номер провадження справи 15/227/19
27.01.2020 Справа № 908/3247/19
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, при секретарі судового засідання Осоцький А.С. розглянувши матеріали
за позовом Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж, 69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", 69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В
про стягнення коштів
За участю представників сторін та учасників процесу:
від позивача: Черненко А.В., довіреність № 43 від 01.01.2020;
від відповідача: Шибеко І.С., довіреність № б/н від 01.11.2019.
суть спору
22.11.2019 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", м. Запоріжжя про стягнення коштів за договором про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за № 14418 в розмірі 14 761,02 грн (Акт про порушення ПРРЕЕ від 22.01.2019 № 00001319).
Крім того, позивачем заявлено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.11.2019, справу № 908/3247/19 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Ухвалою суду від 27.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3247/19, присвоєно справі номер провадження 15/227/19. Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 17.12.2019.
Ухвалою суду від 17.12.2019 оголошено у судовому засіданні перерву до 10.01.2020.
Ухвалою суду від 10.01.2020 в судовому засіданні оголошено перерву до 27.01.2020.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що при здійсненні технічної перевірки електроустановки відповідача 22.01.2019 позивач виявив порушення відповідачем вимог п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: підключення до електричної мережі, що не є власністю електропостачальника, струмоприймача поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку. Підключення виконано відкрито по мережі 0,22 кВольт алюмінієвим дротом перетином 2,5 мм2 з поверхового розподільного щіта на 1 поверсі 6-го підїзду. Порушення зафіксовано актом про порушення ПРРЕЕ від 22.01.2019 № 00001319. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ енергопостачальник прийняв рішення про застосування до споживача оперативно-господарської санкції шляхом здійснення розрахунку недоврахованої електричної енергії по цьому акту у розмірі 8259 кВт.год. на загальну суму 14 761,02 грн, яку позивач просить стягнути в примусовому порядку. Позов заявлено на підставі ст. ст. 193, 216 Господарського кодексу України, ст. ст. 15, 16, 526, 610 Цивільного кодексу України, Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, п. 2.9 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, яка затверджена постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позові № 328/33 від 20.10.2019 та відповіді на відзив № 40/33 від 23.01.2020.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав зазначених у відзиві № 20/005 від 02.01.2020. Обґрунтовуючи відзив зазначив, що відповідач є лише управителем, а не балансоутримувачем будинку, та виступає від імені співвласників житлового будинку. У зв'язку з цим відповідач вважає, що відповідальність за стан електроустановок будинку несуть співвласники цього будинку, які є споживачами електричної енергії, що поставляється до будинку. Крім того, відповідач зауважив, що позивачем не надано всіх додатків до договору про постачання електричної енергії №14418, зокрема додатків №8 та №9 "Акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін", які зазначені в п. 9.1 договору. Також позивач не надав доказів приєднання відповідача до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Крім того, на думку відповідача, акт про порушення № 00001319 від 22.01.2019 не може вважатися дійсним в силу норми п. 8.2.5 ПРРЕЕ та засвідчувати обставини, які зафіксовані в ньому. Так, відповідач зауважує, що акт про порушення підписаний ПАТ "Запоріжжяобленерго" як представником постачальника, яким позивач не є. На думку відповідача, позивач мав підписати акт як представник оператора системи розподілу. Зазначає, з 01.01.2019 у позивача анульована ліцензія на постачання електричної енергії, а відносини позивача з відповідачем регулюються договором про розподіл електричної енергії, в якому позивач визначений оператором системи, а не постачальником електричної енергії. В акті про порушення відсутній запис про відмову представника споживача підписати акт. Крім того, акт не підписано двома незаінтересованими особами. У зв'язку з цим, на думку відповідача, вказаний акт про порушення не є дійсним та не може бути доказом у справі. Просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Розгляд справи відповідно до вимог ст. 222 ГПК України здійснювався за допомогою звукозаписувального технічного засобу, а саме програмно - апаратного комплексу "Оберіг".
В судому засіданні 27.01.2020 судом, в порядку ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення, судом оголошено, що повний текст рішення буде складено протягом 5 днів.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін в судових засіданнях, суд установив.
01.11.2017 Публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (позивач, Постачальник електричної енергії) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» (відповідач, споживач) укладено договір про постачання електричної енергії за № 14418.
Відповідно до розділу 1 постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача згідно додатка № 5 з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу", а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 "Точки продажу електричної енергії споживачу".
