Рішення від 30.01.2020 по справі 300/2119/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" січня 2020 р. справа № 300/2119/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії щодо заниження показника середньої заробітної плати по Україні при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки, донарахувати пенсію та повернути недоотриману суму пенсійних виплат з 01.03.2019. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", протиправно відмовлено у застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією у 2019 році, тобто 2016-2018 роки. Позивач зазначає, що має місце саме призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший, як вважає відповідач, а тому при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» необхідно застосувати показник середньої заробітної плати, який врегульовано частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просить суд в задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що має місце саме переведення позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З урахуванням вимог ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначає, що лише для осіб, які отримують пенсію по інвалідності, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена статтею 40 цього Закону для призначення пенсії. Вважає, що позивач своє право вибору призначення одного з видів пенсійного забезпечення використала 05.10.2010, в подальшому можливе тільки переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в даному випадку - на пенсію за віком.

Позивач надав суду відповідь на відзив, згідно якого заперечує правову позицію відповідача з підстав, викладених у позові.

У зв'язку з перебуванням головуючим суддею у справі з 11.11.2019 по 15.11.2019 включно - у відрядженні, з 26.12.2019 по 20.01.2020 включно - у відпустці, строки розгляду справи продовжено.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надійшло. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером, до 01.03.2019 отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», що сторонами не заперечується та не потребує додаткового доказування.

14.03.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою, якою просила здійснити перерахунок пенсії, у зв'язку з зміною надбавки 5 років заробітної плати (а.с.20).

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську № 926160807088 від 25.03.2019 позивачу з 01.03.2019 призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка склала 28069,44 грн. (а.с.19). При цьому, відповідач для обчислення пенсії застосував середньомісячний заробіток 6344,69000 за період з 01.07.1995 по 30.09.2010.

05.09.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою, якою просила поновити її право, провести правильний обрахунок пенсії згідно з ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосувавши для обчислення пенсії середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016, 2017, 2018 роки, донарахувати пенсію та повернути недоотримані суми пенсійних виплат (а.с.8).

11.09.2019 відповідач, з урахуванням вимог ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наслідками розгляду заяви позивача повідомив про те, що законних підстав для врахування при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати по Україні за три попередні роки, що передують року звернення за переведенням на пенсію за віком, немає (а.с.9-10).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо заниження показника середньої заробітної плати по Україні при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Основного Закону).

Нормами Закону України «Про державну службу» передбачена пенсія державного службовця, за наявності сукупності певних умов, зокрема, віку, страхового стажу, та необхідної кількості стажу державної служби.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон № 1058-ІV) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (надалі також - Закон №1058-IV), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 9 Закону №1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами частини 2 статті 40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К -страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду на інший вид пенсії, призначеної саме за цим Законом. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Суд зазначає, що 14.03.2019 позивач звернулась до відповідача за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що визначені Законом України "Про державну службу".

Тобто, у випадку із заявою позивача має місце саме призначення пенсії за іншим законом, а тому позивачу має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком). При обрахунку позивачу пенсії за віком відповідно до вимог статті 40 Закону № 1058-ІV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати працівників в Україні за три календарні роки, що передують року звернення.

Відповідач помилково вважає, що мало місце переведення з виду на вид пенсії, відтак, суд прийшов до висновку щодо неправомірності застосування відповідачем статті 45 Закону №1058-ІV до спірних правовідносин.

Таким чином, позивач має право на застосування показника середньої заробітної плати працівників в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до правової позиції Верховного Суду у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а, постанові від 14 лютого 2018 року (справа № 465/5246/17), постанові від 23 жовтня 2018 у справі № 334/2653/17, постанові від 13 грудня 2018 у справі № 185/860/17, постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV.

Підсумовуючи зазначене вище, позивач має право, при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на застосування показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2016 р., 2017 р., 2018 р.).

Позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 768,40 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 Методіївні у застосуванні при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2016-2018 роки), 01.03.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2016-2018 роки), з 01.03.2019, з урахуванням виплачених за цей період сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців 15, м.Івано-Франківськ, 76018) сплачений судовий збір в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.