекомендовано звернутись за призначенням пенсії за наявності необхідного пільгового та страхового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, передбаченого п.2 ст.114 Закону №1058 або за призначенням пенсії за віком при наявності необхідного страхового стажу та певного віку визначених статтею 26 Закону №1058. Тому відповідач вважає, що управління не мало передбачених законом підстав для призначення пенсії на пільгових умовах. У зв'язку з чим, відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України згідно паспорта серія НОМЕР_2 .
08.05.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою 721 про призначення/перерахунок пенсії.
Рішенням Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 16.08.2019 року №53 позивачу відмовлено в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, передбаченого п.2 ст.114 Закону №1058 за списком №2, після спливу тримісячного терміну надання документів та рекомендовано звернутись за призначенням пенсії за наявності необхідного пільгового та страхового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, передбаченого п.2 ст.114 Закону №1058 або за призначенням пенсії за віком при наявності необхідного страхового стажу та певного віку визначених статтею 26 Закону №1058.
Заначено, що згідно трудової книжки заявник працював з 30.01.1990 по 02.12.2016 в якості електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування в ПАТ «Донецьккокс», який згідно штампу знаходиться за адресою: 83086, Донецька область, м.Донецьк, вул.Зарічна, б.1, а згідно витягу з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб встановлено місцезнаходження підприємства ПАТ «Донецьккокс» (код - ЄДПРОУ 00191112) - 87504, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Нікопольський, буд.54. Так як запис про звільнення здійснений підприємством ПАТ «Донецьккокс», який знаходиться на території, на якій органи державної влади не здійснюють свої повноваження та, відповідно будь-який акт (рішення, документ) наданий органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків, зарахувати за даними трудової книжки період роботи з 30.01.1990 по 02.12.2016 до страхового стажу немає підстав.
На підставі вищезазначеного не враховано до пільгового стажу період роботи з 30.01.1990 по 02.12.2016 на посаді електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування в ПАТ «Донецьккокс».
На підставі п.2 ст.114; п.3 ст.44 Закону №1058; п.3, п.20 Постанови №637; абзацу 3 п.1.7 Порядку №22-1, загальний стаж роботи позивача склав 26 років 04 місяці 02 дні, в тому числі стаж роботи на пільгових умовах відсутній, що не дає право на призначення пенсії на пільгових умовах
Відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Роз'яснено право позивача оскарження вказаного рішення у разі незгоди з його прийняттям.
Відповідно до трудової книжки НОМЕР_3 ОСОБА_1 з 30.01.1990 по 02.12.2016 року працював в ПАТ «Донецьккокс».
Як вбачається з інформації, яка міститься в довідці №177 від 22.11.2018 року ОСОБА_1 працював в Публічному акціонерному товаристві «Донецьккокс» з 30.01.1990 (розп.№12 від 29.01.1990) по 21.07.2011 повний робочий день електромонтером по ремонту та обслуговуванню дільниці вуглепідготовки.
З 22.07.2011 (наказ №624-к від 21.07.2011) по 31.08.2012 повний робочий день майстром з ремонту електроустаткування дільниці вуглепідготовки.
З 01.09.2012 (наказ №688-к від 03.09.2012) по 15.08.2013 повний робочий день електромонтером з ремонту та обслуговуванню електроустаткування дільниці вуглепідготовки.
Робота електромонтера з ремонту і обслуговування електроустаткування дільниці вуглепідготовки і вуглепідготовчого цеху коксохімічного виробництва дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2, розділ 4, поз.4а (згідно Постанови Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003).
Відповідно до індивідуальних відомості про застраховану особу форми ОК-5 за кодом 00191112 ПАТ «Донецьккокс» наявні відомості щодо відрахування страхових внесків за робітника ОСОБА_1 за звітні 1999 - 2016 роки.
Місцезнаходження юридичної особи - ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ДОНЕЦЬККОКС"(ПРАТ "ДОНЕЦЬККОКС") код ЄДРПОУ 00191112 знаходиться за адресою: 87504, Донецька обл., місто Маріуполь, ПРОСПЕКТ НІКОПОЛЬСЬКИЙ, будинок 54.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань; виконання інших завдань, визначених законом.
Відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до ч.2 ст.2 ст.114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до п. "б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до п. "а" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
Згідно зі ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
У відповідності до пункту 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637(далі також Постанова № 637), у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (пункт 3 вказаної Постанови).
Пунктом 17 Постанови № 637 передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
Згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обовязків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що пенсійні органи повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об"єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Суд зазначає, що відповідач не в повному обсязі використав свої права надані йому Законом та Порядком при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення позивачу.
Суд дійшов до висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача необхідно, визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №53 від 16.08.2019 року, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача 721 від 08.05.2019 року з зарахуванням до стажу періоду роботи в ПАТ "Донецьккокс" з 30.01.1990 року по 31.12.1998 року на пільгових умовах на підставі п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновків суду.
Щодо позовних вимог позивача про призначення пенсії, суд зазначає, що призначення пенсії є виключними повноваженнями відповідача, а тому суд не може втручатись до компетенції відповідача.
А тому, у задоволенні позовних вимог в цій частині позову потрібно відмовити.
З урахуванням того, що наданий позивачем архівний документ щодо пільгового стажу відповідає записам в трудовій книжці позивача, суд бере до уваги відомості, які зазначені у вказаних документі, враховуючи, що вони не спростовані відповідачем, з огляду на фактичну неможливість позивачу в інший спосіб отримати відомості, зазначені в них.
А тому, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
При цьому, суд вважає, вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини по справі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн. згідно квитанції від 29.11.2019року.
Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 768,40 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Центральна, буд.103, код ЄДРПОУ 42171290) про визнання протиправним та скасування рішення №53 від 16.08.2019 року, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язання повторно розглянути заяву №721 від 08.05.2019 року та призначити пенсію на пільгових умовах на підставі п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до стажу періоди роботи в ПАТ "Донецьккокс" з 30.01.1990 року по 31.12.1998 року - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Центральна, буд.103, код ЄДРПОУ 42171290) №53 від 16.08.2019 року, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Центральна, буд.103, код ЄДРПОУ 42171290) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) №721 від 08.05.2019 року з зарахуванням до стажу періоди роботи в ПАТ "Донецьккокс" з 30.01.1990 року по 31.12.1998 року на пільгових умовах на підставі п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позову - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Центральна, буд.103, код ЄДРПОУ 42171290) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Аканов