Згідно з п. 2.1 договору під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Відповідно до п. 6.2. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач зобов'язаний:
1) Виконувати умови цього Договору, в тому числі, своєчасно проводити
розрахунки відповідно до умов Договору.
2) Забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх
внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.
3) Невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла
вимірювання.
Згідно з п. 8.7 договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.
Згідно з п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема не допускати без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.
У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
22.01.2019 при здійснені технічної перевірки об'єктів електропостачання ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою: м. Запоріжжя, вул. Героїв 93-ї бригади (вул. Гудименко), буд. 15, порушив вимоги п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: «Підключив до електричної мережі, що не є власністю електропостачальника, струмоприймач поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку. Підключення виконано відкрито по мережі 0,22 кВ алюмінієвим дротом перетином 2,5 мм. з поверхового розподільчого щіта на 1 поверсі 6-го під'їзду. Порушення виявлено під час технічної перевірки».
У зв'язку з виявленим порушенням та відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ було складено акт про порушення ПРРЕЕ від 22.01.2019 за № 00001319, другий примірник якого, у той же день, було вручено представнику споживача, про що свідчить його особистий підпис в акті про порушення.
Згідно з п. 4.6. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі - Методика), затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 за № 562 із змінами та доповненнями Постановами НКРЕ від 08.02.2007 № 154, від 18.12.2008 № 1384, від 14.10.2010 №1338, в акті про порушення зазначаються всі необхідні для розрахунку згідно з вимогами цієї Методики параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; фазування приладу обліку на дату оформлення акта про порушення.
Відповідно до п. 2.9 Методики, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5-7 пункту 2.1 цієї глави, Методика застосовується за умови виявлення місця (точки) підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі.
В підтвердження даного порушення та на виконання вимог передбачених Методикою, представниками Енергопостачальника було визначено точку самовільного підключення, як т.5 та вилучено в т.5 зразок кабелю AL 2,5мм , яким здійснено самовільне підключення, пакет з яким опломбовано пломбою № 18938252 (п. 3 акту про порушення ПРРЕЕ від 22.01.2019 за № 00001319).
Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ відповідача 14.02.2019 було запрошено на засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ для визначення обсягу недорахованої електричної енергії.
14.02.2019 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ Енергопостачальником було прийнято рішення про застосування до споживача оперативно-господарської санкції за порушення ним ПРРЕЕ, а саме затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту № 00001319 від 22.01.2019 у розмірі 8259 кВт.год. на загальну суму у розмірі 14 761,02 грн, що оформлено протоколом від 14.02.2019.
Відповідач на засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ на призначену дату та час не заявився, другий екземпляр протоколу від 14.02.2019, розрахунок нарахувань та рахунок на оплату було йому відправлено поштою 27.02.2019.
Згідно з п. 8.2.7 ПРРЕЕ, споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.
Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості не облікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості не облікованої електричної енергії.
Споживачем сума вартості недоврахованої електричної енергії в добровільному порядку не оплачена, що стало підставою звернення позивача до суду з вимогою про стягнення з відповідача суми вартості недоврахованої електричної енергії в примусовому порядку.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Рішення комісії, викладене в протоколі від 14.02.2019, в судовому порядку відповідачем не було оскаржено і, відповідно, є підставою для нарахування відповідачу суми недоврахованої електричної енергії.
Розрахунок недоврахованої електроенергії по Акту про порушення ПРРЕЕ від 22.01.2019 за № 00001319 виконано згідно п.п. 7 п. 2.1 Методики, яким передбачено нарахування у разі виявлення такого порушення, як підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.
Положенням пункту 2.9 Методики встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 Методики, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт.год), розраховується за формулою (2.7) Методики: W доб.с.п. = P с.п. х t вик.с.п.
Кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок, визначається за формулою Д пер. = Д пор. + Д усун.
де: Д пор. - кількість робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Д усун. - кількість робочих днів споживача від дня виявлення порушення до дня його усунення або від дня виявлення порушення до дня припинення електропостачання через невиконання споживачем припису чи вимоги щодо усунення порушення.
Період нарахування по акту про порушення ПКЕЕ становить 183 дні (з 23.07.2018 по 22.01.2019).
Таким чином, кількість недоврахованої електроенергії складає 8259 кВт.г. на загальну суму 14 761,02 грн.
