Рішення від 20.01.2020 по справі 679/1708/19

Провадження № 2-а/679/7/2020

Справа № 679/1708/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 року м. Нетішин

Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Стасюка Р.М.,

секретаря судового засідання Федорчук Л.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нетішин справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора Нетішинського відділення поліції Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області старшого лейтенанта поліції Хамрика Сергія Вікторовича, третя особа Нетішинський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2020 року ОСОБА_1 в порядку адміністративного судочинства звернувся до суду із позовом до інспектора Нетішинського відділення поліції Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області старшого лейтенанта поліції Хамрика С.В., третя особа Нетішинський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення

В обґрунтування позову зазначив, що оскарженою постановою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП за те, що він 15.03. 2019 року о 22 год. 30 хв. в м.Нетішин по вул.Промислова, керував транспортним засобом «Volkswagen» номерний знак НОМЕР_1 , на вимогу працівника поліції не пред'явив для перевірки поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Мотивуючи свою невинуватість позивач зазначив, що не порушував Правил дорожнього руху України, вважає, що у постанові про накладення на нього адміністративного стягнення не відображено дійсних обставин справи, а тому у працівника поліції не було правових підстав вимагати у нього поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності..

Зазначив, що оскільки його дії не було зафіксовано в автоматичному режимі, працівник поліції не мав права виносити відносно нього постанову без складання відповідного протоколу.

Вказує на протиправність дій поліцейського при винесенні відносно нього постанови, оскільки останній виніс таку з грубим порушенням вимог чинного законодавства та за відсутності доказів його винуватості.

Крім того, позивач зазначив, що працівник поліції з постановою його не ознайомлював та не вручав її останньому, лише повідомив, що вказану постанову направить позивачу поштою, на адресу, яка міститься в базі поліції.

Однак, що відносно позивача була складена постанова йому стало відомо лише 02.12.2019 року під час ознайомлення з матеріалами справи про виконавче провадження, так як про виклик до виконавчої служби йому стало відомо від колишніх сусідів. Інспектор поліції в оскаржуваній постанові вказав адресу, за якою позивач знятий з реєстрації місця проживання.

За вказаних обставин позивач просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ДПО18 № 136416 від 15.03.2019 року, винесену інспектором Нетішинського ВП Славутського ВП ГУНП в Хмельницькій області Хамрика С.В. про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 425 гривень.

Відзив на позовну заяві із зазначенням заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову відповідачем до суду не подано.

Будь-яких інших заяв та клопотань від учасників справи не надходило.

Ухвалою судді Нетішинського міського суду Хмельницької області від 13грудня 2019 року дана позовна заява прийнята до розгляду, позивачу поновлено строк звернення до суду і відкрито провадження у справі, розгляд якої постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Інші процесуальні дії у справі судом не здійснювалися.

Позивач в судове засідання не з'явився просив розгляд справи проводити без його участі, позовні вимоги задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про час, місце та дату розгляду справи, про що в матеріалах справи наявне відповідне рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, в судове засіданні не з'явився.

Суд, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтується вимоги позивача, дослідивши та оцінивши докази, вважає, що позов належить задовольнити зважаючи на таке.

Судом встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі серії ДПО18 № 136416 від 15.03.2019 року до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП притягнуто ОСОБА_1 та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. за те, що останній 15.03.2019 року о 22 год. 30 хв. в м.Нетішин по вул.Промислова, керуючи транспортним засобом «Volkswagen» номерний знак НОМЕР_1 , на вимогу працівника поліції не пред'явив для перевірки поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Позивач ОСОБА_1 категорично заперечуючи вчинення ним даного адміністративного правопорушення та вказуючи на протиправність дій відповідача, звернувся до суду з даним позовом за захистом свого порушеного права.

Таким чином, між сторонами виникли спірні правовідносини, з приводу оскарження рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність ч. 1 ст. 9 КУпАП.

Стаття 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оскаржуваною постановою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП, яка передбачає відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»).

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи із змісту оскарженої постанови, особою, яка її винесла, було встановлено що, ОСОБА_1 15.03.2019 року о 22 год. 30 хв. по вул.Промислова, керуючи транспортним засобом, в порушення ч. 1 ст. 126 КУпАП, на вимогу працівника поліції не пред'явив для перевірки поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Разом з тим, суд не може вважати вказані обставини доведеними належними та допустимими доказами в розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки такі в матеріалах справи відсутні.

В свою чергу, ухвалою суду відповідачу було запропоновано подати відзив на позов, а тому у зв'язку із його ненаданням у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами, частина шоста статті 162 КАС.

Правовими положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь- які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Суд звертає увагу, що вищезазначена правова норма визначає ряд фактичних даних на основі яких посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення та знаходить, що за обставинами справи копія постанови про притягнення до адміністративної відповідальності не може бути визнана належним доказом по даній справі відповідно до положень статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою вона не є самостійним беззаперечним доказом, являє собою рішення про притягнення до адміністративної відповідальності і обставини викладені в ній повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій та не надано обґрунтованих доводів прийняття оскарженої постанови відповідно до норм КУпАП.

Враховуючи наведене вище, суд прийшов переконання, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом задоволення позову.

Разом із тим, суд застосовує спеціальні норми права, які містяться у ст.ст. 9, 126, 251, 280 КУпАП, з урахуванням норм права, що містяться у ч. 2 ст. 19 Конституції України, та на окремі з яких вірно посилався позивач у позовній заяві.

Вирішуючи питання судових витрат, суд прийшов наступного.

Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України у порядку, встановленому Кабінет Міністрів України. За подання заяви про перегляд постанови по справі про адміністративне правопорушення судовий збір не справляється у відповідності до ст. 297-4 КУпАП.

Враховуючи приписи наведених норм закону та зважаючи на відсутність інших осіб, які понесли судові витрати, суд прийшов висновку, що такі необхідно компенсувати за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України у порядку, встановленому Кабінет Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 9, 10, 77, 90, 243-246, 250, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до інспектора Нетішинського відділення поліції Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області старшого лейтенанта поліції Хамрика Сергія Вікторовича, третя особа Нетішинський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити повністю.

Скасувати постанову інспектора Нетішинського відділення поліції Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області старшого лейтенанта поліції Хамрика Сергія Вікторовича серії ДПО18 № 136416 від 15.03.2019 року у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 126 КУпАП.

Справу про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.

Судові витрати компенсувати за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України у порядку, встановленому Кабінет Міністрів України

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду або через Нетішинський міський суд Хмельницької області (відповідно до п.п. 15.5 п. 5 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону №2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року) протягом десяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач інспектор Нетішинського ВП Славутського ВП ГУНП в Хмельницькій області Хамрик Сергій Вікторович, місце перебування: 30100, Хмельницька область, м.Нетішин вул.Енергетиків,4.

Суддя Р.М. Стасюк