73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"23" березня 2010 р. Справа № 2-а-339/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Бездрабка О.І.,
при секретарі: Кусик Г.С.,
за участю:
представників позивача - Шевченко К.В., Князєвої Я.Є.,
відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні до приватного підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій,
встановив:
Державна податкова інспекція в м.Херсоні (далі - позивач) звернулася із адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_3 (далі - відповідач), в якому просить стягнути суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 802,75 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що працівниками податкової служби проводилася перевірка з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового обігу кіоску № 696 за адресою: м. Херсон, вул. І.Куліка, 149/29, який належить відповідачу. За результатами перевірки складено акт від 11.02.2009 р. № 132/21/03/23/2499601857, в якому зафіксовані порушення п.п.1, 5, 9, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". За виявлені порушення податковою інспекцією прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 13.02.2009 р. № НОМЕР_2 на суму 802,75 грн.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та з урахуванням уточнених позовних вимог просив його задовольнити, вказавши на те, що ПП ОСОБА_3 є власником кіоску № 696 і повинен дотримуватися вимог чинного законодавства. При перевірці кіоску виявлено проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 22,10 грн., використання розрахункової книжки без внесення записів про використані розрахункові квитанції до розділу ІІІ КОРО "Облік розрахункових квитанцій", не зберігання денних звітів РРО в книзі обліку розрахункових операцій, невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, яка зазначена у денному звіті РРО. За вказані порушення до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 802,75 грн., які на даний час не сплачено, а тому просить їх стягнути з відповідача.
Відповідач позов визнав частково, не погодився із порушеннями п.п.5, 9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки всі розрахункові операції належним чином відображені у розрахунковій книжці та КОРО. Що стосується не забезпечення зберігання денних звітів РРО, то Z-звіт № 1783 було роздруковано під час ремонту РРО з нульовими показниками. На даний час він відсутній.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що 11.02.2009 р. працівниками державної податкової служби проведено перевірку з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового обігу в кіоску № 696 за адресою: м. Херсон, вул. І.Куліка, 149/29, що належить ПП ОСОБА_3
За результатам перевірки складено акт № 132/21/03/23/2499601857 від 11.02.2009 р., в якому зафіксовано порушення:
- п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 22,10 грн., за що на підставі п.1 ст.17 вказаного Закону застосовано фінансову санкцію у сумі 110,50 грн. (22,10 грн. х 5 = 110,50 грн.);
- п.5 ст.3 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - використання розрахункової книжки без використання книги обліку розрахункових операцій (використання розрахункової книжки без внесення записів про використані розрахункові квитанції до розділу ІІІ КОРО "Облік розрахункових квитанцій"), тобто використання РК з порушенням її ведення, відповідно до п.3 ст.17 вказаного Закону сума фінансової санкції становить 340 грн. (17,00 грн. х 20 = 340,00 грн.);
- п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - не зберігання денних звітів РРО в книзі обліку розрахункових операцій, відповідно до п.4 ст.17 вказаного Закону сума фінансової санкції становить 340,00 грн. (20 х 17 грн. = 340 грн.);
- п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - не відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, яка зазначена у денному звіті РРО, відповідно до ст. 22 вказаного Закону та податкового роз"яснення, затвердженого наказом ДПА України від 14.01.2002 року № 20, сума фінансової санкції становить 12,25 грн. (170,85-146,30-22,10) х 5 = 12,25 грн.)
Суд вважає рішення позивача щодо застосування до приватного підприємця ОСОБА_3 штрафних (фінансових) санкцій обґрунтованим виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Недотримання саме цих вимог Закону було виявлено під час перевірки кіоску, що належить відповідачу, так як розрахункові операції з придбання сигарет "Мальборо" та пива "Янтарь" на загальну суму 22,10 грн. не проведені через реєстратор розрахункових операцій, розрахунковий документ не видано. За вказане порушення передбачена штрафна санкція у п"ятикратному розмірі вартості проданих товарів (п.1 ст.17 даного Закону), а тому позивачем обгрунтовано застосовано до ПП ОСОБА_3 фінансову санкцію у розмірі 110,50 грн. (22,10 грн. х 5 = 110,50 грн.).
Згідно п.5 ст.3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення.
В ході перевірки встановлено, що розрахункові квитанції з АААЩ 271002 по АААЩ 271018 не записані у ІІІ розділі КОРО ""Облік розрахункових квитанцій". Даний факт підтверджується оглянутою в судовому засідванні КОРО № НОМЕР_3 р 12 від 30.07.2007 р. та поясненнями свідка ОСОБА_4, який пояснив, що розрахункова книжка на момент перевірки була відсутня, але в книзі обліку розрахункових операцій мав місце запис про її використання. 12.02.2009 р. приватний підприємець було надано розрахункову книжку, за якою встановлено порушення порядку використання КОРО з використанням РК, про що додатково внесено запис у акт перевірки.
За вказане порушення передбачена штрафна санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.3 ст.17 даного Закону та податкового роз"яснення, затвердженого наказом ДПА України від 14.01.2002 р. № 20), а тому позивачем обгрунтовано застосовано до ПП ОСОБА_3 фінансову санкцію у розмірі 340,00 грн. (17,00 грн. х 20 = 340,00 грн).
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, що передбачено п. 9 ст. 3 вищезазначеного Закону.
Як вбачається з акту перевірки № 132/21/03/23/2499601857 від 11.02.2009 р. Z-звіт № 1783 відсутній у КОРО. Даний факт не заперечується і відповідачем. Суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що оскільки звіт з нульовими показниками, то не повинна застосовуватися фінансова санкція, так як законодавством не передбачено жодних виключень щодо обов"язковості їх зберігання в КОРО.
За дане порушення п.4 ст.17 встановлює штрафну санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340,00 грн. ( 17,00 грн. х 20 = 340,00 грн).
Відповідно до п.13 ст.3 Закону України № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Виходячи з даних Х-звіту та даних про суму готівки, невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 2,45 грн.
За вказане порушення передбачена штрафна санкція у п"ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (ст.22 даного Закону), тому до відповідача правомірно застосовано фінансову санкцію у сумі 12,25 грн. (170,85-146,30-22,10) х 5 = 12,25 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обгрунтованість застосування Державною податковою інспекцією у м.Херсоні до приватного підприємця ОСОБА_3 штрафних санкцій на загальну суму 802,75 грн.
При таких обставинах суд вважає позовні вимоги щодо стягнення з приватного підприємця ОСОБА_3 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 802,75 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки на даний час штрафні (фінансові) санкції відповідачем не сплачені.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету (код платежу 21080900, р/р 31118104700002, одержувач Держказначейство у м.Херсоні, код ЗКПО 24104230 в установі банку УДК у Херсонській області, м.Херсон, МФО 852010) 802 (вісімсот дві) грн. 75 коп. фінансових санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 березня 2010 р.
Суддя Бездрабко О.І.