29 січня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/3355/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вул.Соборна,7а, м. Кропивницький, 25000
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
1)визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, згідно довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції, в якій змінено надбавку за вислугу років з 35% на 40%;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії, виходячи з довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, а саме: посадовий оклад - 4790 грн., оклад за військовим званням - 1340 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2452,00 грн., з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 березня 2018 року.
Ухвалою суду від 30.12.2019 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти адміністративного позову з наступних підстав. Так представник відповідача вказує, що відсутні будь-які правові підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки визнано протиправними та нечинними пунктів 1 і 2 постанови №103, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", після дати набрання рішенням суду по справі №826/3858/18 законної сили, не приймалося (а.с.24-25).
Позивачем до суду подано відповідь на відзив (а.с.27-28).
Дослідивши письмові докази у справі суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та з 2003 р. отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262), що підтверджується копією пенсійного посвідчення №2506703231, наявним в матеріалах справи.
Судом встановлено, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року, прийнятого за результатами розгляду справи №340/736/19 за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги задоволено частково. Зокрема, визнано дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції щодо зменшення ОСОБА_1 надбавки за вислугу років з 40% до 35% - протиправними та зобов'язано Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції видати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, включивши до неї надбавку за вислугу років у розмірі 40%.
Зазначене рішення суду набрало законної сили 22.08.2019 року.
Відповідно до приписів ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, відповідно до рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 року, пенсія ОСОБА_1 призначена з наступних складових грошового забезпечення:
посадовий оклад 130,00 грн.,
підвищення до посадового окладу (10%) - 13,00 грн.;
оклад за спеціальне звання - 125,00 грн.;
надбавка за вислугу років (25%) - 67,00 грн.;
надбавка (100%) - 322,00 грн.;
надбавка за ОУС (50%) - 134,00 грн.;
надбавка за таємність (10%) - 14,30 грн.;
50 % надбавка за очік. пенсію (25%) - 201,27 грн.;
премія (33,3%) - 335,16 грн.;
за безперервну службу (50%) - 670,88 грн., що підтверджується копією перерахунку №5137 з пенсійної справи позивача.
У зв'язку із отриманням листа Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо запиту довідок, Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції була складена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р., до якої увійшли такі складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 4790,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор внутрішньої служби 1340,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 2145,50 грн., всього 8275,50 грн., що підтверджується змістом копії відповідної довідки від 05.03.2018 року.
Не погоджуючись з таким перерахунком позивач звернувся до відповідача із зверненням, в якому просив надати йому довідку про повне грошове утримання з надбавками, які він отримував при виході на пенсію.
Листом від 03.12.2018 року відповідач відмовив позивачу у надані нової довідки.
Судом встановлено, що на виконання судового рішення, Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції складено довідку №б/н про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (а.с.16-17).
Відповідно до нової довідки грошове забезпечення для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 складається з таких складових:
посадовий оклад - 4790,00 грн.;
оклад за військовим (спеціальним) званням майор внутрішньої служби - 1340,00 грн.;
надбавка за вислугу років 40 % - 2452грн. (а.с.17).
В подальшому позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із письмовою заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду, з урахуванням надбавки - 40 %.
За результатами розгляду заяви позивача, ГУ ПФУ в Кіровоградській області листом від 02.10.2019 року №187/ІЗ/Ч-11 повідомило ОСОБА_1 , що відсутні підстави для перерахунку пенсії (а.с.18).
Відтак, перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки відповідачем не був проведений.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно статті 1 Закону №2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
У відповідності до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
У частині 3 цієї статті визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
З аналізу вищенаведених положень вбачається, що пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення, який провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Обчислення пенсій здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, які видаються відповідними органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими установами, організаціями і підприємствами, де працювала особа. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, тобто на момент зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Право позивача на перерахунок пенсії встановлено нормативно - правовими актами на підставі довідки зі складовими, наведеними у судовому рішенні від 26.04.2019 року Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/736/19.
З огляду на те, що Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції до довідки (першої) були включені не всі складові грошового забезпечення ОСОБА_1 , управлінням, на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 року у справі №340/736/19, складено нову довідку.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції на виконання рішення суду направлено до органів пенсійного фонд, що не заперечувалось позивачем.