Положеннями ст. 235 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Стаття 237 Господарського кодексу України встановлює, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням. Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 14 761,02 грн є документально підтвердженими, нормативно обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно твердження відповідача, що споживачами за договором є співвласники багатоквартирних будинків, а не ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» суд зазначає наступне.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а також визначення основних засад організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюється чинним законодавством України, зокрема Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №13 від 02.02.2009.
Згідно з п. 1 ст. 9 Закону України № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» - управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (далі - ББ). Управління ББ управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління ББ (ч. 1 ст. 11 Закону).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» «управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.
Статтею 1 Закону України № 417-УШ визначено: «співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку» та «спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-о городжу вальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія».
Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затвердженні наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 02.02.2009 № 13, визначено наступне:
- пункт 1.2 Правил: об'єкт управління (далі - об'єкт) - окремий житловий будинок, споруда або група будинків і споруд, які становлять цілісний житловий комплекс, разом з прилеглими до них прибудинковими територіями, що надається в управління. При цьому: а) житловий комплекс - єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком або його частиною разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс; б) спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче- огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на при будинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (п. п. 6 п. 1 ст. 1 Закону № 417-УІІІ); послуга з управління будинком - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби власників, співвласників в ефективному управлінні належним їм майном, підтриманні об'єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах; управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (управитель);
- пунктом 1.3. Правил визначено, що управління будинком передбачає виконання таких функцій: 1) планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об'єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил; 2) організацію належної експлуатації та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил; 3) організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з вимогами пунктів 3.9-3.11 цих Правил;
- пунктом 1.4. Правил визначено, що особою, що здійснює управління будинком, є: 1) у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об'єкта або за їх дорученням із балансоутримувачем (далі - замовник) - управитель; 2) управитель відповідає за стале функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта, наданого в його управління, відповідно до його цільового призначення, а також за організацію забезпечення потреби мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;
- пунктом 1.5. Правил визначено, що для здійснення функції з управління будинком власники, співвласники можуть самостійно укласти з управителем договір (далі - договір про управління), що оформляється відповідно до законодавства, або уповноважити будь- яку іншу особу на здійснення від їх імені таких дій;
- пунктом 1.7. Правил визначено, що для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта та організації забезпечення потреб мешканців об'єкта житлово-комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори: із мешканцями об'єкта - про надання житлово-комунальних послуг; із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг; із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).
Так, умовами договорів про надання послуг з утримання ББ, укладених між управителями та співвласниками ББ на виконання рішення № 520 від 01.09.2017, визначено наступне:
п. 3 - в управління передається майно об'єкта, що належить власникам (співвласникам) окремих приміщень на праві спільної власності;
п. 10: п.п. 2 - управитель зобов'язується забезпечувати належну експлуатацію та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення і здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир та приміщень такого об'єкта; п.п. 4 - здійснювати управління майном особисто;
п. 11 - управитель мас право від свого імені вчиняти щодо об'єкта правочини, необхідні для дотримання правил управління будинком.
Водночас взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі -ПРРЕЕ) від 14.03.2018 № 312, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з п. 1.1.1 ПРРЕЕ, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
ПРРЕЕ є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Так, ПРРЕЕ визначені наступні поняття:
Пунктом 1.1.2: «Споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання»;
Пунктом 1.2.1: «На роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку»;
Пунктом 2.1.1: «Результатом розподілу (передачі) електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним суб'єктом роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам, та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку.
Відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що укладаються зі споживачем та електропостачальником відповідно до цих Правил, оператор системи передачі згідно з Кодексом системи передачі та оператори систем розподілу згідно з Кодексом систем розподілу здійснюють, відповідно, передачу та розподіл електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу до електроустановки споживача на території діяльності відповідного оператора системи».
Пунктом 2.1.2: «Оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем».
Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя»:
1. Призначено управителями ББ: ТОВ «КК «Мрія», КП «Запоріжресервіс», ТОВ «КК «Місто для людей Запоріжжя»;
2. Уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М. укласти договір з надання послуг з управління ББ м. Запоріжжя від імені власників ББ з переможцями конкурсу;
3. Зобов'язано КП «Наше місто» до 31.10.2017 вчинити всі необхідні дії щодо передачі ББ в управління управителям, призначеним цим рішенням, в порядку передбаченому Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 № 13.
Таким чином, на виконання вищезазначеного рішення Запорізької міської ради та для забезпечення електропостачання багатоквартирних житлових будинків, що передані в управління ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», яке у розумінні Правил є «споживачем електричної енергії», було укладено договір про постачання електричної енергії з ПАТ «Запоріжжяобленерго», за умовами якого Споживач зобов'язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань.
