Рішення від 31.01.2020 по справі 420/7699/19

Справа № 420/7699/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Лементовського О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни про визнання протиправними дій та бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправними дії керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни, в частині продовження строку на підготовку відповіді на інформаційний запит від 02.12.2019 року (вх.. № ср 02-16-116-02.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завірені належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року до двадцяти робочих днів; визнання протиправною бездіяльність керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни, в частині не надіслання відповіді на інформаційний запит від 02.12.2019 року (вх.. № ср 02-16-116-02.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завірені належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року на електрону пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1, запитувача інформації ОСОБА_1 ; зобов'язати керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни надати ОСОБА_1 відповідь на інформаційний запит від 02.12.2019 року вх.. № ср 02-16-116-02.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завірені належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року під особистий підпис; зобов'язати керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни надіслати відповідь на інформаційний запит від 02.12.2019 року вх.. № ср 02-16-116-02.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завірені належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року, в електронному вигляді на електрону пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 запитувача інформації ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що продовження строку на підготовку відповіді на наданий позивачем інформаційний запит з підстав великої кількості надісланих позивачем інформаційних запитів, які нібито потребують час для пошуку інформації серед значної кількості даних для надання запитуваної інформації, є протиправним та таким що не відповідає об'єктивній дійсності та вимогам чинного законодавства. Посилання відповідача Думанської O.A. у відповіді на зазначені вище обставини, є необґрунтованим та в жодному разі не відносяться до поважних причин, які б дійсно свідчили про неможливість своєчасно підготувати та надати (надіслати) запитувану позивачем інформацію. Відтак, своєю противоправною бездіяльністю керівник суб'єкта владних повноважень голова Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанська O.A., чим порушила вимоги ч. 1 ст. 1; ч. 1 ст. 4; п. 2 ч. 1 ст. 5; ч. 5 ст. 6; п. 1 ч. 1 ст. 13; п. 6 ч. 1 ст. 14; ч. 1 ст. 19; ч. 2 ст. 22; п. 2, п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідачем до суду надано письмові пояснення, в яких відповідач вказує, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки позивач фактично отримав достовірну, точну та повну інформацію на його запит, а Олександрівською сільською радою забезпечено право ОСОБА_1 на доступ до публічної інформації, тобто основна мета Закону досягнута.

Ухвалою суду від 23 грудня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

02 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни із інформаційним запитом про отримання публічної інформації, в якому просив надати належним чином завірені копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року (а.с. 11).

09 грудня 2019 року на ім'я ОСОБА_1 направлено лист № 02/17/863, яким повідомлено, що розгляд запиту продовжено до 20 робочих днів, відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (а.с. 12).

28 грудня 2019 року на ім'я ОСОБА_1 направлено лист № ср-02/17/921, яким надано відповідь на запит про отримання публічної інформації ( ср 2-16-116 від 02.12.2019 року) (а.с. 39-45).

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно ст. 3 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Згідно ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Письмовий запит подається в довільній формі.

Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Тобто, відповідно до ст. 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» підставами для продовження строку надання відповіді на запит на інформацію до 20 робочих днів є: якщо запит стосується надання великого обсягу інформації; запит потребує пошуку інформації серед значної кількості даних.

При цьому, приписами ст. 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» передбачена можливість для продовження строку надання відповіді на запит безпосередньо з підстав якщо поданий запит, а не інший, стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 02.12.2019 року звернувся до голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни із інформаційним запитом про отримання публічної інформації, в якому просив надати належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року, проте листом № 02/17/863 від 09.12.2019 року його повідомлено про продовження розгляду запиту до 20 робочих днів, з підстав того, що до Олександрівської сільської ради надійшла велика кількість надісланих інформаційних запитів одночасно, які потребують часу для пошуку інформації серед значної кількості даних (а.с. 12).

Разом з тим, в переліку ст. 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» відсутня така підстава для продовження строку розгляду запиту про надання інформації, як надходження великої кількості надісланих інформаційних запитів одночасно, які потребують часу для пошуку інформації серед значної кількості даних.

При цьому, відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що поданий позивачем запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни, в частині продовження строку на підготовку відповіді на інформаційний запит від 02.12.2019 року (вх.. № ср 02-16-116-02.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації - завірені належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року до двадцяти робочих днів, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Також, як вбачається з матеріалів справи, в запиті про отримання публічної інформації від 02.12.2019 року (вх. № ср 02-16-116-02.12.19) ОСОБА_1 просив надати відповідь у письмовому вигляді на паперовому носії інформації, під особистий підпис, а також продублювати на його електрону адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 11).

Разом з тим, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження надіслання відповіді на інформаційний запит від 02.12.2019 року (вх. № ср 02-16-116-02.12.19) на електрону пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1, запитувача інформації ОСОБА_1 та вручення йому вказаної відповіді під особистий підпис, відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суду не надано.

На підтвердження надання ОСОБА_1 відповіді на запит про отримання публічної інформації (ср 2-16-116 від 02.12.2019 року) відповідачем надано ксерокопію листа від 28 грудня 2019 року № ср-02/17/921 з додатками (а.с. 39-45).

При цьому, відповідачем надано ксерокопію витягу з журналу реєстрації простих поштових листів через відділення зв'язку від 28.12.2019 року проте з наданого витягу не можливо встановити яка саме кореспонденція була направлена засобами поштового зв'язку на адресу ОСОБА_1 та за яким вихідним номером (а.с. 48-50).

Крім того, надана ксерокопія витягу з журналу реєстрації простих поштових листів через відділення зв'язку від 28.12.2019 року не свідчить про вручення ОСОБА_1 відповіді на запит про отримання публічної інформації (ср 2-16-116 від 02.12.2019 року), оскільки заявник просив надіслати відповідь на електронну пошту та вручити особисто під підпис.

Згідно ст. 23 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що при наданні відповіді на інформаційний запит ОСОБА_1 від 02.12.2019 року (вх. № ср 02-16-116-02.12.19), відповідач, голова Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанська Олена Анатолівна, діяла не на підставі, та не у спосіб, що передбачені положеннями Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни (адреса: 67513, Одеська область, Лиманський район, с. Олександрівка, вул. Центральна, 3) про визнання протиправними дій та бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни, в частині продовження строку на підготовку відповіді на інформаційний запит від 02.12.2019 року (вх.. № ср 02-16-116-02.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації - завірені належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року до двадцяти робочих днів.

Визнати протиправною бездіяльність керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанської Олени Анатолівни, в частині не надіслання відповіді на інформаційний запит від 02.12.2019 року (вх. № ср 02-16-116-02.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації - завірені належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року на електрону пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1, запитувача інформації ОСОБА_1 .

Зобов'язати керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанську Олену Анатолівну надіслати відповідь на інформаційний запит від 02.12.2019 року вх. № ср 02-16-116-02.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації - завірені належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року, в електронному вигляді на електрону пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 запитувача інформації ОСОБА_1 .

Зобов'язати керівника суб'єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області Думанську Олену Анатолівну надати ОСОБА_1 відповідь на інформаційний запит від 02.12.2019 року вх. № ср 02-16-116-02.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації - завірені належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей (зведена) працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень місяць 2018 року під особистий підпис ОСОБА_1 .

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 31 січня 2020 року.

Суддя О.А. Левчук

.