Постанова від 30.01.2020 по справі 823/1365/18

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 січня 2020 року

Київ

справа №823/1365/18

адміністративне провадження №К/9901/26713/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Губської О. А.,

суддів: Білак М.В., Загороднюка А.Г.,

розглянув у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції справу

за позовом ОСОБА_1 до Червонослобідської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Червонослобідської сільської ради на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року, прийняте у складі судді Тимошенко В.П. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2019 року, прийняту у складі колегії суддів: Беспалова О.О. (головуючий), Ключковича В.Ю., Парінова А.Б.

І. Суть спору:

1. ОСОБА_1 (надалі також ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Червонослобідської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_2 , просила:

1.1. визнати протиправним та скасувати рішення вiд 13 березня 2018 року № 38-1 «Про дострокове припинення повноважень та звiльнення з посади сiльського голови с. Червона Слобода ОСОБА_1 »;

1.2. зобов'язати змінити дату та формулювання причини звільнення ОСОБА_1 в її трудовій книжці з « 13.03.2018» на « 08.01.2019» та «Звільнена у зв'язку із достроковим припиненням повноважень, ч. 2 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на «Звільнена з посади сільського голови Червонослобідської сільської ради, в зв'язку з припиненням повноважень, ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

1.3. стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу виходячи з розмiру 965 грн. 80 коп. за кожен день вимушеного прогулу за перiод з 14.03.2018 до моменту винесення судового рiшення, без врахування податків та інших обов'язкових платежів.

2. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що оскаржуване рішення відповідача №38-1 від 13.03.2018 прийняте без дотримання процедури скликання, формування та розгляду питань порядку денного, в тому числі щодо встановлення законодавством і регламентом ради процедури дострокового припинення повноважень сільського голови с. Червона Слобода, з порушенням норм, передбачених ч.ч. 4, 6, 9 - 11, 16, 17 ст. 46, п.п. 2, 3 ч. 3 ст. 50, ч.ч. 2, 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту роботи Червонослобідської сільської ради.

3. Відповідач та третя особа позов не визнали та просили відмовити в його задоволенні.

ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи

4. 12 березня 2018 року до сільського голови с. Червона Слобода надійшло звернення представника ініціативної групи депутатів Червонослобідської сільської ради Красюка В.М., в якому депутати вимагають скликати позачергову сесію Червонослобідської сільської ради із включенням до порядку денного питання "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади голови Червонослобідської сільської ради ОСОБА_1 ", проведення якої призначити на 13 березня 2018 року на 15 год. 00 хв. Звернення було обґрунтоване тим, що головою Червонослобідської сільської ради не було дотримано процедури розгляду пропозиції депутатів щодо об'єднання територіальних громад, що свідчить про грубе порушення ч. 4 ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

5. За наслідками розгляду звернення ініціативної групи депутатів від 12.03.2018 розпорядженням сільського голови с. Червона Слобода від 12.03.2018 № 17 скликано позачергову 38-у сесію 7-го скликання Червонослобідської сільської ради 13.03.2018, з порядком денним "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади сільського голови Червонослобідської сільської ради ОСОБА_1 "; вирішено роботу сесії розпочати о 15:00 в приміщенні Червонослобідського сільського будинку культури; секретарю сільської ради та виконкому довести до відома депутатів, членів виконкому, керівників організацій і установ села Червона Слобода, розпорядження про скликання сесії.

6. Відповідно до інформації з офіційного сайту Червонослобідської сільської ради розпорядження сільського голови с. Червона Слобода оприлюднено 12 березня 2018 року.

7. 13 березня 2018 року в приміщенні Червонослобідського сільського будинку культури проведено 38-у сесію 7-го скликання Червонослобідської сільської ради. У роботі сесії взяло участь 7 депутатів відповідної ради: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

8. До роботи сесії приєдналось більш ніж 60 жителів села, що підтверджується Реєстром присутніх жителів села на 38-й сесії 7-го скликання Червонослобідської сільської ради.

9. У зв'язку з відсутністю 19 депутатів сільської ради, та, як наслідок, відсутністю кворуму для проведення сесії, сільський голова закрила позачергову 38-у сесію 7-го скликання Червонослобідської сільської ради, про що складено протокол № 38 від 13.03.2018.