Перерахунок пенсії є однією з гарантій соціального захисту пенсіонерів, а також достойного рівня життя. В свою чергу, не здійснення перерахунку пенсії, у випадках передбачених чинним законодавством, призводить до порушення прав таких осіб, а також позбавляє особу можливості належним чином задовольняти свої життєві потреби. При чому, такий перерахунок здійснюється на підставі наданих довідок про зміну хоча б одна з видів грошового забезпечення до територіальних органів Пенсійного фонду.
Суд зазначає, що Законом №2262-XII та Порядком № 45 відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не наділений правом чинити перешкоди у реалізації законного права позивача на пенсію, у розміру визначеною Законом.
У відповідності до вимог пункту 9 Порядку № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Факт отримання довідки про зміну посадового окладу позивача відповідачем не заперечується та підтверджується матеріалами справи.
Натомість перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідачем не здійснено, оскільки, як зазначено останнім в листі-відповіді від 02.10.2019 року №187/ІЗ/Ч-11, відсутній правовий порядок для проведення перерахунку.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Рисовський проти України” (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.
Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).
За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 року у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Суд дійшов висновку, що в даному випадку відповідач допустив бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії позивача за довідкою, отриманою на виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, позивач звертаючись до суду, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії.
Дія - здійснення посадовою особою своїх обов'язків у межах наданих чинним законодавством повноважень чи всупереч їм.
В даному випадку, відповідач отримавши довідку з новими складовими, не вчинив жодних дій.
За таких обставин, нездійснення відповідачем перерахунку, раніше призначеної пенсії позивачу на підставі довідки №б/н, виданої Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції є протиправною бездіяльністю, а не протиправними дії, як зазначає позивач.
Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Таким чином, оскільки позовна вимога про зобов'язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі довідки №б/н , є похідною вимогою, тому вона також підлягає задоволенню, перерахунок його пенсії на підставі нової довідки слід здійснити починаючи саме з 01.03.2018року.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, про те, що станом на дату звернення позивача до суду із позовними вимогами до Головного управління, відсутні будь-які правові підстави для проведення перерахунку його пенсії, оскільки визнані нечинними пункти Постанови №103, а нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після дати набрання рішенням суду по справі № 826/3858/18 законної сили не приймалося, та зазначає на наступне.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, позов задоволено.
Вказаними рішеннями визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Статтею 113 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014 року № 794-VII діяльність Кабінету Міністрів України ґрунтується на принципах верховенства права та законності.
Згідно з положеннями статті 4 вказаного Закону Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Приписами статті 117 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Кабінет Міністрів України відповідно до статті 116 Конституції України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Частиною другою цієї ж статті встановлено, що акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Як вже було зазначено вище, 21.02.2018р. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з преамбули якої вбачається постановлення останньої на виконання частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 встановлено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМ України № 704).
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019року по 31.12.2019року - 75 відсотків; з 01.01.2020року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМ України № 45), а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ № 45,
- пункт 5 викладено в наступній редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
- додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Водночас порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII "Порядок перерахунку пенсій" Закону № 2262-XII. Частина 4 статті 63 "Перерахунок раніше призначених пенсій" передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, зі змісту вказаних правових норм є підстави вважати, що перерахунок раніше призначених пенсій визначений статтею 63 Закону № 2262-XII. Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених вказаною статтею.
При цьому обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсії, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону.
Законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, “умовами” слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під “порядком” розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методу здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення, як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення “розміру” перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262-XII.
До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а підставою для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18 (адміністративне провадження №К/9901/10882/19).
Таким чином твердження представника відповідача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу є необґрунтованими.
Частиною першою ст. 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною третьою ст. 122 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків.
Зважаючи на те, що пенсія за своєю правовою природою є єдиним джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції), суд вважає, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати частину першу статті 122 КАС України та при визначені права позивача на звернення до адміністративного суду керуватися строками, визначеними в інших законах, зокрема, Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.
З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 122 КАС України в системному зв'язку з положенням частини другої статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду є безпідставними.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки, в якій змінено надбавку за вислугу років з 35 % на 40 %.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки б/н, яка містить наступні складові: посадовий оклад - 4790,00 грн., оклад за спеціальним званням - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2452,00 грн.. з 01.03.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення складено та підписано 29.01.2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко