Справа № 909/1302/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
30.01.2020 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М., секретар судового засідання Кричовський Р.М., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні справу
за позовом: Акціонерного товариства "Укртрансгаз", Кловський узвіз, 9/1, м. Київ, 01021
до відповідача: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Тисменицягаз" вул. Вісконта, буд.3, м. Тисмениця, Івано-Франківська область,77400
про стягнення заборгованості в сумі 13443386,14 грн,
за участю:
від позивача: Гасай Мар'яна Борисівна;
від відповідача: Грица Юрій Юрійович.
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Тисменицягаз" про стягнення заборгованості в сумі 13443386,14 грн.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 06.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 16.12.2019.
16.12.2019, суд постановив ухвалу, без виходу до нарадчої кімнати, про відкладення підготовчого засідання на 16.01.2020.
16.01.2020, через канцелярію суду, позивач подав клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, буд. 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133).
16.01.2020, суд постановив ухвалу, без виходу до нарадчої кімнати, про оголошення перерви в підготовчому судовому засіданні до 30.01.2020.
Представник позивача, в судовому засіданні, клопотання про залучення третьої особи до участі у справі підтримав та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача щодо залучення третьої особи заперечив, що зазначив письмово у запереченні на заяву про залучення третьої особи (вх.№ 1566/20 від 30.01.20).
Суд, розглянувши подане позивачем клопотання про залучення третьої особи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення останнього, виходячи з наступного.
В обґрунтування поданого клопотання представник АТ "Укртрансгаз" зазначає, що Позивач у спірних правовідносинах є оператором газотранспортної системи - суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу").
Водночас Відповідач у спірних правовідносинах є оператором газорозподільної системи - суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України "Про ринок природного газу" типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором, яким є НКРЕКП, згідно зі ст.1 зазначеного закону.
У відповідності до статті 3 Закону України "Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі Закон України "Про НКРЕКП") регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; державного контролю та застосування заходів впливу; використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є:
1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;
2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів;
3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав;
4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами;
5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури;
6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг;
7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища;
8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;
9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг;
10) інші завдання, передбачені законом.
Позивач в клопотанні зазначає, що наведені норми Закону свідчать, що саме НКРЕКП, як Регулятор ринку природного газу, покликаний забезпечувати ефективну реалізацію державної політики на ринку природного газу, у відповідності до встановлених законом завдань та принципів.
На думку позивача, рішення у вказаній справі може вплинути на права та інтереси Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, оскільки відповідач ставить під сумнів реалізацію положень Кодексу газотранспортної системи відповідно до яких замовники послуг транспортування, у яких виник негативний добовий небаланс, зобов'язані оплатити його за ціною закупівлі природного газу Оператором газотранспортної системи у попередньому місці (маржинальна ціна придбання).
Відповідно до статті 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
У заявах про залучення третьої особи зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені ст.42 цього Кодексу.
З метою повного та всебічного розгляду справи, з урахуванням можливого впливу судового рішення на права та обов'язки Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, суд дійшов висновку про задоволення клопотання Акціонерного товариства "Укртрансгаз" про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Керуючись статтями 50, 179, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, буд. 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133).
2. Зобов'язати позивача надіслати третій особі копію позовної заяви з додатками, копію відповіді на відзив; докази надсилання надати суду.
3. Зобов'язати відповідача надіслати третій особі копію відзиву на позов, копію заперечення; докази надсилання надати суду.
4. Третій особі надати суду до 20.02.2020 року, відповідно до ст. 179 ГПК України письмові пояснення з викладенням своїх аргументів і міркувань, надати суду докази надсилання учасникам справи.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
6. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
7. Ухвалу направити сторонам та третій особі Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, буд. 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133).
8. Учасники справи можуть отримувати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою://court.gov.ua/fair/sud5010/ та на веб-сторінці Єдиного державного реєстру судових рішень за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Л.М. Неверовська