Справа № 420/41/20
30 січня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного Стефанов С.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 02.01.2020 року (вх. №41/20 від 02.01.2020 року) надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач або ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі по тексту - відповідач або ГУ ПФУ в Одеській області), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру призначеної пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи із 01 січня 2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області - здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, та Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням вже виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати звіт про виконання судового рішення у даній справі та встановити відповідачу строк, упродовж якого ним має бути виконане судове рішення, та надано до суду звіт.
Адміністративний позов обґрунтовано наступним
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що внаслідок здійснення у березні 2018 року Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області перерахунку пенсії, йому було зменшено відсоток, із якого раніше було обраховано пенсію: замість 86%, його було зменшено до 70% грошового забезпечення, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 року.
Позивач зазначає, що зміна встановленого Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року максимального розміру призначеної йому пенсії у відсотковому відношенні до розміру грошового забезпечення пенсії, відбулась за збігом понад 27 років з моменту її призначення. При цьому таким перерахунком пенсії від 01.01.2018 року, встановлено, що загальний розмір грошового забезпечення з якого позивачу належало б нарахувати пенсію станом на січень 2018 року складає - 8775,00 грн., проте, відповідно до перерахунку, розмір пенсії (70% від розміру вказаного грошового забезпечення) склав 6142,50 грн. А у разі залишення без змін раніше встановленого розміру призначеної позивачу пенсії у відсотковому значені (86% від розміру грошового забезпечення) розмір пенсійних виплат склав би - 7546,50 грн. на місяць. Відтак різниця становить 1404,00 грн, щомісяця, крім підсумка пенсії ( з надбавками).
Позивач зауважив, що при перерахунку йому пенсії з 01.01.2018 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року та на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 01.02.2018 року, у відповідача були відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 Заноку №2262-XII, яка застосовується при призначені пенсії, так як при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Позивач вважаючи, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру призначеної йому пенсії при здійсненні перерахунку та вважаючи що дії відповідача є протиправними, та такими, що порушили його права та законні інтереси, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відзив на адміністративний позов обґрунтовано наступним
Відповідач не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 , вважає, що протиправних дій з боку ГУ ПФУ в Одеській області стосовно зменшення розміру пенсії за вислугу років допущено не було.
ГУ ПФУ в Одеській області зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, право на перерахунок пенсії позивача у зв'язку зі зміною посадового окладу виникло 01.01.2018 року, основний розмір грошового забезпечення встановлено 70% відповідно до вимог діючого на цей час законодавства.
Відповідач зазаначає що у 2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії вже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягають, норми, що діють на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2018 року.
Відповідач наголошує, що у зв'язку з внесенням змін до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року зменшенням максимального розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, право позивача на пенсію не скасоване, тоді як обмеження максимального розміру пенсії було закладено у ст.13 Закону України ще в попередній редакції.
Виходячи з зазначених правових норм відповідач вказує, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок.
Отже, відповідач вважає, що позивач отримує пенсійні виплати сума яких не зменшилась, право на перерахунок реалізовано, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду Укрїани в Одеській області та задоволення позовних вимог відсутні.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 03 січня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі метеріалами.
Ухвалою суду від 03 січня 2020 року судом витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
16.01.2020 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (вх. №1944/20 від 16.01.2020 року).
20.01.2020 року на виконання ухвали суду від 03.01.2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було надано засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (вх. №2188/20 від 20.01.2020 року).
Обставини справи встановлені судом
Позивач- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років (довічно) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року.
На підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмір пенсії позивача за вислугу років (32 роки) був встановлений в розмірі 86% від сум грошового забезпечення позивача перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року органами пенсійного фонду було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, внаслідок якого позивачу було зменшено відсоток з якого раніше обраховувався розмір пенсійних виплат: з 86% до 70% грошового забезпечення, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 року.
27 листопада 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок та виплату неотриманої пенсії у розмірі 89% грошового забезпечення, в якій також просив надати копії розрахунків пенсій з того часу, коли її розмір був зменшений з 89% на 80% і на 70%, розрахунок пенсії за листопад 2019 року з зазначенням її складових та відсоткового розміру обрахування та надати копію довідки відповідно якої було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року (а.с.8).
Листом за вих. №3342/Т-11 від 16 грудня 2019 року ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що з 01.01.2018 року відбувся перерахунок пенсії та на момент виникнення права на перерахунок станом на 01.01.2018 року. У листі зазначено про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103, а інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку не приймалось. Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Враховуючи викладене, а також що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, з метою збереження соціального захисту військовослужбовців, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склались на день набрання законної сили судовим рішенням, тому позивачу перерахунок пенсії було проведено з урахуванням розміру 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (а.с.9).
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення №ЮО74957 (а.с.12) та перерахунку пенсії від 01.01.2018 року (а.с.11), встановлено, що розмір грошового забезпечення становить 8775, 00 грн. а розмір перерахованої позивачу пенсії - склав 6142,50 грн. (70% від розміру зазначеного грошового забезпечення).
Позивач, не погоджуючись з діями ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 86% до 70% грошового забезпечення, вважаючи їх незаконними та протиправними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Джерела права та висновки суду
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року.
При проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, відповідачем зменшено відсоткове значення розміру пенсії до 70% суми грошового забезпечення.
Перерахунок пенсій на умовах Закону України №2262-XII, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Усі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України №2262-XII, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Стаття 13 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 названого Закону визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року ні Законом України №3668-VI від 08 липня 2011 року, ні Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Порядком №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.2, ч.3 ст.51 Закону, якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 (далі по тексту - постанова КМУ №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30 серпня 2017 року.
Так, ст.63 Закону України №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Разом з цим, Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, тобто постанова КМУ №45 і постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Аналіз вищенаведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом України №3668-VІ від 08 липня 2011 року та Законом України №1166-VII від 27 березня 2014 року зміни до ст.13 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону України №3668-VІ від 08 липня 2011 року та Закону України №1166-VII від 27 березня 2014 року не зазнала.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду України від 16.10.2019 року та рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду України від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку що дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру призначеної пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року є протиправними, а відтак порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням уже виплачених сум.
В прохальній частині позовної заяви позивач також просить суд зобов'язати відповідача подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення відповідно до ч.1 ст.382 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є засобом судового контролю за виконанням судового рішення, який застосовується судом за власною ініціативою та розсудом і не може бути предметом позовних вимог, проте в даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385) щодо зменшення відсоткового значення розміру призначеної ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи із 01 січня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385) - здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ), відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, та Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням вже виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили, згідно ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено, згідно ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. При цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Суддя С.О. Cтефанов
.