10. Також, 13 березня 2018 року в приміщенні Червонослобідської сільської ради відбулися збори депутатів сільської ради, на яких були присутні 18 депутатів ради, збори було проведено в коридорі сільської ради, депутатами обрано головуючого даного засідання сесії депутата сільської ради ОСОБА_10 , оголошено порядок денний: про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади сільського голови с. Червона Слобода ОСОБА_1 , створено лічильну комісію у складі: голови ОСОБА_11 , членів лічильної комісії ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , встановлено кабінку для проведення таємного голосування та скриньку для вкидання бюлетенів, присутнім депутатам Червонослобідської сільської ради вручено бюлетені для голосування, після проведення голосування лічильна комісія встановила результати таємного голосування: 18 депутатів проголосували «за» дострокове припинення повноважень та звільнення з посади сільського голови с. Червона Слобода. Засідання 38-ї позачергової сесії сільської ради 7-го скликання оформлено протоколом № 38, який підписано головуючим ОСОБА_10.

11. За наслідками проведення вказаних зборів винесено рішення позачергової 38-ї сесії 7-го скликання Червонослобідської сільської ради від 13.03.2018 № 38-1, за підписом секретаря ради, яким вирішено достроково припинити повноваження та звільнити з посади сільського голову с. Червона ОСОБА_14 у зв'язку із порушенням нею Конституції України, законів України та незабезпеченням здійснення наданих їй повноважень.

12. Вважаючи вказане рішення прийнятим з порушенням, передбаченої чинним законодавством та регламентом ради процедури, позивач звернулася до суду з даним позовом.

ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

13. Черкаський окружний адміністративний суд рішенням від 23 квітня 2019 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2019 року, позов задоволено частково.

13.1. Визнано протиправним та скасовано рішення 38-ї позачергової сесії Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області вiд 13.03.2018 р. № 38-1 "Про дострокове припинення повноважень та звiльнення з посади сiльського голови с. Червона Слобода ОСОБА_1 ".

13.2. Визнано ОСОБА_1 звільненою з посади сільського голови с. Червона Слобода у зв'язку із закінченням строку повноважень, відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

13.3. Зобов'язано Червонослобідську сільську раду внести до трудової книжки ОСОБА_1 запис № 37 наступного змісту: "08 січня 2019 року. Запис за №36 є недійним. Звільнена у зв'язку із закінченням строку повноважень, відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Підстава - Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.04.2019 у справі №823/1365/18".

13.4. Стягнуто з Червонослобідської сільської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 14.03.2018 по 08.01.2019 в сумі 197989 (сто дев'яносто сім тисяч дев'ятсот вісімдесят дев'ять) гривень 00 коп. за вирахуванням всіх обов'язкових відрахувань у вигляді податків та зборів згідно чинного законодавства.

13.5. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

14. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що проведення 38-ї позачергової сесії сільської ради в приміщенні Червонослобідської сільської ради не відповідає змісту розпорядження сільського голови від 12.03.2018 р. № 17 про скликання відповідної сесії, де чітко визначене місце її проведення - Червонослобідський сільський будинок культури. Докази існування обґрунтованих підстав у секретаря ради викликати депутатів за місцем проведення сесії, що відрізняється від місця, визначеного розпорядженням відсутні. Крім того, 38-му позачергову сесію Червонослобідської сільської ради відкрито і проведено неуповноваженою особою - депутатом відповідної ради ОСОБА_10 , а не сільським головою.

IV. Провадження в суді касаційної інстанції

15. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати вказані судові рішення в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

16. Мотиви касаційної скарги за змістом подібні до тих, якими обґрунтовано апеляційну скаргу.

16.1. Зокрема відповідач зазначив, що позивач на засідання сесії не з'явилась, покинувши приміщення ради, відтак вказана сесія правомірно була відкрита секретарем сільської ради, а протокол підписано головуючим ОСОБА_10., що також відповідає регламенту. Сесія ради була скликана депутатами, які становлять більш як одну третину депутатів від загального складу селищної ради.

16.2. При цьому, скаржник також вказує, що позивач безпідставно відкрила та закрила сесію у Червонослобідському будинку культури за відсутності кворуму - без депутатів, на свій власний розсуд, оскільки у разі відсутності кворуму необхідного для відкриття сесії, то і немає підстав закривати таку сесію.

16.3. Також скаржник вважає, що визнання протиправним прийнятого рішення означає, що суд першої інстанції «фактично» виправдовує незаконність дій позивача по відношенню до громади с. Червона Слобода щодо непроведення громадських слухань по створенню Червонослобідської ОТГ.