Стосовно твердження відповідача про недійсність Акту про порушення ПРРЕЕ №00001319 від 22.01.2019 року, у зв'язку із відсутністю у ньому записів про відмову представника відповідача від його підписання, отримання та відсутністю у ньому підписів незаінтересованих осіб (свідків).
Умови договору щодо дійсності акту про порушення за наявності підпису трьох повноважних представників однієї із сторін договору та Методики, не узгоджуються з п. 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії в частині дійсності акту про порушення.
Як вбачається з Акту про порушення ПРРЕЕ №000001319 від 22.01.2019 року, він складений за участі та у присутності трьох представників ПАТ «Запоріжжяобленерго», а саме: інженера ЗТА Нестеренко О.О., майстра СТОПО Галямова Ф .Ф., інженера ЗТА Радіонової В.А. , а також у присутності представника ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» -відповідального за електрогосподарство Деменко Є.М. та підписаний всіми зазначеними особами. Крім того, з Акту про порушення вбачається, що його другий примірник був отриманий представником відповідача у той же день, про що свідчить його особистий підпис.
Відтак, дійсним, не скасованим та не оскарженим Відповідачем актом про порушення ПРРЕЕ, який є доказом у справі,, встановлено факт незаконного позаоблікового підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу шостого під'їзду першого поверху житлового будинку №15 по вулиці Героїв 93-ої бригади у місті Запоріжжі, управителем (відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №13 від 02.02.2009) якого є Відповідач.
Сам факт правопорушення, з огляду на предмет спору в даній справі - стягнення вартості недоврахованої електроенергії згідно з оперативно-господарською санкцією, а відтак, визначальною обставиною є саме доведеність факту порушення ПРРЕЕ споживачем і даний факт доводиться зокрема, але не виключно, актом про порушення.
Крім того, рішення комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 14.02.2019, представником відповідача у судовому порядку не оскаржувалось.
Таким чином, акт про порушення від 22.01.2019 № 00001319 та протокол засідання комісії по розгляду акту від 14.02.2019 є чинними, факти встановлені у ньому неспростовані, а отже наявність вчиненого відповідачем порушення ПРРЕЕ не заперечене.
Стосовно твердження відповідача про те, що в Акті про порушення, ПАТ «Запоріжжяобленерго» зазначено, як «постачальник електричної енергії», замість «представника оператора системи».
Складений 22.01.2019 Акт про порушення, свідчить про виконання представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» певних дій, обумовлених вимогами нормативно-технічних документів у сфері електроенергетики України, в процесі здійснення господарської діяльності з послідуючим складанням необхідних документів, Актів про порушення.
Таким чином, зазначення у бланках застарілого зразка формулювань ПАТ «Запоріжжяобленерго», як «постачальник електричної енергії» не спростовує проведення перевірки об'єкту саме представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго», та не спростовує дійсності складених документів на підтвердження порушення Відповідачем вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, в процесі споживання електричної енергії та отримання послуг з розподілу.
Щодо тверджень представника відповідача про відсутність у позивачів права на стягнення з них оперативно-господарської санкції за Договором про постачання електричної енергії № 14418, оскільки вказаний Договір припинив, в цій частині, свою дію.
Відповідно до положень п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії», під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 01.01.2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання.
У разі відокремлення, оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків, зокрема, пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії.
Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Таким чином, відповідач з 01.01.2019 приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, про що свідчить заява-приєднання долучена до матеріалів справи. Також, про факт приєднання відповідача до договору свідчить надання відповідачем відомостей про обсяги споживання електричної енергії та оплата виставлених рахунків за спожиту електричну енергію.
За приписами ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Позивачем доведено порушення його прав та обов'язків з боку відповідача, в той же час відповідачем не спростовано належними та допустимими доказами такого порушення.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, позовні вимоги судом задовольняються в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 86, 202, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", 69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В, ідентифікаційний код юридичної особи 41279924) на користь Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035 м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25; ідентифікаційний код юридичної особи 00130926, на рахунок № НОМЕР_1 ) борг за недораховану електроенергію в розмірі 14 761,02 грн (чотирнадцять тисяч сімсот шістдесят одна гривня 02 коп.), суму судового збору у розмірі 1921,00 грн (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня 00 коп.). Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 03 лютого 2020 року.
Суддя І. С. Горохов