Рішення від 31.01.2020 по справі 460/3402/19

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2020 року м. Рівне №460/3402/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області про визнання протиправними та скасування розрахунків, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправними та скасувати відповідні розрахунки про розмір поновленої пенсії позивачу викладені в відмові відповідача від 18.07.2019, зобов'язати відповідача отримати від уповноваженого органу чинну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача; та на підставі отриманої довідки провести перерахунок пенсії за вислугу років позивача, у відповідності до діючих розмірів грошового забезпечення з дати поновлення виплати пенсії - з 29.01.2018, відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з проведенням індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та компенсацією втрати частини доходів відповідно Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії за попередній період з 29.01.2018 в повному обсязі за весь період на визначений ним банківський рахунок.

Позивач в обґрунтування позову зазначає, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №857/106/19 від 22.04.2019 йому відновлено виплату пенсії з 29.01.2018. Однак, позивач отримав листа від відповідача, що розмір його відновленої пенсії склав 221 грн. 02 коп. Позивач вважає, що його пенсія повинна була бути перерахована на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Крім того, позивач просить суд зобов'язати здійснити такий перерахунок з проведенням індексації та нарахуванням компенсації втрати частини доходів. На підставі вищенаведеного, просив суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Відповідач подав відзив до суду, в якому вказав, що підстав для здійснення перерахунку немає, оскільки довідка про розмір грошового забезпечення до відповідача не надходила. Щодо нарахування індексації та компенсації, то відповідач також вважає таку вимогу безпідставною, оскільки індексація пенсії здійснюється шляхом їх підвищення, а компенсація нараховується на розмір пенсії, яка несвоєчасно виплачена. Однак, в даному випадку орган Пенсійного фонду зазначив, що виплата нарахованої відповідно до рішення суду пенсії здійснюється на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду”. Таким чином, відповідач стверджує, що у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Ухвалою суду від 25.11.2019 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України.

Позивачу з 25.04.1994 призначена пенсія за вислугу років;.

З 10.11.1999 позивач прийнятий на консульський облік в Посольстві України в Державі Ізраїль, де проживає до цього часу.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2019 у справі №1740/2288/18 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у поновленні виплати пенсії ОСОБА_1 , оформлену листом від 28 лютого 2018 року № П-270/07.1-59. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області поновити та виплачувати пенсію за вислугу років ОСОБА_1 з 29 січня 2018 року.

Вказане рішення суду набрало законної сили 22.04.2019.

В червні 2019 року представник позивача - Меламед В. звернувся в інтересах ОСОБА_1 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Відповідач листом від 18.07.2019 №116.24/03 повідомив позивача, що розмір поновленої пенсії становить 221 грн. 02 коп. та наданий розрахунок пенсії відповідно до протоколу від 17.05.2019.

Не погоджуюсь з правомірністю такого перерахунку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262), особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з частиною другою статті 62 Закону №2262 пенсії, призначені вказаним особам, що виїхали на постійне місце проживання за кордон, в Україні, до виїзду на постійне місце проживання за кордон, виплачуються в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 43 Закону №2262 у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає перерахунку.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» також передбачений перерахунок пенсій відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, позивач має безумовне право на отримання пенсії, призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а відтак і право на перерахунок пенсії за наявності підстав, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та з 01.01.2018 - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з моменту поновлення виплати пенсії - 04.06.2017, незалежно від факту зняття з обліку, оскільки право на пенсійне забезпечення особи після виїзду за кордон забезпечується державою.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 17.04.2018 року по справі № 761/2210/14-а.

Таким чином, рішення відповідача щодо розрахунку поновленої пенсії, викладене у протоколі від 17.05.2019, в раніше призначеному розмірі - 221 грн. 02 коп., слід визнати протиправним та скасувати.

Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України» від 22.12.2014 № 28-2 затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Положення, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої пункту 1 Положення, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України .

Пунктом 2 Положення встановлено, що Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, аналізуючи наведені вище норми, суд приходить до висновку, що основним завданням Головного управління Пенсійного фонду України є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення, забезпечення ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення призначення (перерахунку) та виплати пенсій, а також виконання інших завдань, визначених нормами чинного законодавства.

При цьому, довідки про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій подаються державним органом, звідки було звільнено особу на підставі списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії та сформованими органами Пенсійного фонду України після отримання відповідних повідомлень від державних органів, на підставі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акта про перерахунок пенсій.

Як встановлено судом, довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не надходили.

При цьому, відповідач не надав суду доказів, що на виконання вимог Постанови №45, направив до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки списки осіб, яким необхідно визначити суму грошового забезпечення для проведення перерахунку (нарахування) пенсії на підставі довідок, і в який був включений ОСОБА_1 .

Однак, саме Головні управління Пенсійного фонду України складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. І тоді, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не дотримано вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а відтак наявні правові підстави для задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області отримати від Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 порядку довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (згідно додатка №2 Постанови Кабінету міністрів України №45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393») провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі поданих довідок про грошове забезпечення з дати поновлення виплати пенсії - з 29.01.2018.

Щодо вимоги позивача провести перерахунок пенсії з проведенням індексації, то суд зазначає, що статтею 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Тому позов в частині зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян» підлягає задоволенню.

Щодо вимог стосовно компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, слід зазначити наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється лише у випадку, якщо відповідні виплати були нараховані, проте не виплачені. В даному випадку позивачеві нарахування пенсійних виплат не здійснювалося в перерахованому розмірі, що свідчить про відсутність законних підстав для виплати компенсації.

Позовна вимога про зобов'язання виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії з 29.01.2018 в повному обсязі до задоволення не підлягає, оскільки є передчасною з огляду на відсутність факту перерахування пенсії у встановленому законодавством розмірі та встановленого факту невиконання відповідачем обов'язку виплати пенсії у встановленому розмірі.

Оцінюючи доводи відповідача про відсутність в матеріалах пенсійної справи довідок про розмір грошового забезпечення позивача, необхідних для здійснення йому перерахунку, суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 (далі - Положення) головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з підпункту 2 пункту 6 Положення головне управління Фонду має право отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань;

З урахуванням наведених вище положень законодавства, суд зазначає, що відсутність необхідних довідок в матеріалах пенсійної справи не може бути підставою для відмови в проведенні перерахунку пенсії, оскільки відповідач уповноважений отримувати необхідні документи у встановленому законодавством порядку.

Щодо пропуску строку звернення до суду, як наголошує на цьому відповідач, то суд вважає, що позивачем не пропущений строк звернення до суду, встановлений законодавством, оскільки відповідь на звернення позивача про перерахунок пенсії датована 18.07.2019, а ОСОБА_1 звернувся до суду 18.11.2019, тобто в межах шестимісячного строку звернення.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.

За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

Сплачена сума судового збору у розмірі 768 грн. 40 коп. відповідно до квитанції №95306 від 12.11.2019, підлягає стягненню на користь позивача в розмірі 384 грн. 20 коп.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо розрахунку поновленої пенсії, викладене у протоколі від 17.05.2019, в раніше призначеному розмірі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області отримати від Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років на підставі поданих довідок про грошове забезпечення з проведенням індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з дати поновлення виплати пенсії - з 29.01.2018.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок пенсії за вислугу років з компенсацією втрати частини доходів відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та виплатити суму недоотриманої пенсії з 29.01.2018 в повному обсязі - залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 384 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 31 січня 2020 року.

Суддя Щербаков В.В.