30 січня 2020 року м. Київ № 320/5940/19
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання незаконними дій Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо переведення позивача - ОСОБА_1 на пенсію за віком на підставі заяви від 19.06.2019 №5; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити і обчислити позивачу - ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, на підставі заяви від 19.06.2019 №5, у відповідності до положень статей 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачувати пенсію за віком в обрахованому розмірі починаючи з 19.06.2019 (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 01.11.2019).
Позов мотивовано безпідставністю призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з використанням при розрахунку пенсії середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки, оскільки при переведенні позивача з пенсії за вислугу років, яку позивач отримував відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для розрахунку пенсії мав братись середній заробіток за три попередні роки - 2016, 2017, 2018.
Ухвалою суду від 01.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що відповідачем правомірно переведено позивача на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі поданої позивачем відповідної заяви. Також в запереченнях зазначено, що оскільки призначення 19.06.2019 пенсії позивачу не є первинним, для розрахунку розміру призначеної йому пенсії застосовано показник заробітної плати, який враховується під час перерахунку попереднього виду пенсії, що відповідає положенням статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачем подано відповідь на відзив із зазначенням, що при розгляді заяви позивача про призначення пенсії за віком відповідач повинен був керуватися положеннями статей 8, 27, 28 та частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і призначити позивачу пенсію за віком застосувавши показник середньої заробітної плати в цілому в Україні за три календарні роки, які передували року звернення позивача із заявою про призначення пенсії відповідно до вказаного Закону.
Відповідачем подано заперечення, в яких наголошено, що позивач перебував на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області як отримувач пенсії за вислугу років. Відтак, призначення пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області не є первинним призначенням пенсії позивачу, а є лише переходом на інший вид пенсії, у випадку чого підлягають застосуванню положення пункту 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою від 19.06.2019, в якій просив призначити пенсію за віком.
Згідно протоколу призначення пенсії від 02.08.2019, позивачу призначено з 19.06.2019 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернуся до Славутицького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління ПФУ у Київській області із заявою від 19.08.2019, в якій просив повідомити порядок призначення пенсії та надати копію рішення про призначення пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 06.09.2019 №717/Б-07 позивачу повідомлено про переведення його з 19.06.2019 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яку розраховано із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), врахованого під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою від 18.09.2019, в якій просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії із застосуванням заробітної плати за 2016-2018 роки у розмірі 6188,89 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 17.10.2019 №1285/Б-01 позивачу повідомлено, що при розрахунку розміру призначеної позивачу пенсії правомірно застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 4404, 35 грн., оскільки згідно пункту 43 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Вважаючи неправомірним перерахунок пенсії позивачу із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ), законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Статтею 7 Закону №2262-ХІІ встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
За змістом частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, установлених законодавством.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі по тексту - Закон №1058-ІV) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону № 1058-ІV, особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.
Частиною першою статті 27 Закону № 1058-ІV встановлено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп?Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп- заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Пунктом 43 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Верховним Судом України у постанові від 09.06.2015 у справі №21-550а15 та Верховним Судом у постанові від 14.02.2018 у справі №465/5246/17 висловлено правову позицію згідно якої при переведенні з пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, на пенсію згідно Закону №1058-ІV, показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
З пенсійної справи позивача убачається, що первинно позивачу призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ (пенсіонер МНС), який передбачав інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон №1058-ІV.
Як убачається з пенсійної справи позивача, за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся 19.06.2019 вперше.
Доказів попереднього призначення позивачу пенсії відповідно до Закону №1058-ІV матеріали пенсійної справи позивача не містять. Відповідачем про наявність таких обставин суду також не повідомлено, будь-яких клопотань з цього приводу не заявлено.
Відтак, за висновком суду, при обчисленні пенсії за віком вперше відповідно до Закону №1058-ІV слід застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Отже, при переведенні позивача 19.06.2019 з пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, на пенсію згідно Закону №1058-ІV, відповідачем протиправно застосовано положення норм частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV, відповідно порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити і обчислити позивачу пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, на підставі заяви від 19.06.2019 №5, у відповідності до положень статей 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачувати пенсію за віком в обрахованому розмірі, починаючи з 19.06.2019.
Належним способом виконання судового рішення в цій частині буде здійснення Пенсійним фондом перерахунку та виплати позивачу пенсії з 19.06.2019 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2016, 2017, 2018), що передують року звернення за призначення пенсії за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому позовні вимоги про визнання незаконними дій Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо переведення позивача на пенсію за віком на підставі заяви від 19.06.2019 №5, не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем призначено 19.06.2019 пенсію за віком на підставі поданої позивачем заяви та відповідного переліку документів, відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №22-1 від 25.11.2005, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846.
Відтак, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. (квитанція від 22.10.2019 №47167). Враховуючи часткове задоволення позову, на користь позивача слід присудити судові витрати зі сплати судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Відповідачем не надано доказів понесення ним судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відтак судові витрати присудженню на користь відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити і обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, на підставі заяви від 19.06.2019 №5, у відповідності до положень статей 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком в обрахованому розмірі, починаючи з 19.06.2019.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 30 січня 2020 року.