16.4. Підставою для прийняття оскаржуваного рішення щодо дострокового припинення повноважень Червонослобідського сільського голови ОСОБА_1 стали рішення судів у справі 707/2059/17. Висновки, вказані у даних судових рішеннях на момент ухвалення оскаржуваного судового рішення у даній справі Позивачем не спростовані. Враховуючи той факт, що 2/3 від загального складу депутатів Червонослобідської сільської ради у визначений законом спосіб висловились фактично за недовіру сільському голові, то прийняття депутатами рішення про дострокове припинення його повноважень є цілком обґрунтованим, оскільки продовження виконання своїх обов'язків сільським головою, якому висловлено недовіру суперечитиме засадам місцевого самоврядування, які відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ґрунтуються на принципі виборності як представницьких органів - сільських, селищних, міських рад так і сільських, селищних міських голів.

16.5. Крім того, відповідач зазначає, що суди також не звернули уваги на ту обставину, що після прийняття оскаржуваного рішення, позивач своїм розпорядженням № 20 від 14.03.2018 «Про зупинення рішення Червонослобідської сільської ради № 31-1 від 13.03.2018 року «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади сільського голови с. Червона Слобода ОСОБА_1 » фактично намагалась зупинити дію рішення вказаної сесії тим самим визнавши, що рішення про дострокове припинення повноважень позивача було прийняте саме на сесії Червонослобідської сільської ради.

17. Позивач у відзиві на касаційну скаргу вказує на її безпідставність та просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанції - без змін.

V. Джерела права й акти їх застосування

18. Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

19. За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

20. Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР).

21. Згідно з частиною першою статті 42 Закону № 280/97-ВР повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

22. Частиною третьою статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.

23. За змістом частин першої та другої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі: його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; припинення його громадянства; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; відкликання з посади за народною ініціативою; визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; його смерті.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

24. Згідно з частиною третьою статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

25. Відповідно до пункту 16 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР прийняття рішення про дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом, вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

26. Відповідно до частини першої статті 46 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

27. Згідно з частиною четвертою статті 46 Закону № 280/97-ВР, наступні сесії ради (окрім першої) скликаються: сільською, селищною, міською радою, відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районною, обласною - головою відповідної ради.

28. Частиною п'ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

29. За приписами частини шостої статті 46 Закону № 280/97-ВР, у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.

У цих випадках сесія скликається:

1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;

2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті (частина шоста статті 46 Закону № 280/97-ВР ).

30. Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації (частина сьома статті 46 Закону № 280/97-ВР)

31. Відповідно до частини дев'ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР, у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.

32. Відповідно до частини десятої статті 46 Закону № 280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

33. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР)

34. Відповідно до частини дванадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради

35. Частиною п'ятнадцятою статті 46 Закону №280/97-ВР встановлено, що порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

36. Відповідно до частини шістнадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

37. Відповідно до пункту двадцятого частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень.

38. Відповідно до пункту третього частини третьої ст. 50 Закону № 280 секретар сільської, селищної, міської ради: веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону.

39. Згідно з п. п. 1, 2, 4 статті 2.2 Регламенту роботи Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області VII скликання, затвердженого рішенням сільської ради від 02.05.2015 №2-1, сесія сільської ради скликається сільським головою в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - раз на місяць. У разі немотивованої відмови сільського голови або неможливості ним скликати сесію ради, сесія скликається секретарем сільської ради. Рішення про скликання сесії сільської ради доводиться до відома депутатів ради шляхом надсилання письмово повідомлення за 10 днів до пленарного засідання, а у виняткових випадках - не пізніше, чим за один день.

40. Відповідно до пункту третього статті 3.2. Регламенту роботи ради визначає, що сільський голова очолює раду та її виконавчий комітет, головує на їх засіданнях, підписує їх рішення і протоколи, видає розпорядження.

VI. Висновок Верховного Суду

41. Перегляд судових рішень здійснюється в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевірка правильності застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права - на підставі встановлених фактичних обставин справи (частина перша статті 341 КАС України).

42. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).

43. Колегія суддів зазначає, що процедура дострокового припинення повноважень сільського голови у разі висловлювання йому недовіри, навіть за наявності для цього підстав, має здійснюватися відповідно до закону.

44. Як було зазначено вище, позивачем 12.03.2018 прийнято розпорядження за № 17, у відповідності до якого роботу сесії визначено розпочати о 15:00 у приміщенні Червонослобідського сільського будинку культури.

45. Відповідно до інформації з офіційного сайту Червонослобідської сільської ради розпорядження сільського голови с. Червона Слобода оприлюднено 12 березня 2018 року.

46. Таким чином, як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, проведення 38-ї позачергової сесії сільської ради в приміщенні Червонослобідської сільської ради не відповідає змісту розпорядження сільського голови від 12.03.2018 № 17 про скликання відповідної сесії, де визначене місце її проведення - Червонослобідський сільський будинок культури.

47. Щодо посилання скаржника на те, що позивач безпідставно відкрила та закрила сесію у Червонослобідському будинку культури за відсутності кворуму, колегія суддів зазначає, що ні нормами чинного законодавства, ні Регламентом Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області VII скликання не містять заборони вчинення вказаних дій в разі відсутності кворуму.

48. При цьому, в матеріалах справи відсутні докази відмови позивача особисто проводити заплановану позачергову сесію.

49. Так, до порядку денного позачергового пленарного засідання сільської ради було включено питання «Про розгляд питання дострокового припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 », що підтверджується копією розпорядження сільського голови від 12.03.2018 №17.

50. З огляду на вищевикладене, у секретаря сільської ради були відсутні підстави, визначені ч. 11 ст. 46 Закону № 280 для відкриття вказаної сесії.

51. При цьому, 38-му позачергову сесію Червонослобідської сільської ради, в порушення вимог ч. 11 ст. 46 Закону № 280, проведено депутатом ради ОСОБА_10 , а не сільським головою.

52. Відповідачем також порушено вимоги ч. 10 ст. 46 Закону №280/97-ВР в частині відсутності повідомлення про скликання сесії ради, яке не було доведено до відома всіх депутатів і населення у передбачені Законом строки.

53. Також, як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, в порушення вимог ч. 16 ст. 46 Закону № 280, протокол 38-ї позачергової сесії сільської ради 7-го скликання № 38 від 13.03.2018 підписаний головуючим ОСОБА_10., а оскаржуване рішення Червонослобідської сільської ради від 13.03.2018 № 38-1 - секретарем ради ОСОБА_2.

54. Посилання скаржника на те, що після прийняття оскаржуваного рішення, позивач своїм розпорядженням № 20 від 14.03.2018 «Про зупинення рішення Червонослобідської сільської ради № 31-1 від 13.03.2018 року «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади сільського голови с. Червона Слобода ОСОБА_1 » фактично намагалась зупинити дію рішення вказаної сесії, тим самим визнавши, що рішення про дострокове припинення повноважень позивача було прийняте саме на сесії Червонослобідської сільської ради є безпідставними та не спростовують порушення відповідачем процедури прийняття оскаржуваного рішення.

55. Твердження скаржника про те, що визнання протиправним прийнятого рішення означає, що суд першої інстанції «фактично» виправдовує незаконність дій позивача по відношенню до громади с. Червона Слобода щодо непроведення громадських слухань по створенню Червонослобідської ОТГ також є безпідставними, оскільки при розгляді вказаної справи судами не надавалася оцінка діям позивача, що стали підставою для звернення депутатів ради з вимогою скликання позачергової сесії Червонослобідської сільської ради із включенням до порядку денного питання "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади голови Червонослобідської сільської ради ОСОБА_1 ", предметом дослідження судами було лише дотримання/недотримання відповідачем при ухваленні оскаржуваного рішення положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

56. Посилання відповідача на практику Верховного Суду у справі №235/4046/16-а є безпідставними, оскільки обставини вказаної справи не є аналогічними обставинам розглядуваної справи.

57. Таким чином, доводи, викладені у касаційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час касаційного розгляду справи, висновків суду першої та апеляційної інстанцій не спростовують.

58. Отже, Верховний Суд констатує, що оскаржувані судові рішення ґрунтуються на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна юридична оцінка із правильним застосуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, а суди під час розгляду справи не допустили порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

59. Таким чином, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

VII. Судові витрати

60. З огляду на результат касаційного розгляду, суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Червонослобідської сільської ради залишити без задоволення.

2. Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2019 року у справі № 823/1365/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий О. А. Губська

Судді М. В. Білак

А.Г. Загороднюк